Ljubljana

tema je zaklenjena

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

tema odprta - 16. okt 2009 10:09 | ogledi: 3.377 | odgovori: 46

Hčerka pripravlja govorno vajo (naloga za 5.r 9-letke). Opisati mora kraj in sicer Ljubljano. Pa se obračam na vas s tem vprašanjem (predvsem na tiste, ki živite v Ljubljani, ali pa ste domači v tem kraju kako drugače). Kaj bi (poleg zgodovinskih dejstev) vi povedali o Ljubljani, ker se vam bi zdelo vredno povedati, ali kot dejstvo, ali kot zanimivost, ali kot.... Mislim bolj za popestritev samega opisa, da ni tako togo. Za vsak vaš namig, misel, idejo itd. se vam - tako kot vedno - lepo zahvaljujem.

mami1

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

16. okt 2009 11:01

Nočem biti sitna ali pridigarska, vendar,mami1, pusti hčerko, da sama kaj poišče o Ljubljani... desetletniki so praviloma že kar spretni z računalnikom in internetom, tudi v kakšno knjigo že znajo pogledat ali pa v knjižnici vprašat, kar jih zanima... popestritve, ki bi se njim zdele zanimive, so itak drugačne od tega, kar je zanimivo nam odraslim... Tudi sama imam sina v 5r/9...in mi na misel ne pride, da bi mu zbirala gradivo za razne plakate, ki jih izdelujejo oz. nastope, ki jih pripravljajo. Navadno mi ga niti usmerjat ni posebej treba, sploh, če ga tema zanima. Se pa, potem, ko stvar pripravi, o njej pogovoriva, tudi "generalko" imamo ponavadi doma, običajno pred spanjem... Sicer pa...zdaj ko sem odmoralizirala še namig - morda bi povedala kaj o Povodnem možu al pa o tem, kako so ljubljančani v Ljubljanico namakali goljufive peke... Brez zamere, mami1, ok? Irena

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. okt 2009 12:16

Piškotek, ti si moja krvna grupa. Drugače pa, zakaj ne greste famlijarno na izlet v LJ, ozrioma zakaj ne greste na vodene oglede LJ, ki so vsak dan dvakrat - več o tem povedo na Turistično informacijskem centru na spletni strani MOL, sam TIC je pa drugače v Kresiji (to je bela stavba pred tržnico in pri Tromostovju). Bo koristilo tako famliji, pa še petošolka bo dobila kakšno idejo za govorno vajo. Vendelina jr.

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

16. okt 2009 12:28

Sem se kar bala odgovorov v tem stilu. Zadnje čase na tej spletni strani res samo še pridigate. Ne piškotek, res nisem zamerila, ker tudi vprašanje ni bilo postavljeno zato, ker bi sama otroku iskala gradivo. Na srečo imam hčer, na katero sem zelo zelo ponosna, saj za šolske obveznosti vedno poskrbi sama, in tudi pri nas imamo konec dneva le še generalke, ki pa ji nikoli niso bile odveč - prav nasprotno. Glede gradiva se bo absolutno potrudila (to vem že zdaj) sama. Je pa v šoli bilo rečeno, naj tudi starši kaj pomagajo. In vaši "smirokazi" bi mi bili samo v pomoč, da ji predlagam naj pove tudi kaj o tem in tem, ker bo morda to pa to, govorno vajo popestrilo, in ji bodo ostali morda malo bolj z zanimanjem prisluhnili. Ne pa da bo to samo govorna vaja zato, ker pač mora bit. In ker nismo iz Ljubljane, nam tudi enkraten izlet (ki ga Vendelina jr. velikokrat predlaga na forumu) ne bo kaj dosti koristil. So stvari, ki jih o rodnem kraju zelo dobro poznajo tisti, ki kraj ustvarjajo, to pa so domačini. In morda kakšna stvarca, ki je na turističnih točkah ne izvemo, smo pa tudi mi kdaj o njej slišali, pa bi me tu na forumu nanjo morda spomnili. Nikomur nisem nič zamerila. Lep pozdrav mami1

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

16. okt 2009 12:32

pe3ca, ti si me pa ravno prehitela. Hvala, kaj takega sem mislila, ja. Pa morda bi te samo malo popravila, ne gre toliko za vtis na učitelja, kot na sovrstnike. In govorna vaja sama po sebi je otrokom vedno odveč. Poleg naloge je tu trema pred nastopanjem in podobne stvari. In če imaš v sebi zavedanje, da si dobro naredil, boš (sklepam po sebi) tudi bolj samozavestno predstavil... Hvala vsem še enkrat mami1

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

16. okt 2009 12:33

mami1 je ena tistih mam, ki sodelujejo pri šolanju svojih otrok in to je zame zelo pohvalna zadeva. Že res, da znajo 10 letniki pobrskati po internetu, ampak ne znajo prebrati takšnih zadev, s katerimi bi naredili vtis na učitelja. Uf kolikokrat sem pomagala sestrični (še zdaj me vsaj 1x na mesec rabi za kakšno nalogo, pa čeprav je v 2.letniku gimnazije)in sosedu s temi govornimi vajami, pa mi nikoli ni bilo težko, pač pa sem bila ponosna, da mi zaupajo takšno nalogo. Evo mami1: http://www.burger.si/Ljubljana/Ljubljana_Zanimivos http://www.visitljubljana.si/si/ www.kam.si/zanimivosti/stari_ljubl - A bo dovolj? Lep dan, pe3ca

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

16. okt 2009 12:53

Vtis, na kogarkoli... mora naredit otrok, ne starši, po moje. Opažam (tudi jaz spremljam, kaj moj otrok počne v šoli, vem, o čem se učijo, kaj jim dela preglavice...) da vse preveč domačega dela za šolo otrokom opravijo starši in to je tisto, kar se mi ne zdi prav - začne se s pomočjo pri računanju, konča kaj hitro pri pisanju seminarskih nalog v višjih razredih... Stroka (okej del stroke) že dolgo opozarja, da starši v silni želji ,da bi otrokom pomagali, jim pravzaprav škodimo - preradi opravimo zanje vse tisto, kar zmorejo tudi sami, rešujemo njihove konflikte, jim ritke na vogalih odnašamo (bi rekla moja mami)... potem pa odrastejo, a nedozorijo... Ne bom razpredala dalje, veliko je knjig na to temo, tudi domačih avtorjev... Kaj si mislim o učiteljici, ki v 5. razredu terja od staršev POMOČ pri pripravi ustnega nastopa, bom pa raje kar zase obdržala (pa pri tem ne mislim pomoči otrokom, ki se težje učijo in pomoči staršev v smislu usmerjanja in bdenja nad tem, da vsaj v devetletki še izpolnjujejo domače obveznosti za šolo)... Irena

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. okt 2009 13:20

Mam1, pa saj tebi je že itak vse jasno. Jasno ti je, da ne maraš "zadnjih časov, ko so samo še pridige", jasno ti je, da izlet družine v to silno oddaljeno lokacijo (res, strašno daleč je do tega mesta, ker je Slo ena tako velika država, da človek z avtomobilom res težko vse obide) ne bo pomagal. Meni je pa jasno, da hočeš v nek tekst, ki ga pripravlja deklica, vnesti nek presežek- In je namen sicer plemenit, ampak izvedba je pa daleč od tega. Prvič, zaradi tega, ker neke "čisto ljubljanske zgodbe in značilnosti", izgubijo v pripovedi ogromno. Sintagme v stilu "sprehod po Čopovi", "ritual sobotne tržnice", razlika med "grem v mesto" in "grem v staro Ljubljano" so pač zadeve, ki se v prevodu precej izgubijo. Drugič, desetletnik ima svoj ritem in svoje interesne fokuse. In ona bo to razlagal svojim sošolcem, ne odraslim. In desetletnik razlaga, kako je v centru mesta med 6. in 8. uro zvečer, ko eni odahajajo domov, druga polovica gre pa na predstave, večerje itd in da vsaj tule ob pol osmi ni popolnoma praznih ulic......tega desetletnikov ne bi smelo silno zanimati. Desetletnik mora ob tej uri lepo povečerjati in se pripraviti za spanje. Nekako se mi dozdeva, da bi ti rada režijsko vnesla v tale nastop neke vsebine, ki so desetletnici še čisto tuje in je ne zanimajo, ampak hudič je, ker so tudi tebi te vsebine tuje (ni posebej velikega smisla razlagati vsebin, v katerih nismo najbolj doma) in si se javila na forum. Tu se je pa zapletlo. Ni seznama vsebin, namesto tega so sugestije v smislu, da naj otrok sam zadev pripravi, ti daš samo zadnji touch, pa, joj, prejoj, namig za družinski izlet, kaj pa še, to pa zanesljivo ne bo pomagalo....ajoj. Ne samo, da ne zmoreš režirati hčerine govorne vaje, tudi ne moreš režirati naših odgovor. Dizaster. Vendelina jr.

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

16. okt 2009 13:20

Bolj ko berem forume na tej strani, bolj ugotavljam, da le ti niso več to, kar so bili. Sama smatram forum kot predmet debatiranja in debata naj bi tekla na temo foruma (v tem primeru Ljubljane). Veliko vas berem in le malo se oglašam, sedaj se bom še manj. Prevečkrat, ampak res prevečkrat, zaidete s poti. Prav čuti se neka nestrpnost do drugih. In učiti nepoznane ljudi o vzgoji..... in o učiteljih, ki tu pa tam učencem DOVOLIJO oz. SVETUJEJO in še zdaleč NE TERJAJO pomoči staršev.... in jih tudi ne poznate... Sama mislim, da s tem, ko se z otrokom pogovarjam v zvezi z njegovimi obveznostmi, pa naj bo to domača naloga ali pa zgolj pospravljanje, ne počnem nič slabega. (In na temo foruma: ko mu namignem: napišeš lahko morda še kaj o tem in tem, ali si to našla?, ali si to vedela?..) Prav nasprotno. V prvi vrsti se z njim POGOVARJAM. No, ne bom več. Še enkrat hvala mami1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. okt 2009 13:42

Je že tako, če nočeš razumeti, te nihče v to ne more prisiliti. Kajne?

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

16. okt 2009 14:02

Čau, sem Štajerka, ki živi na Primorskem in je 5 študijskih let preživela pri pristni Ljubljančanki. Včasih mi je povedala kakšno staro Lj zgodbo. V njenih mladih letih (kar je moralo biti v 40 do 50ih letih) je bilo glavno ljubljansko sprehajališče od hotela Slon do gradu Cekin (park Tivoli). Tam so se vsako nedeljo dopoldan zbrali samski fantje in dekleta, se sprehajali od Slona do Cekina in se spoznavali. Danes je sprehajališče prekinjeno s Tivolsko cesto, narejen je podhod. Se je pa glavno sprehajališče verjetno prestavilo ob Ljubljanico v starem mestnem jedru. Ampak tam v nedeljo dopoldan ni samskih fantov in deklet. :) Včasih je bila megla v Ljubljani tako huda (ceste pa zagotovo slabše označene), da se ni dalo peljati avtomobila. Da so prišli do doma, je kot otrok hodila po robu ceste, oče pa je je spremljal z avtomobilom. Mami1, upam, da se ti oglasi še kakšna Ljubljančanka s staro zgodbo. Lp kuharica Mici

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti