Zmrznjena jajca

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

24. nov 2009 9:08

Če imaš jajc preveč, lahko narediš domače rezance, ribano kašo, testenine ali kaj podobnega. To lahko počaka kar nekaj časa. Kar se pa tiče vlaganja jajc, sem pa nekoč nekje brala, da se lahko jajca vlagajo v apno, ampak da se potem iz beljakov teh jajc ne da več narediti snega. Mislim, da so nekoč na kmetih vlagali jajca v žito. Ampak tudi jaz ne vem ne enega ne drugega postopka. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

24. nov 2009 9:15

nb je napisal/a:

Tudi vlagajo se lahko jajca. Moja mami jih je, nimam pa pojma kako. Sem bila še čisto premajhna, ko je to delala. Vem samo, da me je večkrat poslala v "špajzo" ponje.

Nena
Vložena jajca???Ha, to pa res prvič slišim, pa verjetno vsaj kuhana, ne? terakota

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

24. nov 2009 9:16

mambica je napisal/a:
Če imaš jajc preveč, lahko narediš domače rezance, ribano kašo, testenine ali kaj podobnega. To lahko počaka kar nekaj časa. Kar se pa tiče vlaganja jajc, sem pa nekoč nekje brala, da se lahko jajca vlagajo v apno, ampak da se potem iz beljakov teh jajc ne da več narediti snega. Mislim, da so nekoč na kmetih vlagali jajca v žito. Ampak tudi jaz ne vem ne enega ne drugega postopka. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^
Kakšne zanimive stvari...jajca vložena v žito, super, to bom pa malo poguglala, da vidim, če se stričku kaj sanja... terakota

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

26. nov 2009 17:26

terakota je napisal/a:
nb je napisal/a:

Tudi vlagajo se lahko jajca. Moja mami jih je, nimam pa pojma kako. Sem bila še čisto premajhna, ko je to delala. Vem samo, da me je večkrat poslala v "špajzo" ponje.

Nena

Vložena jajca???Ha, to pa res prvič slišim, pa verjetno vsaj kuhana, ne? terakota

Ne, niso bila kuhana. Nikoli jih ni uporabljala za kake rezance in podobno, pa takoj za jest tudi ne. Nikoli pa nisem zasledila, da bi imela kje zapisano, kako je to delala.

Nena

neznan uporabnik

26. nov 2009 17:57

Surova jajca so se vlagala v steklene kozarce, v katere se je nalilo vode in dodalo apno. V tej apneni vodi so se jajca obdržala kar nekaj mesecev. Ne vem točnega postopka, niti časa hranjenja. Je pa moja mama ta jajca uporabljala za peko, kuhanje, rezance ..., le samih nismo nikoli jedli. ajda66

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

26. nov 2009 18:36

Kot zanimivost pripenjam slikco z zelo starim nasvetom o shranjevanju jajc iz Velike slovenske kuharice -avtorica Magdalena Pleiweis. lp Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 27.nov 2009 06:30

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

26. nov 2009 18:48

To bo to, ja. Vsaj po barvi sodeč.

Nena

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. nov 2009 21:48

mambica je napisal/a:
Kar se pa tiče vlaganja jajc, sem pa nekoč nekje brala, da se lahko jajca vlagajo v apno, ampak da se potem iz beljakov teh jajc ne da več narediti snega. Mislim, da so nekoč na kmetih vlagali jajca v žito. Ampak tudi jaz ne vem ne enega ne drugega postopka. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

Oboje se je delalo, v časih, ko so kokoši po letnih časih, dolžini dneva in noči urejale cikel nesenja jajc. Prav zdaj smo v času, ko je nesenje jajc bilo majhno, kmalu po Novem letu pa sv. neža "kuram rit odveže"....saj je jasno, kaj to pomeni, ne? Zdaj res ni potrebe po hranjenju jajc v apnu, pa tudi v žitu ne...

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

27. nov 2009 5:57

Nekateri pač živite za to, da dajete v nič nasvete drugih. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti