Sitan sir

dragan518  

član od: 19.10.2009

sporočila: 4

tema odprta - 9. nov 2009 22:55 | ogledi: 6.228 | odgovori: 14

Interesira me recept za, u Srbiji poznat pod nazivom, Sitan sir.To je običan beli sir ali nije u kriškama već je to jedna masa sastavljena od malih grudvica i kome je rok upotrebe 15 dana

dragan518

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

10. nov 2009 0:25

Skuta? Mleko zavreš in dodaš par kapljic kisa. Kmalu se tvorijo grudice. Je to to?

Atina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. nov 2009 10:09

Ali pa tisto, kar poznamo pod cottage cheese, ker ta je ves v grudicah. Samo da ne vem, kako se naredi. Mamamia mamamia

dragan518  

član od: 19.10.2009

sporočila: 4

10. nov 2009 22:48

hvala Atini i Mamamia na odgovorima ali ja ne mogu potvrditi da li ovaj sir je isti kao navedene vrste sireva jer mi oni nisu poznati.Kod jedne mlekare koja proizvodi ovakav sir su mi dali neke informacije, ali mi nisu hteli dati recept.Ovaj sir oni proizvode tako što se mleko usiri dodavanjem sirila ali kratko vrijeme, oko 30 do 60minuta a zatim se ta smjesa razmuti na sitne grudvice i onda stavi u cjedalku gdje se ocjedi zatim doda sol i onda se pakuje u posude i spreman je za upotrebu kao mladi sir.Ne znam da li je ovo dovoljno da ja napravim sitan sir kakav se dobije u trgovini ali ću probati.Da li na ovi podaci nešto znače da prepozna o kom se siru radi i da li je navedeni postupak dobar da se ovaj sir proizvede ili treba još nešto znati i uraditi . dragan518

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

10. nov 2009 23:17

Torej pusti mleko, da se sesiri, potem zavri, dodaj še malo kisa (sirilo) in precedi. Dobil boš vsaj približek tega, kar iščeš.

Atina

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

10. nov 2009 23:30

Jaz delam skuto vedno po tem postopku (s tem da porabim za 8 l mleka samo 1 lonček jogurta) in ima tak okus kot kakšna res dobra, kupljena. Čeprav poznam samo okvirni postopek za to, gre približno takole:

Ko je skuta narejena, jo zaviješ v gazo, oblikuješ hlebček, položiš v slanico in obtežiš. Počakaš približno 3 do 4 dni in potem lahko kolobarček režeš kot sirček. Meni je bil tak sir blazno dober, ampak ga nisem jedla že leta in leta. Moja cimra ga je nosila od doma vsak ponedeljek.  Sirček pa še malo "škripa", ko vanj ugrizneš. Mislim, da se bom ojunačila in šla tole enkrat  delat A ima mogoče kdo kakšna bolj natančna navodila?

 

http://www.kulinarika.net/recept/sirove_jedi/Domaca_sku

 

 

Vanja

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

11. nov 2009 9:54

To je potem mladi sir. Sem ga delala letos in moj dečko je bil zelo navdušen nad njim (meni je malo preveč suh). Mleko sem skisala in osolila, nato sem naredila skuto, jo ocedila in dala v model za izdelavo sira, obtežila in pustila en dan. Drugi dan sem ga vzela iz modela in ga dala v posodo. Prelila sem ga s slano sirotko (vodo, ki ostane od kuhanja skute sem še dodatno solila). Posodo sem pokrila in dala v hladilnik. Ker je bil kar velik premer (cca 20 cm in debeline 3 cm), sva ga pojedla šele po dobrem tednu-toliko o "zagotovljeni" obstojnosti. Letos se nameravam udeležiti tečaja iz predelave mleka na domu in če izvem kakšen dober recept vam ga posredujem. Lep dan, pe3ca

dragan518  

član od: 19.10.2009

sporočila: 4

11. nov 2009 15:30

I ja mislim da sitan sir koji mene intersira najviše odgovara skuti.Ali u vašim komentarima nisam pronašao koliko se ovoga sira dobija u odnosu na količinu upotrebljenog mlijeka jer je cijena ovog sira kod nas je 2 ili 3 puta manja od cijene sireva u kriškama na osnovu čega sam zaključio da je to zato što se u istoj srazmjeri dobija više ovog sira nego drugih sireva od iste količine mleka.To je razlog što želim da proizvodim ovaj sir jer je pogodan i za razne nadjeve pa je i njegova potrošnja veća. dragan518

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. nov 2009 15:40

Ne, skute se v primerjavi z drugimi siri ne dobi nič več. Manjša cena je po moje samo zato, ker je s skuto manj dela.

LP

cervus

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. nov 2009 15:46

pe3ca je napisal/a:
To je potem mladi sir. Sem ga delala letos in moj dečko je bil zelo navdušen nad njim (meni je malo preveč suh). Mleko sem skisala in osolila, nato sem naredila skuto, jo ocedila in dala v model za izdelavo sira, obtežila in pustila en dan. Drugi dan sem ga vzela iz modela in ga dala v posodo. Prelila sem ga s slano sirotko (vodo, ki ostane od kuhanja skute sem še dodatno solila). Posodo sem pokrila in dala v hladilnik. Ker je bil kar velik premer (cca 20 cm in debeline 3 cm), sva ga pojedla šele po dobrem tednu-toliko o "zagotovljeni" obstojnosti.Letos se nameravam udeležiti tečaja iz predelave mleka na domu in če izvem kakšen dober recept vam ga posredujem.Lep dan,pe3ca

 

Kakšen je pa model za sir? Če mi poveš še, kako slana mora biti sirotka, bi se tega takoj lotila. Ta zadeva je bila meni taaakoooo dobra!

 

Elaphus ima prav, več kot je dela s sirom, dražji je. Logično!

Vanja

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

12. nov 2009 10:23

Imam eno staro prešo/stiskalnico od tašče, ker so pred leti doma delali sir, Ta model je takšen, ko model za peko torte, okrogel, okvir pa ni poln ampak je naluknjan (zelo zelo na gosto, luknjice premera 1mm). Si je pa dala te modele ona delat. Ampak se zagotovo kje da kupiti kaj takšnega. In potem se pokrije ta model, ter tako založi, da ga lahko stisneš s tem svedrom. Izgleda podobno kot tole: http://www.emarket365.com/uploaded/47975623.jpg ...le da je velikooo manjša. Bolj kot je slana sirotka, bolj dolgo bi se naj sir obdržal. Za primerjavo, tako slana kot je morje-slovensko morje, jasno :) Se pa za to porabi res veliko skute. LP, pe3ca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti