Pečeni kostanje

mijam  

član od: 22.8.2007

sporočila: 108

14. okt 2009 9:09

Jaz sem prišla do iste ugotovitve kot mambica. Vsaj 3 dni 'mora' kostanj odležat, potem se pa lepo lupijo. Mi jih narežemo po 'trebuščku', potem jih pa damo v pekač in v ogreto pečico na 200 stopinj približno pol ure (če so drobni malo manj). V pečico dam na dno še posodo z nekaj vode. Ko so pečeni jih zavijemo v mokro krpo in pustimo zavite nekaj minut. Pa dober tek! LP! mijam

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

14. okt 2009 9:15

Če kostanj odleži, bo bolj sladek. Jaz ga za nekaj dni razgrnem po časopisnem papirju. Na tak način izločim tudi črvive, saj se okrog črvivih naberejo rjave pikice :) Seveda pa ga ne smemo pustiti predolgo, ker se preveč posuši in postane bolj trd (za kuho še gre, ampak pečeni so pa kot kamen)

jasna

sonic  

član od: 1.3.2006

sporočila: 319

14. okt 2009 9:41

- Kostanj, če odleži, je malo bolj suh in sladek. Ker je bolj suh, tudi lupina malenkost ostopi od mesa in se lažje lupi. - Jaz ga prerežem po trebušastem in ravnem delu. V vsakem primeru pa je kar se lupljenja tiče, glavni faktor kako je pečen. - Pečem ga na ognju (ali plinskem gorilcu) s čim močnejšim plamenom. Obvezno ga non stop mešam. sonic

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

14. okt 2009 9:58

Kostanjevo lupino vedno prerezem po trebusasti strani. naredim kar dolg rez. Ko ga zacnem peci v ponvi, jo OBVEZNO pokrijem, da se kostanj zacne "znojiti". Ja, postati mora posteno moker. Sele ko vlaga zacne izginjati, posodo odkrijem in specem do konca. Po pecenju ga zavijem za 5-10 min v suho krpo in se pokrijem. Po takem postopku ni tezav z lupljenjem. slepakura

Bela01  

član od: 21.6.2007

sporočila: 38

14. okt 2009 11:24

Če je kostanj dovolj pečen se lepo lupi, je pa najboljši če je malo obležan oz. ga dobi slana. Med pečenjem ga vedno škropimo s slano vodo, tako da je na koncu še bolj sladek. Ko je pečen ga zavijemo v krpo in "prežulimo", nato pa "navali narode" :) Bela01 Sporočilo je spremenil(a) Bela01 dne 14.okt 2009 11:24

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

14. okt 2009 13:22

Kostanj se najboljše speče na oglju. Seveda mora bit prerezan čez trebušček, pa pokrit ga je treba med peko. Kadar pa ni časa za kurjenje ga tudi mi spečemo v picopeku. K

neznan uporabnik

14. okt 2009 13:29

Kostanj zarežemo po obeh straneh. Na precej visoki temperaturi ga pokritega pečemo, da se oznoji, potem odkrijemo, pomešamo, pokrijemo, odkrijemo, mešamo in uživamo ob prasketanju.. Fino zapečenega, a ne zažganega, zavijemo v krpo in počakamo nekaj minut.. Zraven ponavadi pijemo čaj iz grozdja. japaja

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

14. okt 2009 13:41

Med temi vrsticami sem prebrala, da pečete kostanj v pečici.

Takoj sem takoj preizkusila in nismo bili ravno zadovoljni.

Zvečer gremo na vikend in ga bomo pekli "na ognju".

Štedilnik na drva zakurimo. Ko se ogenj malce poleže, odstranimo pokrov (tako da je ponev z ljuknjami za kostanj direkt nad ognjem). Kostanje na "trebuščkih" zarežemo in damo v ponev. Pokrijemo in nekaj minut tako pečemo. Med pečenjem stalno mešamo in obračmo kostanj. Potem odkrijemo in spečemo do konca. Pečenega zavijemo v mokro krpo in čez nekaj minut že uživamo

Zame je poseben čar že to, da prostor diši po kostanju in da so prsti črni od lupljenja

MM

Bela01  

član od: 21.6.2007

sporočila: 38

14. okt 2009 15:15

Sama noter v stanovanju še nisem pekla kostanja - mi je škoda kuhinje :). Sicer pa predvidevam, da je zunaj na ognju dosti boljši, saj doda tisti tapravi okus tudi malo tudi ogenj - dim, ki ga v pečici ni. LP, Ina

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

14. okt 2009 16:11

Glede tega, kaj je treba storiti,da se kostanj lepše lupi, je bilo menda povedano že vse.Rada bi dodala le še to, da mi kostanj ko je pečen in ga stesemo v posodo tudi posolimo in šele nato pokrijemo z vlažno krpo. patka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti