Rozinovo vino - pomoč pri prevodu

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

tema odprta - 30. okt 2009 19:51 | ogledi: 26.635 | odgovori: 9

Na vas se obračam z eno prošnjo. Oče si je zaželel recept za rozinovo vino. Našla sem ga samo v angleškem jeziku in imam malo problemov pri prevodu :(

Upam, da bi kdo zna pomagat.

Evo, recept...

RAISIN WINE

* 4 lbs raisins

* 1 lb sugar

* 1 gallon water

* 1 crushed Campden tablet

* 1 tsp pectic enzyme

* 1 tsp yeast nutrient

* 1 pkt wine yeast

Put water on to boil. Meanwhile, chop the raisins or run them through a mincer. Put raisins, sugar and yeast nutrient into primary. When water boils, pour over raisins and stir until sugar dissolves. Cover with a sanitized cloth and set aside to cool. When at room temperature, add crushed Campden tablet and stir. Recover primary and set aside for 12 hours. Add pectic enzyme, stir, recover primary, and set aside another 12 hours. Add activated yeast. Stir daily for 7 days. Strain and press juice out of raisin pulp. Transfer liquid to secondary and fit airlock. Rack, top up and refit airlock every 30 days until wine clears and no new sediments form during a 30-day period. Stabilize, sweeten to taste, wait 10 days, and rack into bottles. Like most wines, it will improve with age.

Težave imam pri ugotavljanju kaj bi naj bilo Campden tablet, pectic enzyme, yeast nutrient (kvas???) in 1 pkt wine yeast..

Za vsako pomoč se najlepše zahvaljujem...

LP

Petya

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

4. nov 2009 7:49

Naj pojasnim: to je neki "levi" (umetni) način pridobivanja "vina" iz rozin. Gre za namakanje rozin v vodi z dodatkom kvasa in hrane za kvasovke (fermentacija, visoki alkoholi...),dodajanje encimov,bistreneje .... itn,itn. Po slovenski zakonodaji pa je stvar zelo preprosta,enostavna in naravna. Trgatev se opravi ko je grozdje že prezrelo, bubike se že sušijo (npr. suhi jagodni izbor), obirajo se samo zdrave jagode in se potem postopek nadaljuje kot pri vsaki drugi trgatvi: pecljanje,stiskanje vretje,bistrenje,pretakanje, ... Pri teh vinih je problem sladkor oz. alkohol. Zato se podaljšuje vretje (kvasovke in hrana) da se dvigne alkohol in se z tem zmanjša sladkor da se približamo harmoničnosti vina, čeprav se to pri takih kakovosti ne išče!!! Končni pridelek VINO je najvišjega kakovostnega razreda SUHI JAGODNI IZBOR določene sorte, ali pa VINO LEDENE TRGATVE določene sorte!!! Kar nekaj vinogradnikov ima taka vina, ki so polnjena v 0,250 l steklenice in je cena cca. 70 - 100 EUR. Priporočam: Laški rizling suhi jagodni izbor PULUS je veliko, izrazito predikatno vino, v katerem je čutiti izrednost letnika 2003, torej obilo sonca ter žlahtno vinsko plesen. V cvetici prevladujejo vonjave, ki spominjajo na med in eksotično ter suho in kandirano sadje, ohranjene so tudi sortne značilnosti laškega rizlinga z izjemnih vinogradniških leg haloških gričev. Za kako cenejše vino sem vam na voljo iz lastne vinoteke! lp.krešimir [sommelier] krešimir

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. nov 2009 14:41

Vprašanje/predlog uredništvu: Se mi zdi, da bi bilo fino, če bi imel Krešimir eno stalno rubriko, da bi tudi ostali, ko kaj potrebujemo, našli uporaben info med starejšimi odgovori. Kaj menite? Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. nov 2009 16:10

Ja, meni je samo žal, da se krešimir večkrat ne oglasi. Ali pa mi premalo sprašujemo. Ker zna biti da premalo vemo. Itak vemo - če hočeš pametno vprašat, moraš veliko vedet. Mamamia mamamia

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

4. nov 2009 17:49

Pozdrav Ko sem se z Jernejem dogovarjal o tem forumu, je bilo prv tako zamišljeno kot zdaj predlagate!! @Vandelina jr. Stalna rubrika??? Saj sem skoraj vsak dan na tej strani!!!! @mamamia Premalokrat se oglašam??? Pa saj me nič ne sprašujete!!!Premalo veste,pametno vprašat???? Ni "bedastih" vprašanj! So samo "bedasti" odgovori!!! Sicer sem @Petya na ZS podal malo več besed o tem prevodu!!! Sicer pa, vprašajte karkoli glede hrane in pijače na tem forumu ali pa pošljite ZS če vam je nerodno!!! ALI PA:JERNEJ ALI KDO DRUG, ZBERITE DO 10 (DESET) OSEB, VZAMITE SI CCA. 3 (TRI) URE ČASA,PRIDEM, VAS SEZNANIM Z OSNOVNIMI ZNAČILNOSTMI SLOVENSKIH VIN,NAREDIMO DEGUSTACIJO PETIH VIN,NAREDITE PRAKTIČNI PREIZKUS IN PONUDBO VINA K HRANI,SE IMAMO FAJN IN SE PIŠEMO DALJE NA KULINARIKA.NET!!!! [sommelier] krešimir

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. nov 2009 18:09

Vendelina: Gospod Krešimir je bil tako prijazen in je že pred časom ponudil tukaj pomoč pri vinih. Nima le ene teme ampak "ima" kar cel forum o vinih (ta ki ga zdaj berete). Če kaj vprašate nesebično deli svoje strokovno znanje vsem obiskovalcem ...

Torej... kar predlagaš je že nekaj let ;-)

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. nov 2009 22:06

Saj vem, amapk kot sem rekla: premalo sprašujemo. In meni se zdi, da vprašat nekoga, ki toliko ve kot krešimir, ni kar tako, ampak je dobro prej vsaj nekaj vedet o stvari. Tistemu, ki malo ve, se itak zdi, da vse zna, tisti, ki nekaj ve, pa si misli, da nima pojma in zato morda težje vpraša. Jaz bom pa z veseljem izkoristila krešimirejvo pripravljenost za odgovore in ga bom o marsičem povprašala, bodisi na forumu, bodisi po zasebni pošti. In če bo zanimivo, bomo pač lepili na forum. Se že veselim. Mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. nov 2009 11:15

ups, kaj sem jaz blond, ajoj... ker, če ne ni stickerja in rubrike "Krešimir for wine-dummies" na večno mladih... mi ni pomoči. Vendelina jr.

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

18. nov 2009 16:40

Pozdravljeni "Sicer pa, vprašajte karkoli glede hrane in pijače na tem forumu ali pa pošljite ZS če vam je nerodno!!! ALI PA:JERNEJ ALI KDO DRUG, ZBERITE DO 10 (DESET) OSEB, VZAMITE SI CCA. 3 (TRI) URE ČASA,PRIDEM, VAS SEZNANIM Z OSNOVNIMI ZNAČILNOSTMI SLOVENSKIH VIN,NAREDIMO DEGUSTACIJO PETIH VIN,NAREDITE PRAKTIČNI PREIZKUS IN PONUDBO VINA K HRANI,SE IMAMO FAJN IN SE PIŠEMO DALJE NA KULINARIKA.NET!!!!" Pa sem bil prepričan da to zmorete. krešimir

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. nov 2009 17:44

Kdo je rekel, da ne zmoremo, morda samo nismo videli vabila ali nimamo časa, Krešimir.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti