Pomoč pri peki biskvita

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

16. okt 2009 15:39

V hladilniku se hladi  Fina skutina torta  po receptu od mamamie :))  Dvojna :))

Nasvet iz prakse :))

barbara9

 

Sporočilo je spremenil(a) barbara9 dne 16.okt 2009 15:43

MancaS  

član od: 28.9.2007

sporočila: 107

16. okt 2009 15:44

Jaz delam brez pecilnega. Če dobro stepeš jajca in sladkor, se biskvit dovolj dvigne. MancaS

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

16. okt 2009 16:17

Evo jaz nardim po temle receptu, ki mi ga je dala 10 let nazaj moja mama in tudi ona že od kar sem bla majhna dela torto s tem biskvitom. 30 dag sladkorja 40 dag moke 6 jajc 2 pecilna 2dcl olja 2dcl mleka stepeš beljake, dodaš 5 rumenjakov( enega pustiš za kremo, če nimaš kuhane lahko daš vseh 6) in dodaš sladkor, pol dodaš mleko in olje, pa ročno vmešaš presejeno moko. ponavadi nardim to količiino, pol pa dam na pol in v eno maso kakav. Včeraj sem pa nardila dve taki masi, eno rjavo in eno belo. No ma malo je skoraj ratalo preveč, ma ni panike, raje, da ostane, kot da zmanjka. Bom nardila še rumove kroglice, pa bo. To je pa ta biskvit v slikicah. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 16.okt 2009 16:18

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

19. okt 2009 8:29

Pa še moj prispevek (citiram samo sebe izpred pol leta): To pa je moja téma! Biskvit je res nekaj, za kar pravim, da ga lahko naredim opolnoči in skoraj mrtvo pijana (čeprav slednjega še nisem poskusila - moram pa priznati, da je imel tak, ki sem ga delala neposredno po neki žurki, nekaj grudic nerazmešane moke). Če ne delam torte po kakem posebnem receptu, je moj recept: 6 jajc, 200 g sladkorja, 150 g moke, v zadnjem času sem se navadila dodati še žlico ali dve olja ali raztopljenega masla - biskvit je nekako bolj sočen. Včasih tudi nadomestim del moke (do 50 g) z Gustinom, za čokoladni biskvit pa z grenkim kakavom. To so količine za tortni model 26 cm, biskvit pa lahko dvakrat prerežem, tako da pride precej visoka torta iz 3 plasti. Delam ga klasično: rumenjake penasto vmešam s polovico sladkorja, dodam maščobo. Iz beljakov in druge polovice sladkorja stepem čvrst, a še mazav sneg (ne sme biti "suh"). Tretjino snega dodam rumenjakom in jih z njim zrahljam (seveda s kuhalnico). Nato naložim na rumenjakovo maso preostali sneg in presejem suhe sestavine. S kuhalnico rahlo zmešam, da dobim enotno maso (brez grudic moke!). Tortni model po dnu namažem z maslom in potresem z moko. Vanj stresem biskvitno testo, pogladim, lahko je nekoliko višje ob obodu in pečem na 170 stopinj pribl. 30 minut (preveriti z zobotrebcem, pletilko ipd). Če delam biskvit iz manjše količine jajc (npr. za pohorsko omleto za dva), kdaj tudi začnem tako, da stepem sneg iz beljakov in sladkorja in nato rahlo primešam rumenjake, potem pa še moko. Biskvit iz celih jajc bi verjetno delala če bi imela KitchenAid, ko vržeš vse v stroj, ga vključiš in nastaviš timer. Ker pa delam z ročnim električnim mikserjem, se mi ne ljubi stati 7-10 minut in stepati, mislim da je ločeno stepanje hitrejše, pa še pri snegu točno veš, kdaj je dovolj stepen. Sladkor je navaden čisto v redu, za sneg pa sploh ne sme biti v prahu. Če npr. delam vmešano testo, dodam k maslu in rumenjakom sladkor v prahu, k beljakom pa navadni sladkor. "Vodnega" biskvita nikoli ne delam, mislim, da je iz tistih časov, ko so bila jajca še nekaj dragega in se je s pomočjo vode dobil večji volumen, takemu biskvitu je seveda treba dodati pecilni prašek. Mogoče je sedaj spet bolj priljubljen zaradi holesterola, še ni splošno znano, da količina holesterola v telesu ni prav dosti povezana s številom jajc, ki jih pojemo. In potem je še "oljni" biskvit, ki "ne pade dol". Uporabljam ga za kakšna navadna peciva (npr. babičina dobrota), za torte pa mi ni dovolj fin. "Finost" biskvita je odvisna od razmerja med jajci in moko, biskvit za mojo najbolj zaželeno torto je iz 7 jajc, 180 g sladkorja in 120 g moke. Takega biskvita tudi ni treba nič namakati, pa torta vseeno ni suha. teta torta

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

19. okt 2009 16:27

teta torta je napisal/a:
"Finost" biskvita je odvisna od razmerja med jajci in moko, biskvit za mojo najbolj zaželeno torto je iz 7 jajc, 180 g sladkorja in 120 g moke. Takega biskvita tudi ni treba nič namakati, pa torta vseeno ni suha. teta torta
Po tem tvojem receptu ga delam tudi jaz in je res fantastičen in res ga ni treba namakat. Ognjič

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

16. okt 2010 9:19

Mene pa zanima, ali lahko zamešam večjo količino mase za biskvit in ta stoji, ker po delih pečem v majhnem pekaču.

 

Da razložim: imam le en majhen pekaček premera 15 cm za biskvit in če bi hotla speči 5 takih mini tort, da jih potem sestavim skupaj, bom morala 5x peči. Pa nisem prepričana, če lahko maso vmešam samo 1x količinsko za vseh 5 rund. Nimam pojma, kako se obnaša masa, če stoji npr. 50 minut, preden jo spečeš. Bo zadnji biskvit zaradi čakanja kaj drugačen od prvega?

 

hvala za pomoč

tjas

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. okt 2010 9:23

Najbrž boš ogotovila, da bo vsaka dala drugačen odgovor. Moja izkušnja z biskvitom po receptu, kot ga jaz pečem, je: ja, brez problema, če je testo vmes na hladnem.

Moj namig: v Hoferju imajo trenutno take modele za majhen denar, pa si še enega kupi, z dvema se čas razpolovi. Imajo tudi majhne modele za šarkelj. Saj modelov ni nikoli preveč.

rimljanka

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

16. okt 2010 9:28

Mhhhm, rimljanka, ne govori, sem šla včeraj v Hoferja SAMO po kruh in meso.... 

Počasi se bo moja kuhinja morala seliti v svoje stanovanje, tako je že "zrasla"  Sem kupila vsakega od teh dveh modelčkov po enega kar tako, za hec, doma pa dobila preblisk za eno torto.

Mi zaupaš, po katerem receptu delaš? Bi probala v kratkem to skupaj sčarat.

tjas

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

16. okt 2010 10:00

 Jaz pa imam 3 iste okrogle pekače za torto in pečem vse na enkrat v pečici tako da mi ni treba prerezovoti. Recept pa je sledeči. 6 jajc celih stepam z 18 dag sladkorja kar dolgo. Da naraste in biskvit posvetli. Dodam narahlo 18 dag moke in žličko pecilnega. Pečem 10 min pri 180 st.C.

Lp Saša

Mir in dobro!

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

14. nov 2010 11:30

Še ena stvar me zanima: rabim torto za soboto. Ali bo prezgodaj, če biskvite spečem že v torek? Nikoli jih nisem pekla toliko prej, zato nisem prepričana, če bodo še dobri.

lp

tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti