Cream of tartar

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

tema odprta - 14. okt 2009 8:30 | ogledi: 31.981 | odgovori: 8

V nekem receptu za pripravo torte sem zasledila, da se doda beljaku "cream of tartar". Po iskanju razlage na internetu sem našla, da je to kalijev hidrogen tartrat, sol vinske kisline, ki se uporablja v receptih zato, da stabilizira in da večji volumen stepenim beljakom, prav tako pa daje bolj kremasto strukturo oblivom, ker preprečuje tvorbo kristalov. Pravijo tudi, da to sestavino lahko nadomestimo z belim vinskim kisom ali limoninim sokom, vendar je, zaradi preveč tekočine, lahko to problematično.

Moje vprašanje: ali ima katera s tem izkušnje in kje bi se to dobilo?

Sweetie

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

14. okt 2009 9:25

Katka lopatka, hvala. Za vinski kamen sem že slišala, pa nisem znala povezati. Si bom prebrala na forumu. Hvala za linke. Sweetie

Mamamoris  

član od: 2.2.2018

sporočila: 1

23. feb 2018 9:42

To je vinski kamen

Mamamoris

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. feb 2018 13:09

To smo rešili že leta 2009, ko še ni bil tako običajen na naših policah, zdaj se ga da marsikje že dobiti. Meni ga je prej pošiljala prijateljica čez lužo.

 

Loni Makaroni

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

28. feb 2018 17:46

Čistega vinskega kamna (žal) še vedno ni za dobiti pri nas . Kar prodajajo v trgovinah, kot je DM, ni vinski kamen ampak bio pecilni prašek, tj. pecilni, pri katerem se kot kisla komponenta uporablja vinski kamen namesto umetne snovi. Je pa zmeda, ker veliko ljudi (vključno s trgovci) misli, da gre za vinski kamen in tako širi napačne informacije tudi med potrošniki.

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 28. feb 2018 17:48

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

1. mar 2018 15:52

O, super!

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti