Čokolada za kuhanje

Desanka  

član od: 15.6.2007

sporočila: 134

tema odprta - 6. nov 2009 10:32 | ogledi: 8.390 | odgovori: 26

Katera je najboljša?

Dorina?, Gorenjkina? Tušova?... kakšne so vaše izkušnje?

Želim spečti čokoladno torto in ne bi želela udariti mimo s čokolado, ki bi grenkila zaradi prevelike vsebnosti kakava.

Desanka

priv  

član od: 7.11.2006

sporočila: 266

6. nov 2009 10:42

jaz uporabljam za vse vrste priprave kolačev Hofejovi, ki se zelo lepo stopi, nato maže, reže, riba, kuha. druge pri meni sploh več ni. priv priv

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

6. nov 2009 11:01

Jaz tudi uporabljam Hoferjevo,že več kot 15 let.In sem zelo zadovoljna. dari

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. nov 2009 11:35

Desanka je napisal/a:
Želim spečti čokoladno torto in ne bi želela udariti mimo s čokolado, ki bi grenkila zaradi prevelike vsebnosti kakava. Desanka

Grenkost in količina kakava, ki je še primeren, je povsem osebna kategorija. Kar je meni povsem presladko, je nekomu drugemu absolutno premalo sladko. Kako ti torej odgovoriti?

rimljanka - zasebno mnenje

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. nov 2009 12:16

Desanka je napisal/a:
Katera je najboljša?
Dorina?, Gorenjkina? Tušova?... kakšne so vaše izkušnje?

Želim spečti čokoladno torto in ne bi želela udariti mimo s čokolado, ki bi grenkila zaradi prevelike vsebnosti kakava.


Desanka
S takim vprašanjem ne boš prišla do odgovora, ki ga želiš. Ker vprašanje se glasi: kako narediti čokoladno torto, da bo imela super okus in vonj po čokoladi in da ne bo preveč grenka. Če hočeš dober okus po čokoladi, potem zadeva mora imeti veliko kakava. Jedilne imajo tam do 75% kakava, za bolj čokoladno aromo se pa lahko uporabljajo tudi tiste še bolj črno-črne in visoko kakavaste zadeve. In da stvar ni tako grenka, se pač uporablja sladkor ali pa sladilo. Se pač poskuša, koliko je stvar sladka, ker so naše preference različne. Mlečne čokolade v tortah naredijo samo bolj masten in posledično nasiten občutek in kakšno kalorijo več kot izvorne jedilne - drugega haska pa itak ni. Drugače se pa dobra čokoladna torta naredi po sistemu "vaja dela mojstra". Pa z vztrajnostjo. Pa s predpostavko, da če prvič ne uspe, enkrat bo zagotovo. Pa tudi z zavedanjem, da se stvar lahko sfiži tudi potem, ko misliš, da že znaš. My point is, čisto vseeno, od katerega branda imaš čokolado. Če znaš narediti torto ali vsaj misliš, da jo boš nekoč znala, potem boš to zmogla z vsako čokolado (z jedilno je najlažje) od kateregakoli branda. Če pa misliš, da je kvalitete odvisna predvsem od branda čokolade....potem pa nimaš ta prave mentalne priprave za tole početje. Vendelina jr.

Desanka  

član od: 15.6.2007

sporočila: 134

6. nov 2009 12:28

Se opravičujem Rimljanka in Vandelina za napačno postavljeno vprašanje. Izhajala sem iz spoznanja, da sem nekoč delala glazuro na kremšnite in je okus glazure bil trpek. Ker pa vem, da sem takrat imela čokolado Dorina sem predvidevala, da ima pač kakšna čokolada bolj trpek (kakavast), druga pa bolj sladkast, čokoladast okus. Iz prebranega sklepam, da sta obe strokovno usposobljeni in razumeti morata tudi ostale, ki si drznemo vprašati kdaj tudi kaj takega, kar se za vaju "v nebo vpijoče nerazumnega" in ki s kuharijo razen za "dušo in preživetje" nimamo nič skupnega. Desanka Sporočilo je spremenil(a) Desanka dne 06.nov 2009 12:33

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

6. nov 2009 12:58

Jaz pa uporabljam Manerjevo čokolado, pa tudi Gorenjko. Kakor imam na zalogi. syu

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. nov 2009 13:05

Kvaliteta čokolade V torti je eno, za preliv in podobne zadeve se pa splača kupiti najboljšo, ki si jo lahko privoščiš. Meni namreč tiste, ki niso totalno homogene, ne gredo. Tudi čokolada iz lepih čokoladnih butikov se mi ni zdela prav nič dobra. Če se prav spomnim, je lindtova cenejša.

 

Vanja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. nov 2009 14:04

Ježeš. Desanka, bila so dobronamerna napotila, ni se treba takoj braniti, ker nihče ne napada. In tudi tule zelo redno govorimo o čokoladnih glazurah in čokoladnih tortah, ki jih je kar nekaj v bazi receptov in tam več-ali-manj ponavljamo zgodbo, da se pač sladi po okusu. Vendelina jr.

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. nov 2009 14:29

Pozabila sem povedati, da se držim še enega pravila: Če mi čokolada na okus ni dobra, je tudi za kuhanje ne uporabljam.

Desanka očitno ni takšna čokoholičarka,  kot smo nekatere. Če se ti čokolada že sama po sebi zdi grenka, ti verjetno tudi v prelivu ne bo všeč. Sicer pa, če si v dvomih, posipaj samo s sladkorjem.

Zdaj pa resno vprašanje z moje strani; A ni čokolada za kuhanje malo star izraz? Čokolada za kuhanje je imela večjo količino kakava kot jedilna (mlečna). Zdaj, ko je "temna jedilna" čokolada tako moderna, a ni to enako kot tista za kuhanje ? Sama večkrat uporabim kar 70% (ali več) navadno Lindtovo čokolado za kuhanje. Belgijska Callebaut je pa itak zakon, ne glede na to, kakšen procent kakava vsebuje.

Vanja

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

6. nov 2009 15:39

Hm, Vendelina po moje na tale a v imenu gleda podobno kot jaz na j, ki ga vsi vztrajno pišejo v moj priimek, čeprav tja sploh ne sodi :)

Čokolada za najlepšo glazuro je za moj okus Hoferjeva, za v kremo bi bila tudi. Najbolje pa narediš tako, da narediš kremo in potem poskusiš, če ti je pregrenka, dodajaš sladkor.

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti