Čokoladni preliv s skorjico ??

Shirley  

član od: 5.4.2006

sporočila: 2

tema odprta - 28. okt 2009 13:34 | ogledi: 9.385 | odgovori: 13

Pozdravljeni!

Pred mnogo leti sem pri prijateljici doma jedla neko čokoladno biskvitno pecivo, prek katerega je bil prelit čokoladni preliv, in sicer tak, da je imel zgoraj rahlo, izredno tanko skorjico, pod njo pa je bil preliv nekako mehak in kremast, vendar ni tekel ven, je bil na svojem mestu. Poleg tega je bilo vse skupaj mehkejše in bolj sočno, kot je denimo preliv iz čokolade in masla.

Močno se mi zdi, da je moral za takšno strukturo preliv poleg čokolade in masla (morda tudi sladke smetane?) vsebovati mleko in sladkor, vendar ne vem v kakšnem razmerju, je bil sladkor v prahu ali kristalni...

Zato,če katera pozna opisan preliv, vas lepo naprošam za recept.

Najlepša hvala in lep pozdrav,

Shirley

Shirley

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. okt 2009 15:52

Nič lažjega. Vzameš 15 dag jedilne čokolade 1,5 dl sladke smetane 0,15 dl svetlega ruma V srednjem oknu greješ smetano in v njej topiš čokolado. Mešaš, da se ne prime dna. Ko je čokolada razpuščena, dodaš svetli rum in mešaš do stopnje, ko imaš homogeno svetlečo tekočino. To potem poliješ čez rolado. In paziš, da je ob roladi kakšna ovira, ki prepriči, da čim manj čokolade steče (najboljše je, če jo imaš v pekaču "srnin hrbet" ko delaš to polivanje, ker je najboljši izkoristek). Počakaš, da se preliv shladi, potem pa daš rolado v hladilnik. Vendelina jr.

Shirley  

član od: 5.4.2006

sporočila: 2

28. okt 2009 23:00

Najlepša hvala Vendelina, bom poskusila s tvojim receptom. Vendarle nisem povsem prepričana, da po tem receptu nastane tista tanka skorjica, malodane mrenica, ki pokriva preliv. (Je pa ta recept super za si ga zapomnit - le decimalno vejico pomikaš po smislu, pa je :) Shirley

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. okt 2009 9:58

Tista "mrenica" nastane točno zaradi segrete smetane. Vendelina jr.

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

29. okt 2009 10:44

Ali pa narediš glazuro za sacher torto, tam pa za skorjico (ki je malo hrustljava) poskrbi sladkor. s0ncek*

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. okt 2009 19:58

Ježeš, kako tole postaja sholastična diskusija....Naredite glazuro, pa boste videle, kaj vam sede, a ne..... Vendelina jr.

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

30. okt 2009 11:09

Vendelina jr., kaj pa tebe danes muči? Najprej si se hitro vključila v to temo (in tudi prva odgovorila), zdaj pa se pritožuješ, ker smo ji odgovorile še druge ali kako? Ali pa te moti samo to, da "tvoja" glazura očitno ni najbolj priljubljena pri vseh in je niso vsi pripravljeni takoj preizkusiti? Pa še to ... pred tropičjem se naredi presledek in enako za njim. Tropičje pa pomeni, da so pike tri. Torej ... ;) s0ncek*

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. okt 2009 11:57

Sonček, ne muči me čisto nič. Zgolj ugotavljam. Oznaka "sholastična diskusija" pa izhaja iz tiste legende, ko so učenjaki iz srednjega veka (skolarji, sholastiki) na veliko diskutirali o tem, koliko zob ima konj, preštel jih ni pa nobeden. In potem je nekdo rekel, pa dobro, a je kdo preštel zobe konju, in je izpadlo, da jih ni nihče. In od takrat se oznaki "sholastična diskusija" ali pa "niso prešteli konju zob" uporablja za vse situacije, ko ljudje o nečem na prazno in brez empirične podlage diskutirajo. Izvoli najti elemente te diskusije v zgornjih postih , da ne bo izpadlo, da predolgo razlagam štose. In daj no, malo spusti perje, tista o tekmovanju za najboljšo glazuro je pod tvojim nivojem. Vendelina jr.

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

30. okt 2009 12:20

Ja res je, da sem jaz samo ugibala, da sladkor naredi skorjico in ne smetana, pa tudi zob nisem preštela konju. Vseeno pa mogoče nekaj prakse le šteje in se včasih da tudi kej na podlagi pekarskih izkušenj ugotovit. No to bojo pa prave mojstrice povedale, jaz sem samo amaterka. Drugače maš pa prav Vendelina, če samo ugibamo najbrž ne bo dosti pomagalo, bi blo treba probat, pa poročat. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

nenika14  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

30. okt 2009 12:27

No, jaz lahko samo pristavim, da mi je Vendelinin preliv super. Sem lani decembra delala pomarančno torto in sem namesto ruma dala pomarančni triple sec liker. Mnjami! Se pa ne spomnim, pri katerem Vendelininem receptu sem poiskala količine. Letos sem delala Antilsko torto, zdaj pa ne vem, katere količine so ta prave. A 0,5 dl ruma kot je pri receptu za Antilsko torto ali 0,15 dl, kot je navedeno tukaj? Ker moj preliv na torti je lezel dol. Sem pa že dovolj sklerozna, da se ne spomnim količin pri pomarančni torti, ker tisti preliv je bil ravnoprave trdote. Se opravičujem za malce zmedeno pisanje, Vendelino pa prosim za pojasnilo :) Naj bo vsak naš dan s soncem obsijan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti