Pravilna izgovorjava

kozamurnik

sporočila: 2311

tema odprta - 12. okt 2009 8:18 | ogledi: 5.129 | odgovori: 13

Rada bi vaše(strokovno) mnenje o izgovorjavi besed vreme, vlada.

Napovedovalci velikorat izgovarjajo ureme, ulada .

Izgovorjava je tudi pri besedi megla zelo pisana, odvisna od napovedovalca, nekateri imajo meglo, drugi pa mglò.

Trenutno me motijo te tri besede, jih je pa gotovo precej več.

Kaj menite tudi o vse bolj ljubljanski slovenščini na TV/radiu ?

Hvala vnaprej.

kozamurnik

francis  

član od: 7.7.2007

sporočila: 130

12. okt 2009 8:47

sorry kozamurnik, toda na tv (nacionalki in komercialki) že nekaj let definitivno rula mariborščina, oz. štajerščina. francis

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. okt 2009 9:02

http://bos.zrc-sazu.si/sskj.html

Francis, tebe pa sprašujem, kaj je to štajerščina........ker mi uradni viri tega ne povedo.

rimljanka - zasebno mnenje

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. okt 2009 9:12

Kozamurnik, imela sem čast in privilegij, da sem hodila na vaje za govor k legendarni Ani Mlakar, doyen-ki (džizas, kako sem to napisala!) slovenskega napovedovalstva. In ti lahko potrdim, res se V v izgovorjavi mehča v nekja med W in U, in ja, wreme, wlada, w nove čase, w izogib, w nasprotju... Evo ti pravila: Namreč, dva soglasnika hkrati se trdo izgovarjata in trda izgovorjava seka tok pripovedi. Zato tam, kjer sta dva soglasnika in je prvi v, se ga mehča v W_U. Tako se tudi lepo poveže predlog z naslednjo besedo. Zaradi načela zvokovnega povezovanja v naslednjo besedo, se tudi reče "w avtomobilski inudstiriji", "w izogib...", skratka, tudi takrat, ko se naslednja beseda začene s samoglasnikom. Ta dikcija je pravilna, prakticirajo jo na AGRTF in na javnem zavodu RTVSLO... Za druge medije imam pa ponesrečen vtis, da z ulice potegnejo vsakogar, ki se upa karkoli reči pred mikrofonom, ne da bi ga pred tem naučili govoriti. Ni samo blond popova vremenarka izjema, ona je že pravilo. Aja, pri megli velja pregibni naglas, tako da sta megla in m'gla dopustni obliki izgovorjave. Hope this helps. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 12.okt 2009 09:14

Košuta  

član od: 8.7.2008

sporočila: 199

12. okt 2009 9:14

Pri vreme in vlada izgovarjamo t.i. dvoustični u. Francis, kar se tiče izgovorjave na nacionalni televiziji in nacionalnem radiu - so boljši in slabši govorci, vsak, ki pa stopi pred kamero/mikrofon ima za seboj zahteven dril izgovarjanja in usposabljanja za nastop pred kamero oziroma mikrofonom. Po opravljeni avdiciji, ko je jasno, da je tvoj glas primeren, to zajema teoretični del (fonetika) in praktični del (vaje v melodiki in interpretaciji za nastop pred kamero/mikrofonom). Fonetika ne zajema samo izgovorjave v slovenskem jeziku, temveč tudi v angleščini (tukaj če ne prej se denimo naučiš, da je Gloucester GLOSTER, Leicester LESTER in Worcester VUSTER ), nemščini, španščini, francoščini, italijanščini, pa osnove nekaterih drugih velikih svetovnih jezkov. Poudarek je na fonetiki. Besedila, ki gredo v eter, se prej lektorirajo - jezikovni del je prepuščen lektorjem, tvoje znanje se pokaže pri fonetiki. Teh pravil je ogromno, je pa res, da vsa v praksi ne pridejo v poštev in jih potem žal pozabimo. Med šolanimi govorci pa za demonstracijo najvišje ravni jezika še vedno veljajo napovedovalci nacionalnega radia. Za komercialno TV ne vem, kje se šolajo. Vendelina, čestitke za ure pri Ani Mlakar, sama sem učenka Ajde Kalan. Košuta Sporočilo je spremenil(a) Košuta dne 12.okt 2009 09:15

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. okt 2009 9:17

Ah, košutič, imava kar precej skupnega, ni kaj... Vendelina jr.

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

12. okt 2009 9:19

Jaz sem bila tudi pri Ani Mlakar, dolgo nazaj :)

jasna

francis  

član od: 7.7.2007

sporočila: 130

12. okt 2009 9:53

Dobro, vem, da gredo kandidati skozi sito in jih potem še dodatno drilajo glede dialekta, vsaj na nacionalki. Še vedno pa mislim, da se je raba poudarka besed na prvem zlogu (as a rule) preveč razpasla in me pač moti. francis

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. okt 2009 11:07

Francis, ni druge, kot da nehaš gledati Odmeve))))) Vendelina jr.

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

12. okt 2009 11:16

Ah... Košuta... kje so tisti časi... To je (bilo) formalno pravilo, praksa, žal, je čisto nekaj drugega... p.s. tudi poslušala Ano Mlakar, izobraževalne ure na bivšem RGL-u... Pa Vendelina jr. ... ne Odmevov, noooo Irena

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. okt 2009 13:02

Okej, Slavko Bobovnik na Odmevih ve, kaj mu je početi v studiu. Za ostala voditelja bi pa slednje težje rekla. In če ti ni čisto jasno, kaj bi počel v studiu, potem se bo najprej izgubil pravilen govor, v nadaljevanju se bo mahalo z rokami vsevprek, na koncu postaneš pa "hlebš po gardu" ali pa "opečen od sedenja na vročem stolu". Mislm, kwa sm dons žleht...sam en folk pa reees tko čudn guvori da prou rabš sabtajtle, mislm čist grozn... Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti