Peka govedine v pečici

marijapo  

član od: 16.9.2005

sporočila: 21

tema odprta - 6. nov 2009 13:58 | ogledi: 35.687 | odgovori: 8

Pozdravljeni,

imam 3 mesečnega fantiča in zato bolj malo časa za kuho. Temu ustrezno, se često lotim t.i. pečenke z dodatki. Torej: vzamem kos govedine (najrajši kolobar), na rezine narežem krompir, korenje, čebulo in jabolko, dam vse to v pekač, v katerega prej vlijem malo olja in vode, pekač pokrijem z naluknjano alu folijo in nato dam v pečico, ogreto na 200 stopinj celzija, v katero sem predhodno dala lonec z vodo.

In sedaj problem:

- če pečem manj kot tri ure, je govedina tako trda, da bi jo lahko uporabil za nakovalo

- če pečem več kot tri ure, postane vsa hrana črna

- če ne dam lonca z vodo in pečem več kot tri ure, je vsa hrana črna in še trda povrhu.

Kaj delam narobe?

Kako vi dosežete lepo zapečen povrhu hrustljav krompir in mehko, v ustih topeče meso s peko v pečici?

Hvala!

Marija

marijapo

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. nov 2009 14:02

Govedino pečem v pečici vedno tako, da jo prej opečem na maščobi v ponvi na štedilniku, da z vseh strani lepo zakrkne, šele potem jo premestim v pekač in pečem v pečici. Nikoli ne pečem na več kot 170 stopinjah in nikdar v pokritem pekaču, med peko pa več krat zalijem meso s sokom, ki nastane med peko (in po potrebi tudi dolivam toplo vodo ali juho, če tekočine začne zamnjkovati). Za peko v pečici običajno vzamem kos podplečja, včasih tudi bržolo (odstranim kosti in jih uporabim za juho). Poskusiš pa lahko tudi po tem postopku - http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=12778 - se zelo obnese, meso je pa tako mehko, da ne potrebuješ niti noža. Pozdrav, Mamamia mamamia

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

6. nov 2009 14:06

Jaz za pečenko vedno uporabljam posodo s pokrovom - nujno lončeno (ne vem če sem prav povedala (je iz gline pa potem z nečim premazana). Pa sem samo enkrat delala iz govejega mesa, zame je to meso pretrdo in neokusno, najraje vzamem teletino, ali svinjsko meso. Meso začinim, v posodo dam olivno olje ter maslo, pa krompir in zelenjavo in pečem uro in pol. Krompir in pečenka sta hrustljava, z lepo skorjico, pečenka je sočna. Marijapo, mogoče bi pa govejo pečenko najprej malo pokuhala, nato jo šele dala v pečico, da se zapeče, tako jaz naredim. 3 ure se meni zdi bistveno preveč za peko, zato se vse preveč zapeče. LP mina20

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

6. nov 2009 14:07

Zakaj sploh delaš pečenko iz govedine v pečici?

Če že hočeš govejo pečenko jo praži v posodi na štedilniku s stalnim podlivanjem. Pa še za to moraš imeti mehek kos mesa.

Mogoče si bi pomagala tako, da kos mesa en dan prej zmariniraš, naslednji dan ga daš (če obvladaš) v ekonom z malo tekočine; to vse skupaj kuhaš približno 25 - 30 minut, potem pa dokončuj praženje posebej.

Ne vem, če sem ti pomagala.

P.S. Kakšen je pa to kos "kolobar"?

 

Pozdravček!

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. nov 2009 14:16

Odvisno od tega, kaj hočeš doseči. Če hočeš imeti sočno pečenko, potem obvezno rabiš termometer. Najprej popečeš meso na štedilniku, potem daš v pečico. Čas pečenja je precej odvisen od vrste mesa, ki ga uporabiš. A si s kolobarjem mislila tale kos ?

Po treh urah bo meso črno, ker se bo izsušilo, to se meni  zgodi, ko delam recimo govedino po burgundsko. Ko meso počiva v omaki nekaj časa, se rehidrira. Oz. pomaga, če meso obračaš.

Krompir moraš pa peči na dovolj visoki temperaturi, 200 do 210. Če hočeš imeti bolj zapečenega, ga boš morala narediti samo z maslom.

 

Vanja

sensia  

član od: 17.4.2009

sporočila: 98

6. nov 2009 14:48

Sama ponavadi,za govejo pečenko vzamem "ramstek" brez kosti,ga en dan naprej mariniram in našpikam s korenčkom in slanino.Ko ga dam v pekač ga tik predem roma v pečico polijem z vrelim oljem,da beljakovine zakrknejo.Pečem,ga v bolj globoki posodi ,najprej na 180 približno 15 min potem pa zmanjšam na 160-170.Ves čas pečenja jo približno na 10-15 min obračam,pikam z dolgimi vilicami in polivam kr z zajemalko z vročo govejo juhico. Približno pol ure do konca okoli mesa naložim krompir in zelenjavo.Meso po pol ure odstranim in pečico nastavim na 200.Rezultat je sledeč,pečenka se v ustih kr topi,krompirček in zelenjava sta pa lepo rumena in hrustljava. Pa dober tek ,če se boš odločila za mojo varijanto. sensia Sporočilo je spremenil(a) sensia dne 06.nov 2009 14:49

trimix  

član od: 30.8.2007

sporočila: 91

6. nov 2009 18:48

Jaz dam za govedino pečico vedno najprej na "full". V ponvici segrejem malo olja, dam pečenko v pekač, jo polijem z razbeljenim oljem da se pore zaprejo in za 10 min v pečico, ki je še vedno na full. Nato znižam temperaturo na 170 in opazujem na termometru za pečenje mesa ( ki ga zapičim predhodno v surovo pečenko še) kdaj bo sredica pečena..in to je to ;-) trimix

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

7. nov 2009 5:14

Imam glineneno posodo s pokrovom in zdi se mi, da se meso najbolje speče tako, da meso začinim, če je pusto malo premažem z oljem, če je mastno pa nič, postavim v to posodo (ki jo je prej potrebno namočiti - cca 10-15 min. Nato pečem pečenko kakšno uro na 100-150 oC. Šele nato dodam krompir, zelenjavo in ostalo in pečem naprej še kakšne 3/4 ure do uro na 160 - 180 oC. Če se mesto v tej pokriti posodi ni primerno zapeko, potem pokrito pečem pod žarom na 200-220 oC še kakšnih 10 minut, da dobi pravo barvo. Tako praktično pečem vse od piščanca do govejega mesa - ponavadi spodaj dodam že na začetku pečenja narezan por, bučko, čebulo, korenček, papriko (kar vam pač paše), nič ne oljim, piščanca solim pod kožo in nato kožico lepo povlečem nazaj, da ostane sočen in po eni uri pečenja se spodaj nabere malo tekočine, dodam riž, če je treba malo vode, solim ali dolijem vodo+stopljeno jušno kocko in pečem še dobre pol ure pri malo višji temperaturi. Najboljši kosi za peko na tak način morajo biti težki vsaj 3/4 kg in več, dobri so malo bolj mastni kosi (svinjski ali telečji vrat in podobno) ali pa rosbif (od govedine), preveč pusti kosi mesa so bolj trdi in žagovinasti (seveda če boš spodaj pekla krompir, in tako ne boš imela omake). Ti pusti kosi mesa pridejo najbolj do izraza, ko iz soka , ki se nateče na dnu posode in zelenjave, ki se je zraven pekla pripraviš omako, ki jo postrežeš zraven krompirja ali ostale priloge. tedyka

marijapo  

član od: 16.9.2005

sporočila: 21

8. nov 2009 11:34

Hvala za odgovore. Za vsakega od njih mi je bilo žal, da nisem vaša soseda. :) Problem glede peke je predvsem v tem, da ob trimesečnem fantiču nimam časa za peko v ponvi in nato še v pečici, saj sem opazila, da imam največ okrog 10 minut za pripravo kosila, zato tudi posegam po pripravah, ki so najmanj zahtevne (zrezki, pečenka,...). Obroki dojenčka trajajo namreč dobro uro (dojim in nato še dodajam, saj je mali precej neješč), potem pa še uspavanje, previjanje in kot bi mignil se začne nov cikel. Poskusila sem pripravljati obroke ob večerih, a sem ponavadi tako utrujena, da se mi razen ležati na zofi nič več ne da. Mogoče bo najbolje, da pač obupam in pristanem na bolj instant (in posledično neokusni) hrani dokler mali vsaj malo bolj ne odraste in potem še enkrat preberem vaše odgovore in se lotim priprave zares slastne pečenke. Hvala vam! marijapo

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti