Ameriške sestavine

Tarja83  

član od: 17.11.2006

sporočila: 273

tema odprta - 11. okt 2009 18:09 | ogledi: 14.581 | odgovori: 39

Ko berem na ameriških straneh recepte je en kup sestavin, ki ne vem kaj pomenijo, kljub dobremu znanju angleškega jezika.

To so naprimer:

-cornstarch ( koruzni zdrob ???)

- heavy cream

- half- and half-

- cream of tartar

- kosher salt

Bi se še kaj našlo, vendar trenutno nimam v glavi, edino me še zanima koliko je 1 ounces.

Hvala za pomoč.

Tarja83

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. okt 2009 18:34

cornstarch- koruzni škrob. pri nas je tisti od dr. oetkerja čisto ok heavy cream- jah, najbolj podobna je sladka smetana half- and half se pri nas ne dobi, je pa v osnovi mešanica pol smtane in pol polnomastnega mleka kosher salt- lahko uporabiš čisto navadno sol, vendar bolj grobo mleto; v resnici je med našo morsko fino mleto in grobo mleto (kosher- pravoverni židje se prehranjujejo kosher, preberi si kaj več na netu) cream of tartar: http://www.ochef.com/933.htm P.S. 1 ounce je 28,3 g. http://www.onlineconversion.com/weight_common.htm fresh Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 11.okt 2009 18:37 Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 11.okt 2009 18:39

Tarja83  

član od: 17.11.2006

sporočila: 273

11. okt 2009 18:40

Aha na to se nanasa kosher... Drugace pa najlepsa hvala, sem pa za tisti skrob mislila prav, napisala pa narobe :). Tekom tedna bom se ze pogledala kak recept pa mogoce se za kaj vprasam. Res hvala in lep pozdrav. Tarja83

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. okt 2009 18:41

Ojoj!

1 oz (ounce) je 2,8 dag

1 oz. je 2,8 cl (tekoči). Moka, sladkor ipd. so 95% merjeni v tekočih (volumenskih merah, skodelicah)

Heavy cream je smetana za stepanje s 36% maščobe, whipping cream je smetana za stepanje s približno 30% maščobe

Hald and half ima po navadi 10 do 15% maščob in je "pol" mleka "pol" smetane. Se  uporablja predvsem za kavo, lahko pa kot zamenjava za smetano pri kuhi. (ne me lovit za besedo pol)

Cream of tartar so uporabljali v kuhinji preden so poznali pecilni prašek ali soda bikarbona. Bo kak kemik razložil kaj več. Jaz uporabim pecilni ali sodo bikarbono, ker se mi ne ljubi imeti še en lonček za začimbe v kuhnji. Že itak jih imam 60+...

Kosher salt je pa samo neke vrste bolj groba sol. Kosher je v bistvu židovska priprava hrane. Prvič sem slišala za to v povezavi z zakolom živine. Uporabi navadno sol (malo več kot kosher soli) ali, za posebne priložnosti in recepte, solni cvet.

Zdaj pa veselo na delo, hkm, kuhanje.

Vanja

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. okt 2009 18:49

Vanja, pa kako se znajdete med vsemi vrstami smetane? Meni je to čisto noro in na otoku je podobno. Drugače pa bi itak morali prepovedati vse te silne ameriške in angleške enote, razen pint je ok. Se ve, zakaj! fresh

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

11. okt 2009 19:51

Cream of tartar je vinski kamen. Naprodaj je v trgovinah DM.

nola

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

11. okt 2009 20:23

Pecilni prašek vsebuje kar nekaj kemikalij, glavna med nimi je NaHCO3 - natrijev hidrogen karbonat ali natrijev bikarbonat; karbonska soda pa je čisti Na2CO3 in se uporablja za pranje in čiščenje (kje jo dobit, nimam pojma).

Proizvaja se po Solvay-evem postopku v količinah nekaj 100 000 ton letno, zato me res zanima, kje za bi jo lahko dobil v večji količini po neki razumni ceni ...

 

Vinski kamen pa je stranski produkt pri izdelavi vina - usedlina v vinu (odtod ime), po kemijski sestavi pa za razliko od sode bikarbone ne vsebuje natrija, marveč je to spojina kalija ali kalcija z vinsko kislino (po IUPAC 2,3-dihidroksibutan-1,4-diojska kislina).

 

Vsi komentarji, ki si zgoraj sledijo v logičnem zaporedju, so kronološko točni, saj je logično, da so ljudje najprej uporabljali tisto, kar so imeli pri roki, dokler ni g. Ernest Solway iznašel poceni postopka za množično pridobivanje sode bikarbone. Nenazadnje je bil njegov postopek prvi v zgodovini kemijsko-tehnoloških procesov, ki je uporabil notranji recikel, v njegovem primeru amoniaka, in s tem močno pocenil proizvodnjo in preprečil uhajanje dragocenega amoniaka v ozračje ...

 

Strokovno je zatežil nori kemik

Drejček

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. okt 2009 20:26

fresh je napisal/a:
Vanja, pa kako se znajdete med vsemi vrstami smetane? Meni je to čisto noro in na otoku je podobno.Drugače pa bi itak morali prepovedati vse te silne ameriške in angleške enote, razen pint je ok. Se ve, zakaj!fresh

 

Fresh, jaz se pa sprašujem, kako se v sloveniji znajdejo z vsemi mogočimi smetanami, za kuhanje, pa stepanje pa zelenjavnimi itd.

Jaz kupujem samo navadno smetano za stepanje, ki ji, če jo rabim za kuhanje, včasih dodam malo mleka. Kavo pijem samo z mlekom, tako da sploh ni težav, non dairy (ali mogoče zelenjavne) smetane sem sama zase prevedla kot "plastične" in mi res niti na misel ne pride, da bi jo kupila ali uporabljala. Kot vidiš, mi ni težko.

Vanja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. okt 2009 20:40

@ Drejček, hvala za široko pojasnilo.

 

@ Fresh, sem pozabila pripomnit, da bi jaz takoj ukinila vse necelinske mere (tudi pint, če mene vprašaš ). Blazno so mi pa všeč žlice in žličke, ker imajo točno določen volumen in ne moreš mimo usekat.

 

 

Vanja

MancaS  

član od: 28.9.2007

sporočila: 107

11. okt 2009 20:57

drejcek, ne vem, kakšne količine sode potrebuješ, se jo pa dokaj poceni dobi v eurospinu (pol kile za pol evra ali nekaj takega). MancaS

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

11. okt 2009 22:16

špica, mancas, bom šel ta teden, ko bom šel v šoping, še tja pogledat ... Rabim količine za čiščenje, tako kot kis za vlagat. Namesto raznih praškov, čistil in ostalih dragih kemikalij ...

Res, najlepša hvala za info !!!

Drejček

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti