Kaj postreči gostu s putiko

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

tema odprta - 27. okt 2009 8:27 | ogledi: 15.833 | odgovori: 9

Ojla, sem v dilemi, kaj postreči gostu, ki blazno trpi za putiko? Kaj naj mu pripravim za jedačo. Za pijačo vem. Hvala vam za odgovore.

LP

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. okt 2009 11:20

Stvari z nizko stopnjo purinov. Te je že Ognjič v to napotila. Praktično je to tako: Raje belo meso kot rdeče, če sploh. Raje ribo kot meso (pa ne mastnih rib, losos odpade). Raje oreščke kot stročnice. Zelena zelenjava v vseh izvedbah je okej. Pivo je čisti killer (kvas naredi putiko skoraj isto kot testu...). To make a long story shorter: bolnik s putiko se bo najbolj kvalitetno prehranjeval, če bo jedel mediteransko hrano (brez tistega dela, v katerem nastopa rdeče meso) in pil veliko vode (8 kozarcev na dan, sicer bi to itak morali početi vsi). Skratka, večino tistega, kar je v Dalmatinski kuharici. Če nima stalnega zdravljenja z allopurinolom, bo ob akutnih napadih pomagal nalgesin in obkladki hladilnega gela in hladilnega telesa. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 27.okt 2009 11:21

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

27. okt 2009 13:37

Hvala obema. Bom mojemu tastu spekla en dober file ribe (škarpeno ali pa kako drugo belo ribo), zraven dala mal tržaške omake??, pa solato iz zelja pa malo krompirja. Zraven pa nič kruha. Drugi gostje bodo pa meso. Skuhala mu bom pa en piskerček čaja, pa mal limonce notr. Po moje bo to čist ok.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. okt 2009 13:56

Majdka, v osnovi bo, samo s česnom raje ne pretiravaj. Olivno olje, notri nekaj nasekljanega peteršilja in nekaj bazilike bo čisto okej. Izhajajoč iz plemenskih izkušenj s putiko , take močne začimbe (česen, sol, poper...) putiki niso najbolj prijazne. Zelo poenostavljeno (upam, da se ne bom totalno blamirala) naj bi šlo takole: gre za vnetje sklepov, ki nastanejo zaradi zastajanja soli sečne kisline. In je treba pač te soli čim prej spraviti ven iz organizma in to se dela s tekočino (čaji in voda). Močne začimbe nekako zadržujejo vodo v organizmu in potem se upočasni proces odvajanja vsega odpada iz telesa.... Tako nekako gre. Kot sem rekla, izhajam iz plemenskih izkušenj z akutnimi vnetji. Ki so se pred kakimi dvajsetimi leti pojavila tudi trikrat na leto, po temeljiti prenovi prehrane pa so se vseeno zmanjšala na enkrat na dve leti in pol. Del te prenove je bilo tudi bistveno zmanjševanje soli, popra in tudi česna in se je izkazalo za dobro potezo. Vendelina jr.

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

27. okt 2009 14:27

Vendelina, hvala. Bom pa samo mal posula z mediteranskimi zelišči, pa mal peteršilja (odvaja vodo), mal himalajske soli, popekla na olivnem olju. A lahko med zelje dam še kakšen krompirček za solato, da ne bo jedel zraven kruh?

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

27. okt 2009 14:57

Verjetno gospod tast ve, kaj sme kaj ne.

Moj "putikaš" doma je bil nekoč  jedecccc  1/a. Prvič mu se vnetje pojavilo pred 17 leti.

Ne je kože od piščanca, nobene drobovine, močno začinjeno, paštete...

Od zelenjave ne PARADIŽNIK, stročnice, karfiola, brokoli...

Alko je tudi kao "prepovedan".

Zanimivo 2 x na leto mu butne vnetje, drugič sigurno ko pridemo z morja.

Pri sebi pa ima vedno Allopulinor, da že v naprej gasi ogenj.

 

No, Ognjiček je lepo pripela, kjer je opisano.

 

Pozdravček!

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. okt 2009 9:39

majdka je napisal/a:
Vendelina, hvala. Bom pa samo mal posula z mediteranskimi zelišči, pa mal peteršilja (odvaja vodo), mal himalajske soli, popekla na olivnem olju. A lahko med zelje dam še kakšen krompirček za solato, da ne bo jedel zraven kruh?
Lahko. Tudi blitva s krompirjem je okej. Vendelina jr.

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

29. okt 2009 7:42

Dobro jutro. Hvala Vendelina, bom pa res blitvo s krompirjem. Lep dan želim vsem.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. okt 2009 8:01

Pa ribo speci v pečici, na peki papirju, če nič drugega, ni nobenega dela z njo in komaj kaj olja porabiš, riba pa je sočna.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti