Pomoč pri peki biskvita

haley  

član od: 19.2.2009

sporočila: 12

tema odprta - 16. okt 2009 13:14 | ogledi: 25.354 | odgovori: 22

Najprej vsem en lep pozdrav! Verjetno je že kje takšna tema na forumu, a se mi resnično ne da iskati pa tudi je fajn, da imamo tole napisano vse na enem kupu...

V zadnjem letu sem se kar nekajkrat lotila peke torte...moram povedat, da pred tem nisem nikol pekla in tudi kuhat znam samo bolj osnovne stvari, tako da lahko rečem, da sem začetnica v tem 'poslu':)

Vedno imam težave z biskvitom saj mi ne naraste dovolj... ponavadi celo podvojim sestavine, pa dostkrat mi naraste samo toliko, da lahko prerežem biskvit enkrat:( Če mi že naraste, mi naraste v 'hribček' (na sredini se ful dvigne), tako da ob robovih mi ne naraste veliko... Sem delala že tudi po receptu za biskvit, ki nikoli ne pade dol in tukaj mi biskvit zmeraj naraste v tako velik hribček in potem še razpoka na vrhu-zgleda kot vulkan:D

Kaj delam narobe? Glede na to, da sem se peke lotila sama in nisem od nikogar dobila nobenih nasvetov, bi bila zelo vesela, da mi kakšna bolj izkušen 'tortopek' pove kaj moram narediti, da bom dobila rahel biskvit katerega bi lahko vsaj 2x prerezala?

haley

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. okt 2009 13:44

haley je napisal/a:
Najprej vsem en lep pozdrav! Verjetno je že kje takšna tema na forumu, a se mi resnično ne da iskati pa tudi je fajn, da imamo tole napisano vse na enem kupu...haley

Izjemno prijazen argument do onih, za katere očitno misliš, da se jim (mora) dati, ker se tebi ne..................

Morda pa tule le kak namig najdeš: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1800 (če se ti bo dalo brati, seveda).

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

16. okt 2009 13:49

Evo prvi (in edini, vsaj pri meni) zadetek, ce v iskanje napises "peka torte" : http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1580 (ima gospa v prvem postu isti problem) Drugače pa se je meni to tudi zgodilo, pa so mi rekli, da mi je "masa skup padla" :) Kar pomeni, da sem predolgo mešala potem ko sem dala moko noter. Baje moraš na hitro vmešat moko in dat takoj pečt. Ampak nisem poskusila, je bil tisti poiskus peke torte moj prvi in zaekrat tud zadnji :D Lizzie Sporočilo je spremenil(a) Lizzie dne 16.okt 2009 13:50

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

16. okt 2009 13:56

Ma še niti enkrat v življenju se mi ni zgodilo, da bi kao predolgo mešala, pa da bi zaradi tega skupaj padlo. a to sploh drži? Kaj pomeni, da si predolgo mešala? Jaz vedno najprej beljake stepem, dodajam postopoma rumenjake, potem sladkor in mleko, pa olje, šele nato, umešam lepo počasi na roke z metlico še moko in pecilni. Po moje, da maš slab recept, če ti ne rata. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

16. okt 2009 14:18

barbara9, če je napisala da je delala po receptu za biskvit, ki ne pade dol, pa ji je :) Katarina K, ne vem ce to drzi, pac tako so meni rekli, men se zdi, da nisem predolgo mešala :) Pa tudi noben drug biskvit se mi še ni ponesrečil, razen tisti za torto :D Mogoče je res kaj z receptom,... Lizzie

MancaS  

član od: 28.9.2007

sporočila: 107

16. okt 2009 14:38

haley, moja mami je imela tudi vedno neke težave z biskviti, dokler ji ni ena kolegica dala recepta po načelu "simpl je nartabolš", gre pa takole: Sestavine (za premer 26cm): 6 jajc 6 žlic moke (za čokoladen biskvit vzameš 4 žlice moke in 2 žlici kakava) 9 žlic sladkorja 1 vanilij sladkor Postopek: Jajca (nič ne ločujemo rumenjakov in beljakov), sladkor in vanilij sladkor stepamo, da masa fino naraste (=postane zelo svetlo rumene barve, "pikice" od sladkorja, ki so na začetku vidne, pa se ne vidijo več). Nato nalahno (ročno!, jaz to naredim kar z metlico od mikserja) vmešamo še presejano moko (s kakavom). Vlijemo v pekač in pečemo na 180 stopinjah približno 20 minut oz. poskusimo z zobotrebcem, kdaj je pečeno (zapičiš noter zobotrebec in če se nanj nič ne prime, potem je biskvit pečen). Biskvit je do sedaj vedno, ampak res vedno uspel. Visok je dovolj, da ga lahko dvakrat prerežeš. Na sredini se med peko navadno malo dvigne, ampak jaz to rešim tako, da (ko je biskvit pečen) odstranim obod pekača in prevrnem biskvit na čist servet, posipan s sladkorjem (to je zato, da se ne prime na servet). Pustiš, da se ohladi in se lepo zravna. Na enak način lahko narediš tudi biskvit za rolado (v tavelikem pekaču od pečice), s tem da vzameš 4 jajca, 4 žlice moke, 6 žlic sladkorja in en vanilij sladkor. Poskusi še po tem receptu, ker je res enostavno - paziti moraš samo, da res dobro stepeš jajca in sladkor. Pa sporoči, kako je šlo. :) PS. Pa da ne bi kaj komplicirala glede velikosti žlic. :) Vzameš jušno žlico in pač zajameš toliko sladkorja/moke, kolikor gre (torej s kupčkom). MancaS Sporočilo je spremenil(a) MancaS dne 16.okt 2009 14:40

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

16. okt 2009 14:43

A das v moko pecilni? Ni napisan, pa ne vem, a si pozabila, al ga ni :) Lizzie

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

16. okt 2009 15:14

[citat=--haley--] Sem delala že tudi po receptu za biskvit, ki nikoli ne pade dol in tukaj mi biskvit zmeraj naraste v tako velik hribček in potem še razpoka na vrhu-zgleda kot vulkan:D

Lizzie, kot lahko prebereš, ni padel dol :)

 

Haley, mislim, da je res pomembno, da dovolj dolgo stepaš, tako kot je napisala MancaS. Tudi jaz sem "tortopek"  šele zadnji dve leti :)

Jaz najprej močno spenim jajca, dodam sladkor in kar gre še zraven in stepam tako dolgo (nekaj minut), da postane kremasto in svetlo rumeno, tudi moko na koncu vmešam z metlico ali z mikserjem in še kar nekaj časa stepam. Preverjeno se ne naredi kupček na sredi, biskvit je rahel in visok.

Upam, da se oglasiš ponovno s slikico torte, s tremi plastmi :))

 

 

 

 

 

 

barbara9

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

16. okt 2009 15:18

barbara9, oprosti, sem prehitro prebrala :) Zdj ste dale take fajn nasvete in recept, da bom šla še jst enkrat poskusit svojo srečo. Mogoče mi pa sedaj rata :D Lizzie

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. okt 2009 15:28

Meni tudi "biskvit ki nikoli ne pade dol" pade dol, včasih pa mi ne pade dol biskvit, ki ga delam tako, da mešam kar cela jajca ... Kupček na sredini se naredi, če je temperatura pečice previsoka - če se začne delat, znižamo temp. za okoli deset stopinj; če je vdolbina, je temperatura prenizka, in jo povišamo za 10 stopinj. Ali pa poenostavimo in pečemo posamezne plasti posebej, tudi to je izhod za tiste, ki imamo smolo z dvigovanjem in padanjem biskvita. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti