Golaž s.....

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

tema odprta - 22. nov 2009 22:50 | ogledi: 5.196 | odgovori: 9

....suhimi slivami???? A kdo pozna kaj takega? Moj žlahtovc je v določenem obdobju plul po svetovnih morjih in danes je nanesel pogovor na to, da so imeli na neki ladji super kuharja, ki jih je občasno razvajal s kakšnimi posebnimi jedmi in ena od njih naj bi bil golaž s suhimi slivami. Prosil me je, če lahko svoje kulinaričke povprašam če katera ali kateri pozna to jed.

 

Hvala!

rrr

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. nov 2009 22:56

Pobrskaj med ruskimi recepti. Moja starša sta (ne)jedla nekaj podobnega v Moskvi sredi sedemdesetih let. Še danes se spomnita tega in kako njima in večini ostalim, ni teknilo.

 

Tole sem našla v angleščini. http://www.recipezaar.com/Beef-and-Prune-Tagine-106553

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 22.nov 2009 22:57

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

22. nov 2009 22:58

Bi znalo biti kaj podobnega kot pašticada, samo, da se pri pašticadi uporabi meso v kosu, ampak okus ne bi smel biti drugačen. Poleg tega se doda še nekaj slanine in suhe smokve. fresh

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. nov 2009 10:41

Ja, lahko je varianta na pašticado (je recept v bazi, sarabande je to super napisal, ni da bi človek tam še kaj dodajal). Sama sicer včasih naredim tole (in to pot citiram samo sebe izpred enega tedna v matjaževem topciu o golažu), evo ti ga na: "Odgovor z dne - 17. nov 2009 12:47 2. Namesto čebule daš pol suhih paradižnikov in pol pasiranih paradižnikov, v tej omaki počasi in zanesljivo kuhaš meso, dodaš še suhe slive in trufato...in imaš "istrski golaž" v kombinaciji s fuži." Fazon je pač v tem, da s suhim sadjem (lahko daš fige, lahko daš slive, lahko tudi jagodičje) preženeš tisti obupni čebula-moka-prežgankast okus in vonj (ne smrdi samo po menzah na tak način), ki ubije vsak kulinarični sentiment. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. nov 2009 10:44

Zdaj v jeseni se pa spodobi naredit tudi golaž s kostanji, jelenov na primer ... Po moje bi tudi suhe slive pasale rzaven, zakaj ne?

Mamamia

mamamia

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

23. nov 2009 16:31

Pozimi velikokrat naredim divjačinski golaž ali pa jelenove zrezke v omaki,vedno dodam suhe slive,ki jih prej za kratek čas namočim v žganju,dodam tudi brusnice,borovnice,ali višnje,pa tudi kostanj gdaj pride na vrsto,s figami sem pa bolj previdna ,ker je lahko hitro presladko.Kot prilogo lahko naredite cmoke s suhimi slivami ali brusnicami.Vse te kombinacije sem probala tudi z govejim golažom,je zelo dobro,čeprav se,s takimi kombinacijami, bolj nagibam k divjačini. sensia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. nov 2009 17:04

Ma po moje je najboljše takole:

Suhe slive namočiš v kvalitetno žganje ( ne preveč, 1 dcl je dovolj ), potem golaž pripravljaš čisto normalno, kot običajno, začimbe kot ponavadi  ). Ves čas po malem piješ žganje, tempiranje je zelo važno: urediti je treba tako, da žganja ravno zmanjka, ko je meso mehko. Potem izključiš štedilnik in pozabiš dodat suhe slive v golaž. In to je to.

ežoj

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

23. nov 2009 17:23

Bi se zelo strinjala z Ežojem predvsem zaradi ene stvari. Imamo znanca, ki nas je povabil na bananin golaž. Ker smo vegetarianci sem mislila, da bodo res kake vegetarianske pogruntavščine, on pa je banane narezal v čisto navaden golaž tik pred koncem kuhanja. Ko smo reč dobili na krožnik smo se le spogledovali, pojedli ven kruhove cmoke, ostalo pa pustili. Pa pustimo podrobnosti, da nas je kuhar kar dobro poznal in vedel, da ne jemo mesa. Bi bilo vsekakor bolje, da bi banane narezal v kozarec in jih prelil s šnopcem. lp Vesna

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

23. nov 2009 19:00

meni pa je kombinacija suhega sadja in mesa všeč, kadar delam malo bolj pikanten golaž (sploh če je v njem tudi nekaj divajčine), dodam kakšno suho slivo, tudi hruško, a ne preveč. Ima podobno vlogo kot čokolada v pikantnih jedeh. (mogoče so znancu pripravili kakšno bolj pikantno jed?) 5rusa

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

24. nov 2009 8:47

Reca je napisal/a:
Bi se zelo strinjala z Ežojem predvsem zaradi ene stvari. Imamo znanca, ki nas je povabil na bananin golaž. Ker smo vegetarianci sem mislila, da bodo res kake vegetarianske pogruntavščine, on pa je banane narezal v čisto navaden golaž tik pred koncem kuhanja. Ko smo reč dobili na krožnik smo se le spogledovali, pojedli ven kruhove cmoke, ostalo pa pustili. Pa pustimo podrobnosti, da nas je kuhar kar dobro poznal in vedel, da ne jemo mesa.Bi bilo vsekakor bolje, da bi banane narezal v kozarec in jih prelil s šnopcem.lp Vesna

Tole me spominja na Mojo obilno grško poroko: 'Ne je mesa????? Kako ne je mesa? Eh, nič za to, bom pa pripravila jagnjetino!'

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti