Ljubljana

tema je zaklenjena

neznan uporabnik

16. okt 2009 16:10

Lahko je zdaj vendelini jr. deliti nasvete, kako morajo biti otroci samostojni in brez vpliva staršev... še zdaj se spominjam, kako naduto je v nekem postu pripovedovala o svojem prvem šolskem dnevu (neke hlačno tunikaste kombinacije in kako je bila njena mama lepa, ko jo je pospremila na prvi šolski dan in kako so potem vsi govorili oh! in Ah!, vi ste pa tako lepi....)... Torej, da se navežem na temo: zanimivo je, da so včasih tam, kjer se zdaj sprehaja ljubljanska elita, včasih kahle praznili skozi okna... obuvala so bila v nekem določenem času, ko še ni bilo takih tal, kot danes, bolj podobna japonskim.. na podstavkih.. Ljubljanica je poplavljala... (skratka, srednji vek v Ljubljani je prav zanimiv..) Ker smo pa v letu gospodovem tem in tem, bi izpostavila vlakec, ki pelje na Grad, dogajanja za mlajše, ki se odvijajo na obrežjih Ljubljanice, poletni utrip Tivolija, ki dovoljuje poležavanje na travi in branje knjig (kar včasih ni bilo modno), ladjico, ki omogoča sicer zelo skromen ogled mesta iz ribje perspektive (pa vendar..!).. Ma v bistvu se mi zdi brez veze pametovat.. Ljubljana je glavno mesto Slovenije. Ima svojo zgodovino. Fino je, da zgodovino poznamo in potegnemo paralele v današnji čas. Za tiste, ki niso iz LJ, je to malo težje. Utrip zaćutiš, če si nekje malce dalj časa. Če mora biti Ljubljana opisana kot glavna zvezda govorne vaje za nekoga, ki ni iz LJ, se mi zdi, da bi Lublanćani lahko malce bolj tolerantno pomagali nekomu, ki dela domačo nalogo? Skratka, pomagajmo nekomu, ki ni doma v prestolnici in ki ni "brilliant mind" in mu povejmo, kaj je tisto, kar pride v poštev pri tej temi, o vzgoji se bomo pogovarjali nekje drugje. In morda nima glih vsak dost cajta, da se sprehaja po Ljubljani zaradi ene govorne vaje? Pa ne sam cajta.. japaja

mami1  

član od: 11.6.2004

sporočila: 129

16. okt 2009 17:03

Mamamia, nikogar ne prepričujem o nečem. To počnejo drugi na tem forumu. Izlet v Ljubljano: velikokrat smo bili v Ljubljani - ne po nakupih. Družinsko na kulturnih prireditvah, v gledališču, tudi na koncertu. Doživeli smo Ljubljano po svoje in o tem smo se v teh dneh tudi veliko POGOVARJALI. Vendelini sem hotela samo povedati, da nisem pričakovala nasvetov v tem stilu. Še enkrat vam bom razložila: Zanima NAS tisto, česar ni v turističnih agencijah, v trgovinah, na ljubljanskem gradu... Tisto kar je v ljudeh, ki mesto naredijo tako kot je. Samo kakšna DROBTINICA za piko na i, ki ga bo spisala hčerka SAMA. In še vedno sem nanjo zelo ponosna. In kuharica Mici me je razumela kaj hočem. In še enkrat: Nikomur nisem nič zamerila. Me je pa to, da so odgovarjali v drugo smer malo užalostilo. Vsakomur pa dopuščam njegovo mnenje. lep jesenski vikend želim mami1 p.s. v neki drugi temi opažam, da krasno izdelujete osnovno in srednjo šolo.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

16. okt 2009 17:38

Ko je ravno govor o Ljubljani... ravno danes je bil dokumentarni film na RTV Slo okrog 13-14.00 o vodah(rekah) v Sloveniji in je bilo govora tudi o Ljubljani. Všeč mi je bil kar prvi stavek: "Ljubljano imenujejo tudi mesto mostov....". Omenili so tudi Robov vodnjak... Potem pa sem žal morala nazaj delat...

Splača se pogledat kdaj je ponovitev tega filma.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

16. okt 2009 17:50

Nisem iz Lj.imam pa otroke iste starosti kot mami 1. Torej moji so jemali Kras,Brkine,.... In smo šli.Na Kras,v Brkine,nabrali zelišča in veje drevja,grmovja v Primorju.Nikakor jima nisem mogla razložiti narodnostne manjšine in tako smo po Kopru na občinskih tablah brali pod Koprom Capodistria in razlagali,...Skratka še pa še,...Mogoče nam je lažje ker imam dve pupi in ker nonstop krožimo po Sloveniji.Letošnje počitnice smo obdelali skoraj vse gradove in njihove razvaline po Sloveniji. Ampak o Ljublajni pa mogoče tole:še vedno goljufive peke menda namakajo v Ljubljanico,trenutno mogoče še vzpenjača,vedno pa ko me pot ponese proti Arkadam pomislim na Rudija in njegove časopise,in na to kako zjutraj vstane že ob 4 uri in se z vlakom pripelje v prestolnico.kako jih je včasih prodajal kar na kartonih v dežju ali soncu. Če pa še malo pomislim na čas,ko sem v Lj stanovala se spomnim,da mi v nedeljo nikoli ni bilo težko vstati,saj je bil zame boljšjak obvezen. anaeva

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

16. okt 2009 18:45

Mami1, ne skrbi preveč, mislim, da bi tvoji hčeri čisto dobro uspelo, če se le ne bosta preveč "sekirali"! Poglej, tudi mi smo iz majhne vasi, 80 km oddaljene od Ljubljane in tudi moja hči in sin sta imela prav v 5. razredu podobno nalogo. Vsi otroci iz njunega razreda so bili do takrat vsaj enkrat letno v Ljubljani na taki ali drugačni šolski ekskurziji, s starši pač kakor kdo.

Kolikor sem jaz takrat razumela tisto hčerino (in sinovo) nalogo, je šlo bolj za "trening" oblikovanja strnjenega besedila oz. pripovedi o Ljubljani in njenih znamenitostih na podlagi gradiva, ki so ga dobili v šoli (zdaj se ne spomnim natančno ali je šlo za delovne liste ali morda za opis LJ znamenitosti iz učbenika za slovenščino, morda celo družbo - res ne vem več). In moja otroka sta napisala neke vrste "spis" o tistem, kar je bilo na voljo v tem gradivu, na vprašanje: "Pa kaj bi sploh še lahko napisal/a?" pa sem jima svetovala, naj napišeta kaj o tem, česar se spomnita iz preteklih obiskov glavnega mesta z razredom. In sta čisto spodobno opravila zadevo, vsak je napisal tisto "obvezno", pa še tisto, kar se mu je zdelo pomembno, pa tudi učiteljica je bila povsem zadovoljna z izdelki.

Mislim, da tudi vaša učiteljica verjetno ne bi zahtevala nečesa, česar otroci kot "nedomačini" pač ne morejo poznati "iz prve roke", ampak pričakuje predvsem nekakšem prikaz razumevanja in sposobnosti povzemanja danih podatkov o kraju, pa tudi lepo in tekočo interpretacijo tega.

Popravi me, če se motim (tako je bilo pač pri nas in nekako tako si sama predstavljam, kaj naj bi te vrste naloga pomenila).

PS: Zdaj, v 8. rezredu, je imela hči pri angleščini nalogo napisati domišljijski spis o potovanju v London. Tudi tu je bila za izhodišče lekcija o Londonu v učbeniku, otroci pa so morali te podatke smiselno uporabiti v svoji pripovedi (kljub temu, da prav nihče še ni bil v Londonu) - mislim, da gre prav za podoben princip kot v nalogi tvoje hčere  torej: razumevanje in zbiranje nekih podatkov ter njihova interpretacija.

Veliko uspeha ji želim!

Mojca

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

16. okt 2009 19:06

Mami1: kaj pa če pove, da je Ljubljana omenjena tudi v pesmicah... V Ljubljan pr šestic, Mala terasa,spodaj Ljubljana... Skratka, da jo opevajo tudi ustvarjalci skladb. In, upam da ni že kdo omenil (nisem vsega brala), pa nič ne de, da se je v Ljubljani pripetila ugrabitev lepe Urške (Povodni mož). Hm, danes sem tako, malo pesniško navdahnjena Druga stvar, moje osebno mnenje, pa je, da dokler bomo vsi podpirali tak sistem, da morajo delati tudi starši doma, ne bo spremembe v šolstvu. Saj ne, da bi se izogibali domačemu delu. Ampak: starš, ki dela do 17h ali pa še več, naj v 2-3 urah, ko je z otrokom doma še dela njegove domače,.. Ma halo!? Naj šola ostane v šoli. Pa lep večer in vikend Mateja

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

16. okt 2009 19:32

Moja hčera je prav tako morala predstaviti en kraj v Sloveiji s tem da je to imela za opravit v četrtem raredu,ker je začela hodiv osem letko končala bo devetletko.Spomnim se,da so jim strogo prepovedali delati referat o Lubljani,ker bi si jo itak vsi izbrali glede nato,da smo v Ljubljani.Odločili sva se za moj rojstni kraj,iskali informacije,veliko sem ji znala sama povedati,naprimer kakšno znano osebnost,ki se je tu rodila,značilnosti kraja, čim se ukvarjajo.Pa da nepozabim v Ljublajni ni samo Ljubljanski grad je tudi Bokalški grad,pa grad Fužine če bo hčera omanjala gradove.Pri nas je blo prav zanimivo to da je učiteljica ime kraja vedno narobe izgovarjala. chappy

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

16. okt 2009 20:51

mami1, v knjižnici si izposodite knjigo " Pozdrav iz Ljubljane"- mesto na starih razglednicah. Zelo zanimiva knjiga, sega kar daleč nazaj in je prijetna tako za branje, kot za prelistavanje. Potem je še ena knjiga z enostavnim naslovom " Ljubljana". No, še veliko bi se jih našlo ...

Potem vpletete novejšo prestavitev prestolnice, (prireditve, arhitekturo, ...)podatke dobite na internetu...

Intrige iz parlamenta raje izpustite, to je že druga tema,  čeprav iz središča Ljubljane

 

Pozdrav iz Ljubljane,

kobra 1

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

16. okt 2009 22:24

Pa za božjo voljo, ljudje, kaj res ni nihče razen kuharice Mici razumel kaj mami1 želi??? Prav gotovo ne napotkov za vzgojo, kaj sme in kaj ne sme pomagati otrokom in kako so vaši otroci naredili določeno nalogo. Kaj se je res treba oglasiti v vsaki temi, pa čeprav nimamo odgovora na zastavljeno vprašanje? Mislim, da bi bilo v tem primeru bolje, če bi raje preskočili temo in se v njej ne oglašali. Ampak ne, nekateri mislijo, da so požrli vso pamet tega sveta in jo lahko delijo tudi drugim - če to želijo ali ne. No, in jaz počnem isto... Zgodbice o Ljubljani, hm... Nimam nobene na zalogi, vem le, da je moj dedek vozil tramvaj in da so včasih imeli vozniki tramvajev nekakšno zbirališče, kraj kjer so imeli obešen razpored za naslednji dan v pasaži kasnejšega Supermarketa. To je za kavarno Evropa, nasproti Figovca. Po pripovedovanju očeta vem, da je bil poleg Bežigrajske gimnazije, na mestu današnjega Zdravstvenega doma Bežigrad letni kino. To je bilo menda tam okoli 1960. O megli v Ljubljani ve pa tudi moj oče veliko povedati; menda danes sploh ne vemo kaj je megla. Issi

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. okt 2009 9:22

Issi, če greš po cesti in prideš do matere, ki pretepa svojega otroka in te prosi za pomoč, ti pa vsa dobrohotna, ja seveda, in ona te prosi ( še kar naprej pretepajoč otroka ), da ji na bližnjem grmu odsekaš debelejšo palico.

Kaj boš storila, a ji boš " pomagala".

Marsikdo vidi situacijo iz začetnega posta prav takšno: vsak otrok ima pravico, da zraste v samostojno razmišljajoče bitje, in nobeden starši nima pravice, da mu ( otroku ) to prepreči. Žal, veliko prevečkrat starši  počnejo ravno to.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti