Oprema prodajalk na živilh

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. nov 2009 10:52

kača je napisal/a:

Ja, zaradi takšnih stvari sem jaz že nekajkrat "znorela", predvsem v Luciji pri Portorožu. Se mi je zgodilo, da si je prodajalka z robčkom obrisala nos (je bila pač rahlo prehlajena), potem pa meni hotela postreči kruh - ne da bi si umila roke ali nadela rokavice. V drugi trgovini v istem kraju pa si je druga prodajalka veselo "šarila " po laseh, medtem ko je stregla kruh.Jasno, da mi je zavrelo... in to tako, da sem jim povedala in napisala nekaj krepkih o, vsaj osnovni, higieni. Sploh pa jim je tam problem natakniti rokavico, če jo pa že ima, pa ti kruh vseeno prijema brez rokavice. Meni zdaj sicer postrežejo kruh tako, kot je treba, a vseeno..

LP

Še ena specialnost  delikatesne strežbe v Luciji: prodajalka pri rezanju slame na strojček namesto klešč ali papirja nastavi hrbet svoje neorokavičene roke. Na pripombo sledi odgovor: Ma kej ste vi numalo delikatna?

 

kača

nola

.deklica  

član od: 27.1.2009

sporočila: 107

17. nov 2009 11:02

Menda se po sistemu HACCP rokavice v delikatesi ne bi več uporabljale, saj so neprimerno večji prenosnik bakterij kot pa roke. Še posebej, ker trgovka navadno potem rokavice uporablja za prijemanje vsega. Še hujše pa je, še si sname rokavice, rok ki so pod rokavicami zašvicale, pa ne umije. Bakterije pa veselo skok skok ... .deklica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. nov 2009 11:03

.deklica je napisal/a:
Bakterije pa veselo skok skok ... .deklica

Nimajo skakalnih nožic............ me pa zanima, kako, da smo preživeli predHACCAP čase.....

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

17. nov 2009 11:07

tudi sama sem bila prodajalka, mislim , da je veliko odvisno že od same osnovne higiene, sama sem vedno, ko sem recimo zlagala po trgovini in sem šla na pomoč na delikateso, vedno imela pokrivalo in sem si roke tudi vedno dobro oprala. Glede rokavic pa menim, da bi bilo bolje da si roke večkrat dobro operemo, saj mene osebno je zelo motilo, če sem imela kaj na rokah, medtem, pa ko v rokavicah ne čutiš tako. Tudi, če sem kašljala ali brisala nos sem vedno oprala roke.(sem imela umivalnik v bližini) Smo pa tudi redno razkuževali, npr desko od kruha in sira, pa tudi cel oddelek, za pomivanje pa smo celo imeli pomivalni stroj. V primeru, da sem imela v rokah metlo, sem si vedno oprala roke, ne glede ali je pred mano stranka ali ne. Je pa res, da sem tudi sama zelo nataknjena, če kupujem kje in si ne umijejo rok, oziroma, če imajo umazano haljo, ali umazan pribor, ali pa bognedaj celo vrtajo po nosu, tudi to sem že doživela. Mene osebno ne bi ravno preveč zmotilo, da bi prodajalka stregla sir in kruh, bolj me bi motilo,da bi prej rezala salamo in se ne bi umila rok, saj je vse mastno. Opažam, pa da še vedno v kakšni trgovini sploh nimajo pojma o osnovni higieni. lp, anitram1

neznan uporabnik

17. nov 2009 11:09

In pri vsem tem me zanima, če si vsi vi (ker MI striktno!) strogo umivate roke po vsakem dotiku z denarjem, ki gre čez najbolj možne okužene variante (in kljuke in avtobusi itd...kjer nobeden, ki se tega dotakne, ni podvržen nobenemu higienskemu minimumu, za razliko od prodajalk?). Pa v gostilni? Direkt za mizo in naročimo hranco? Ali si gremo prej umit roke? japaja

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

17. nov 2009 11:29

japaja je napisal/a:
In pri vsem tem me zanima, če si vsi vi (ker MI striktno!) strogo umivate roke po vsakem dotiku z denarjem, ki gre čez najbolj možne okužene variante (in kljuke in avtobusi itd...kjer nobeden, ki se tega dotakne, ni podvržen nobenemu higienskemu minimumu, za razliko od prodajalk?). Pa v gostilni? Direkt za mizo in naročimo hranco? Ali si gremo prej umit roke? japaja
ja jaz si. Zdej prav iz navade že. Ko pridem iz trgovine, dam špežo na mizo in si grem prvo roke umit. Pa dosti krat tako avtomatično, da ne vem, al sem si jih, al ne, pa gledam, če dišijo po milu. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

angelamila

sporočila: 5

17. nov 2009 11:44

Mene pa najbolj motijo muhe na kruhu in sladicah. V enemu izmed naših centrov že dalj časa( par mesecev) opazujem, kako več muh (včasih tudi 7 ali 8) letajo in se pasejo na krofih, sirovih štručkah itd. Do sedaj nisem ničesar rekla, me pa mika, da bi poklicala inšpektorat. Morda kdo ve, koga oz. kam poklicat? angelamila

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

17. nov 2009 11:48

Pokličeš sanitarno inšpekcijo - po moje je to to http://www.zi.gov.si/ Lizzie Sporočilo je spremenil(a) Lizzie dne 17.nov 2009 11:49

juma  

član od: 15.6.2007

sporočila: 235

17. nov 2009 12:04

Ja, Lizzie, saj sem napisala, da jih danes kličem po 14. uri. juma

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

17. nov 2009 12:07

Pozdravljeni,

najprej - zdravstveno inšpekcijo in ne sanitarno! (te že od l. 1996 ni več).

Tudi sam HACCP ni nič kriv za to - HACCP je nadgradnja, naveden problem pa pokrivajo osnovna higienska stališča - prilagam link

http://www.zzv-lj.si/index.php?page=static&a

 

Tudi higienskega mnimuma kot takega ni že dolgo vrsto let. So pa delodajalci dolžni usposobiti svoje zaposlene (ali jih napotiti na usrezno izobraževanje) v zadevah higiene živil in jih ustrezno tudi opremiti z del oblačili in pripomočki. Prav tako so dolžni zaposlene ^nadzirati^ oz. poskrbeti, da pri svojem delu upoštevajo doktrino higiene. In to je to.

Kdo vse je v teh vaših primerih zatajil, si lahko razlagate sami, v skrajnem primeru lahko podate tudi prijavo na zdravstveno inšpekcijo ( anonimno ali s polnimi podatki). V obeh primerih inšpektor mora reagirati,v primeru osebnih podatkov prijavitelja lahko le tega obvesti po opravljenem pregledu. Ob pregledu inšpektor sicer lahko pove, da je bila prijava, nikakor na ne sme povedati, kdo je bil prijavitelj.

 

lp

 

robida

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti