Bograč

iMojca  

član od: 12.6.2002

sporočila: 16

tema odprta - 5. avg 2003 12:03 | ogledi: 11.731 | odgovori: 8

V SOBOTO PRAZNUJEM ROJSTNI DAN. OBIČAJNO NA VELIKO PEČEMA NA ŽARU, PONUDUMO ZRAVEN VELIKO ZELENJAVE IN SEVEDA PIJAČE. LETOS PA BI SI OMISLILA KAKŠEN DOBER GOLAŽ, BOGRAČ ALI ZAJČJI KOTEL.POZNATE KAKŠEN DOBER RECEPT ZA 20 LJUDI? KOLIČINE SO PROBLEM-KOLIKO MESA..?

Mojca

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

6. avg 2003 21:02

Recept za bograč imaš med recepti, glede količin mesa pa: računaj kakih 200 g na osebo. Lahko pa pripaviš kotel iz vsega, kar ti pade na pamet. Obvezne sestavine so čebula, veliko čebule, pa meso: bočnik, divjačina (jelen, srna, gams...) pa pujsek-vratovina se mi zdi super. Pa vse sorte zelenjave: paprika, bučke, malncani, zelje, ohrovt, korenje, grah, stročji fižol...In sestavljaj kotel po opisanem vrstnem redu. Na koncu pride zraven še mleta paprika pa veeeeliko česna in začimbe, ki jih imaš pri roki, od lovorja preko majarona, bazilike.. do soli in popra. Pa brez knor kocke, jasno. In malo vina tudi ne škodi. In veliko dobre volje in heca pri kuhanju. Če se "kuhla" (kuhalnica) kuha zraven pa tudi ne škodi (to je namreč nekoga zbodlo). In če bo v kotlu še kaj ostalo, bodo gostje radi odnesli s seboj "za jutri"! Pa dober tek in vse najboljše ti želim!

iMojca  

član od: 12.6.2002

sporočila: 16

7. avg 2003 9:44

JANCA, HVALA ZA HITER IN KONKRETEN ODGOVOR Mojca

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

1. dec 2003 19:20

Hojla! Po dolgem času sem se spravil pregledovati stare teme na forumu. iMojca res je, da si praznovala pred pol leta in ker ti JANCA svetuje dobre volje in heca pri kuhanju bograča, sem ti prepisal en recept. Morda ti pride prav ali pa komu drugemu, pa čeprav čez par let: BOGRAČ kot ga kuhajo v lendavskih goricah Potrebuješ: Svinjsko mast, govedino, svinjino, čebulo, vino, sladko papriko, česen, krompir, lovor, vegeto poper, peteršilj, korenje, zeleno, luštrek, šetraj, fanto, tubo paradižnika. V 1,5 kg svinjske masti stresi 4 kg narezane čebule. Mešaj tako dolgo, dokler ne porumeni. To bo trajalo kar precej časa, zato vmes popij kakšen kozarec vina, ker je ob ognju vroče. Nato stresi v kotel 2,5 kg govedine. Mešaj in mešaj, dokler se govedina ne zmehča, nato stresi v kotel še dobro kilo in pol na kose narezano svinjsko meso. Spet mešaj in mešaj. Potresi maso s sladko papriko in nikar ne šparaj z njo. Ko je tudi svinjsko meso zmehčano, zalij vse z vodo, dodaj česen, 3 kg ojupljenega in na kose narezanega krompirja, lovor, vegeto in poper. Ne pozabi na peteršilj, korenje, zeleno, luštrek, šetraj in podobna jajca. V posebno posodo (skuhaj) vmešaj v vodo fanto in to zlij v kotel. Tik pred koncem dodaj tubo paradižnika, sol si gotovo dal že prej. Vzemi v roko večjo litrsko steklenico vina – pol je zlij v bograč, pol nalij v kozarce. Kuhano je. Nihče ti ne sme zameriti, če je bograč nekoliko papriciran, saj ga ponavadi kuhamo blizu vinske kleti. Nekateri dajo v bograč tudi piščanca, ki pa mora biti obvezno oskubljen. To je recept za bograč, ki ga je avtorju pratike zapisal pred dvanajstimi leti prekmurski prijatelj, sodelavec, novinar, predvsem pa človek v najboljšem pomenu besede, žal že pokojni Feri Žerdin. Ta količina je za približno 30 ljudi. Prepis iz KULINARIČNE PRATIKE 2003. LP Ažo-koh!

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

2. dec 2003 19:26

Tudi jaz sem zasledila ta recept v Kulinarični pratiki, pa mi nekaj nikakor ne "štima": od kod in kako v bograču FANTA ????!!!!! Na žalost poznam samo eno fanto in to je tista oranžada, ki ima mnogo mehurčkov. Skoraj ne verjamem, da je to to. Se motim? LP cervus

hana039  

član od: 3.6.2002

sporočila: 87

2. dec 2003 21:26

Oj, kaj pa če je to začimba iz vrečke??? LP Tanja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. dec 2003 7:24

Ali misliš na začimbo za golaž z imenom Fant-, fant-, fantastično!? To bi lahko bilo to (vsaj po logiki),in verjetno je v receptu prišlo do tiskarske napake. To mi zveni nekako bolj sprejemljivo, kot pa oranžada v golažu ,ne? LP cervus

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

4. dec 2003 7:38

Bograč z "FANTOM" ni več bograč -sicer pa je že tisoč variant kuhanja bograča ,a samo en recept je ta pravi . LP Marta

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. dec 2003 22:46

Upam, da se ne bodo spet začela kresati mnenja o tem, kakšen je pravi bograč - če se ne motim, smo to na forumu že "dali skozi". Nič takega nisem hotela - dejstvo je, da v receptu piše fanta in me je pač zanimalo, kaj je mišljeno s tem!! LP cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti