Oprema prodajalk na živilh

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. nov 2009 15:51

Malo megle je v tvoji trditvi Nasja, tudi jaz nisem vedel v kateri mesnici je salmonela v kateri pa ne. Tudi nisem vedel katera prodajalka ima drisko, menstruacijo in podobne izcedne zadeve samo nekoč, ampak od tega je res že zelo dolgo in moj spomin je malo tako tako sem slišal , da so v eno gostilni na koncu Mesta stregli pleskavice iz ,pomislite, pasjega mesa. Ampak to nikoli ni bilo povsem jasno dokazano ali je res ali pa ne. Morda je kaka konkurenca lansirala novico v čisti škodoželjnosti morda je bilo pa res. Kdo ve. Sem bil pa pred tedni na Madžarskem v Šparu (tudi Hungary je v EU, Špar pa je evropska trgovska veriga ) in pomislite, tam so imeli štruce kruha kar v stelažah sredi prodjalne. Zraven pa nobenih rokavic , vrečk ali kaj podobnega. Tako si lahko mirno prešlatal celo goro štruc, če si hotel, lahko ti je kaka padla na tla, pa si jo pobral in dal nazaj, lahko si si pred tem brisal smrkelj ali držal kak drug intimni del svojega telesa , lahko si..... Vendar tam to nikogar ne moti in kruh kupujejo. Brez kompliciranja in zadržkov. Pa je tudi tam Evropa. Tudi v Avstriji sem videl sobotni sejem npr. v Velikovcu, kjer so imeli suha prekajena rebra in ostale dobrote iz pujska naložene kar na navadni stojnici, kot drva. Nobene hladilne komore, zasteklene vitrine , itd.Bilo je nekaj muh zraven in na mesu, prodajalec jih je včasih šcccc odgnal potem pa si spet naprej vrtal po nosu. Ljudje pa so kupovali. Ali pa sem videl v Bili testo za rolado, pečeno, zvito v svitek , položeno na papir vse skupaj pa enostavno na tleh zraven neke druge police. Pa so Avstrijci ja vedno bili nekak vzor za nas. Mislim da je včasih veljal pregovor, predvsem na kmetih, da mora vsak na leto pojesti toliko in toliko umazanije, da je zdrav . In verjetno ta stvar drži še danes. Kajti evolucija res nenehno spreminja vse živo na tej naši Zemljici ampak ne v dvajsetih letih. LP hedonist

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. nov 2009 16:11

Tisto hedonistovo o kruhu na Madžarskem, lahko tudi jaz potrdim, pred nekaj dnevi videl v Budimpešti na lastne oči.

ežoj

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

17. nov 2009 16:21

ežoj je napisal/a:

Ja, pa nekateri zmeraj prte devajo na mizo........

ežoj

 

Normalno, da jih devamo in to plastične...

jade

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. nov 2009 16:26

Moje prvo poletje v Franciji se je začelo z dvema dogodkoma, ki ju povem v kakšni druščini, ki ima dober želodec in obilo smisla za obešenjaški humor, glavna tema je pa higiena pri Francozih. Aja, pa tudi diskusija o interierjih v francoskih domovih, kjer se ti tudi v novejši hiši zgodi, da je vecejka na enem koncu hiše, do prvega umivalnike se moraš pa sprehoditi po hodniku, ali pa kar preko kuhinje, ker je tako bližje....to tudi ni ravno za občutljive . Bageta pod pazduho je bila meni vedno sila simpatična. Znam pa povedati tudi manj simpatične francoske, samo opozarjam, niso higieniš.... Sama se strinjam s tistim, da je treba z zdravo mero. In da mora človek v svojem življenju pojesti tudi eno kilo zemlje, če hoče biti zdrav in da je prevelika higiena že marsikomu precej škodovala in da ni potrebno, da je vse antiseptično, ker itak ne more biti. Ampak, naj bo vendar moja izbira in izbira vsakega od nas, koliko telesnih celic s kakega drugega telesa bom zaužila s hrano. Moj junak s smetano na ličkih (s sirom še nisem probala), ja, prosim (se človek navadi bližnjega v tej telesni dimenziji, ni pa treba, da se navadim na vse naključne pasante v življenju), prodajalka v delikatesi z dlanjo na ementalerju - ne, hvala. Sama že dolgo kuham z rokavicami (kupim tisto škatlo, v kateri je 100 rokavic in to drži kak mesec in pol). Najprej sem se še nekaj opravičevala v stilu, imam manikirane roke, da ne bi šel kak okrušek laka v hrano....zdaj pa že več let nimam teh težav. Za štedilnik se človek opremi s predpasnikom, lase si zapnem in zaščitim roke in that is it. Tako vsaj vem, da v moji hrani ne bo las in podobnega. In tudi lahko se malo nonšalanto in pozivajoč na zdavo pamet zmrdujemo nad higienskimi predpisi - dokler koga iz naše familije ne odpeljejo na Japljevo zaradi črevesne infekcije. In je potem v družbi ostalih sotrpečih in potem tam lepo driskajo in sračkajo in pride ena vecejka na tri ljudi - no, takrat pa vsak dobi občutek, da brez mikroskopa vidi mikrobe, kako se sprehajajo amo-tamo in vse se zdi kot en velik gravž. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. nov 2009 16:30

Nasja je, po moje, hotela samo reči, da smo včasih dobro vedeli, kateri mesarji so "pujsi", pa drugi prodajalci tudi, sploh se je to vedelo v manjših krajih.  Tisto z drisko bi lahko, hedonist, vzel zgolj kot prispodobo, se ti ne zdi, vsaj tako sem jaz to vzela. Ne pa kar tako cinično na Nasjo.

 

Da smo pri nas bolj papeški od papeža pri nekaterih zadevah je itak jasno vsakomur, sploh pa tistim, ki so akdarkoli meliopravka s pripravami na lokal, v katerem strežejo tudi hrano ...

 

Glede prodajalk v delikatesah je pa ta tako, da tudi meni ni všeč, če si brska po laseh in mi potem zlaga pršut, če prej prime kruh in potem ta moj pršut, me pa že ne moti več. Ampak v trgovinah, kjer kupujem, kruh večinoma dajejo z rokavico, salame pa prijemajo s prijemalkami. Bom zdaj malo bolj pozorna.

 

Mimogrede, kdo od nas si pa doma umije roke, ko šari po kuhinji in prijema kljuke, predengre delat sendvič?

 

Mamamia

mamamia

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. nov 2009 16:39

mamamia je napisal/a:

 

Mimogrede, kdo od nas si pa doma umije roke, ko šari po kuhinji in prijema kljuke, predengre delat sendvič?

 

Mamamia

mamamia

 

Kriva točno tega! Pumpico z milom imam inštalirano v kuhinjski pult pri umivalniku, papirnate brisače pa kar zraven. Vsak dan porabim 5 ali 6 bombažnih (kuhinjskih) servetov.

Verjetno sem prav zaradi pogostega pranja rok zelo zelo redko prehlajena.

Vanja

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. nov 2009 17:00

Jaz imam precej svinjskih zgodbic na zalogi, pa ne o Francozih (ti so, mimogrede, menda po celi Evropi znani kot pregovorni packi), ampak verba volant, scripta manent, bom raje kdaj v zivo. Sama si med kuho spnem ali zvijem lase, roke si med samo pripravo hrane umivam tako nekako po zidovsko (locim ene stvari, ki so kosher, od drugih, ki niso, med zadnje stejem na primer meso, mastna zivila in neoprano sadje ali zelenjavo); v trgovinah navadno ne razmisljam o mikrobiologiji, je imam v sluzbi dovolj (no ja, tatarca ali pastetk ali francoske solate raje ne kupujem v delikatesah); sicer si pa mislim, da je v prsutu prevec soli, v mortadeli pa prevec konzervansov, da bi katerakoli specificna kultura prezivela dovolj dolgo, da bi naredila meni osebno kaj skode. Pred nekaj meseci sem brala (ne prisezem, da je tudi res, nisem sla preverjat virov) o neki raziskavi, ki so jo naredili ameriski srednjesolci, in sicer so v nekem mestecu sli sistematicno merit kolicino fekalnih bakterij po lokalih in sicer 1. v vzorcih ledu 2. v vzorcih vode iz straniscne skoljke, s katastrofalnim rezultatom na strani ledu, seveda. Hocem reci, da je raznih packarij okrog nas ogromno, ampak ponavadi prav drugje, kot jih pricakujemo; kaze se obcasno malo zamisliti nad svojimi navadami, na primer nad brskanjem okrog ust in nosu (kar se je meni razsvetlilo prav pred kratkim, ko sem rezala na koscke dva huda feferoncka za v chili con carne, cez kakih 10 minut mi je pa skoraj odpadla goflja, tako me je pekla, pa se nisem niti priblizno zavedala, kdaj sem tacala okrog ust s prsti). Pretiravati pa ni treba, obsesivno-kompulzivne zadevscine so hujsa nadlega od nekaj enterobakterij. lp, proxima

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

17. nov 2009 17:22

proxima je napisal/a:
Hocem reci, da je raznih packarij okrog nas ogromno, ampak ponavadi prav drugje, kot jih pricakujemo; kaze se obcasno malo zamisliti nad svojimi navadami, na primer nad brskanjem okrog ust in nosu (kar se je meni razsvetlilo prav pred kratkim, ko sem rezala na koscke dva huda feferoncka za v chili con carne, cez kakih 10 minut mi je pa skoraj odpadla goflja, tako me je pekla, pa se nisem niti priblizno zavedala, kdaj sem tacala okrog ust s prsti). Pretiravati pa ni treba, obsesivno-kompulzivne zadevscine so hujsa nadlega od nekaj enterobakterij.lp, proxima

S tem se pa absolutno strinjam. Seveda smo vsi zelo dosledni, ko se igramo "mikrobiologe" pred delikatesnimi oddelki, kaj pa na samopostrežnem oddelku sadje-zelenjava?

Vsaj v naši vaški b'tjegi domačega veletrgovca se mi včasih dozdeva, da nastavljajo plastične rokavice za kupce, ki v vrečke sami nakladamo sadje oz. zelenjavo samo zame ...

Prav zaminivo je namreč gledati fine stranke, ki brezskrbno šarijo med krompirjem, čebulo in solato, potem pa zviška gledajo na prodajalko, ki si drzne brez rokavic (vendar s kosom papirja) prijeti štruco kruha in jo zapakirati v papirnato vrečko, ki jo nato stranka položi v voziček, v katega mimogrede vtakne še cepetajočega otročiča, ki bi se pač raje vozil, kot hodil.

In moji otroški spomini sežejo kakih 30 let nazaj, ko je pred trgovinico pod našim blokom vsako jutro pripeljal pekarski kombi, poln dišečih zlatih štruc, zloženih v velike mrežaste košare, ki jih je šofer zložil na asfalt pred trgovinico, potem pa te košare eno za drugo z železnim kavljem na palici zvlekel po pločniku v trgovino (po tleh, jasno). In takrat so prodajalke kruh brez kakršnega koli "ovoja" zlagale na pult, hkrati z denarjem, prelnim praškom, steklenicami in krompirjem, medtem ko so pakete higienskih vložkov "diskretno" ovijale v bel, "svileni" papir.

Pa mulci, ki nam je mama skozi okno vrgla pest drobiža, smo, direkt iz peskovnika tekli v to isto trgovinici po žemljice ali kozarček "Cedevite", iz katerega smo omamni vitaminski prašek natresali kar na umazano, lepljivo dlan in ga lizali z iskricami sreče v očeh. Pa vsa neoprana jabolka, ki smo jih (še v študentskih časih) med nočnimi pohodi narabutali in pohrustali ... Ej, to so bili časi!

Še pomnite, tovariši

 

Mojca

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

17. nov 2009 18:08

mamaF je napisal/a:

 

In takrat so prodajalke kruh brez kakršnega koli "ovoja" zlagale na pult, hkrati z denarjem, prelnim praškom, steklenicami in krompirjem, medtem ko so pakete higienskih vložkov "diskretno" ovijale v bel, "svileni" papir.

 

Še pomnite, tovariši

 

Mojca

No tega se pa še jaz spomnim, ko sem bila majhna, mi ni nikakor bilo jasno, zakaj je bilo treba zaviti vložke (tiste Vir se je takrat nosilo). Sicer takrat še vedela nisem, čemu so vložki namenjeni :)

Atina

korenckova  

član od: 14.10.2008

sporočila: 222

17. nov 2009 18:48

Vendelina, jaz pa čakam na tiste francoske nehegieniš zgodbe korenckova

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti