Uživanje surovega jajčnega beljaka

čvekica  

član od: 23.10.2008

sporočila: 62

tema odprta - 12. nov 2009 18:06 | ogledi: 7.275 | odgovori: 15

Se opravičujem če že obstaja podobna tema, vendar je nisem zasledila. Zanima me če lahko pretirano uživanje jajčnih beljakov škoduje organizmu.

Imam namreč najstnika, ki si je začel vsak dan pripravljati napitek iz 5 beljakov, mleka in kakava. Slišal je da je to uredu za pridobivanje mišične mase in vztraja na tem, jaz sem pa zaskrbljena zaradi možnih drugih učinkov na njegovo zdravje.

čvekica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. nov 2009 18:16

Morda bi morala biti zaskrbljena tudi zaradi možnih negativnih učinkov tega (enormne količine beljakov) na njegovo zdravje. Ker hitra rast mišične mase, če ni podprta z enako hitro rastjo kosti, hrustanca, vezivnih tkiv, krvožilja,...ne more prinesti nič dobrega. Še posebej pri najstniukih ne, ...

Sploh pa ne razumem, zakaj bi morali biti beljaki surovi......so kuhani enak vir amino kislin....

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

12. nov 2009 18:50

Z dviganjem uteži in povečano količino beljakovin moški definitivno pridobijo na mišični masi. Preveč katerihkoli beljakovin dolgoročno gledano, je po vseh podatkih, slabo za ledvice. Prav tako ne poveš, če se ukvarja s kakšnim dvihganjem uteži, rokoborbo ali podobnim športom, kjer pričakujejo fante določenih mas.

Nisi povedala, koliko je star tvoj najstnik, lahko ima samo 13 let ali pa 19. Jaz svojemu otroku tega vsekakor ne bi dovolila in bi poskrbela, da se nihče v okolici ne obreguje ob njegovo postavo. Dobro bi bilo ugotoviti, zakaj mu je to sploh padlo na misel? Ali je drobcen? Ali mora izgubiti par kil?

Marskikaterim je dosti lažje spiti beljake, še posebej če so okusno pripraljeni. Hillary Swank jih je za vlogo v Million Dollar Baby menda popila po več kot 20 na dan. Kuhanih ali pečenih enostavno ni več mogla jesti. No, njej so se tudi tekoča na honcu totalno zagabila.

Problem, Čvekica je v tem, da bodo naenkrat beljaki nehali biti dovolj za rast njegovega mišičevja. Kaj o pa naredil potem? Začel s steroidi?

 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 12.nov 2009 18:51

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

12. nov 2009 20:10

Vanja_v_ZDA je napisal/a:
Preveč katerihkoli beljakovin dolgoročno gledano, je po vseh podatkih, slabo za ledvice. Prav tako ne poveš, če se ukvarja s kakšnim dvihganjem uteži, rokoborbo ali Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 12.nov 2009 18:51
Laično vprašanje.Tudi skuta?Moj brat je v času fitnesiranja in treniranja ameriškega nogometa 2 leti vstrajal na skuti,ker proteini zabašejo ledvice...domača skuta tudi? Roncolino

Yantares  

član od: 24.10.2009

sporočila: 111

12. nov 2009 20:33

http://mojtrener.com/forum/ Predlagam da si fant vzame čas pa kaj prečita na zgornjem linku. Glede na to da ga zanima povečevanje mišične mase mu bo čtivo zelo zanimivo.Naj vidi da se lahko k stvari pristopi na bolj zdrav način... Y.

čvekica  

član od: 23.10.2008

sporočila: 62

12. nov 2009 20:37

Sin je star 16 let, trenira borilne veščine, je pa velik 185 cm in ima 100 kg, močno konstrukcijo ima, ni pa debel. Rimljanka prav stranski učinki me skrbijo. Kar se tiče njegove višine in teže je bila že zdravnica na sistematskem prepričana da jemlje proteine, izvidi so pokazali da jih ne. Zaenkrat imava zelo dober odnos in je iskren. Trenira pa z precej starejšimi in prav oni so ga v to prepričali da je fajn za mišice. Ja Roncolino, tudi skuto je omenjal, sicer so mu rekli da Vipavsko( ne vem zakaj prav to), vendar on vztraja pri beljakih čvekica

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

12. nov 2009 20:42

Ja, prevelika količina proteinov je menda škodljiva ledvicam, ne glede na to, kakšen je izvor beljakovin. Telesu je vseeno, če so "domačega" izvora. Skuta, sir, meso, jajčni beljaki....

Ja, čvekica, mene bi skrbelo...

 

Vanja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. nov 2009 20:57

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Ja, prevelika količina proteinov je menda škodljiva ledvicam, ne glede na to, kakšen je izvor beljakovin. Vanja

Seveda mu je vseeno, v telo (iz prebavila) preidejo tako ali tako samo gradniki beljakovin, torej amino kisline.

čvekica  

član od: 23.10.2008

sporočila: 62

12. nov 2009 21:05

Hvala slepakura, zanimivo branje. Sicer imava že tri dni polemiko glede teh beljakov. On poišče tiste informacije ki govorijo njemu v prid, jaz pa skozi oči mame skrbim za njegovo zdravje. Naj dodam da spije cca 2 l mleka na dan, mleko ima rad že od malega in ob vsakem obroku spije kozarec ali dva. čvekica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. nov 2009 21:09

Sicer malo off topic, ampak nekaj časa nazaj (že kar nekaj)je bil v eni reviji intervju z Borutom Pahorjem in med drugim je rekel tole: »…moj dan vselej, tudi v Bruslju ali Strasbourgu, začnem s šestimi jajčnimi beljaki..." Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti