Pleskavice in cevapcici

OOTBOXZY  

član od: 24.9.2002

sporočila: 8

tema odprta - 14. jul 2003 13:44 | ogledi: 6.201 | odgovori: 4

Kolikor mi je znano taprava recepta za maso za pleskavice in cevapcice nista popolnoma enaka. Ce kdo pozna razliko, naj nam jo prosim zaupa.

Hvala

LP OOTBOXZY

KRALJ  

član od: 22.10.2001

sporočila: 123

14. jul 2003 14:00

Kolikor je meni znano je v masi za pleskavico dodana čebula. Kaja

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

14. jul 2003 14:17

V cem pa je fora PRAVIH cevapcicev? S tisto pripravljeno zmesjo zacimb za zar namrec vse skup nima nobenega okusa. LP Sycia

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

15. jul 2003 22:19

Originalni čevapčiči so izdelani iz junetine oziroma ovčetine, nikoli pa ne iz svinjskega mesa! Osnovni recept je takle: 400 g govedine, 200 g ovčetine, 1 manjša, drobno sesekljana čebula, 2-3 stroke česna, sol, poper, 1 dl olja. Čebulo popražimo na olju, da se zmehča, ne sme pa porjaveti. Česen stisnemo z nožem in sesekljamo. Meso zmeljemo (boj na grobo), dodamo čebulo, česen sol in poper. Maso dobro premesimo in pustimo v hladilniku vsaj 2-3 ure. Oblikujemo svaljke, ki jih nato popečemo na dobro ogretem žaru. Med pečenjem jih pridno mažemo z mešanico piva in olja. Razmerje med sestavinami se od pokrajine do pokrajine sicer malo razlikuje, vendar le-te ostajajo iste. Če želimo bolj pikantne čevapčiče, lahko dodamo še pekočo papriko (dobimo leskovačke čevapčiče), če pa govedino zamenjamo s srno ali jelenom, pa lovske (tem v Makedoniji dodajo še prekajeno slanino in malo rdečega vina). Pleskavica lahko vsebuje tudi svinjsko meso (Srbija, Romunija), sestavine pa so enake, kot za čevapčiče. Ponekod masi primešajo še kajmak ali kačkavalj, ponekod celo sesekljano pečeno papriko... Zanimivo je, da razlika v okusu med pleskavico in čevapčiči nastane zaradi različne oblike pečenega mesa! Če ne verjamete, poskusite!

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

16. jul 2003 10:26

Jaz sem dobila informacijo od poslovne partnerke iz Čačka, da je treba meso dalj časa obdelovat. Sicer ne vem točno, ampak v smislu, da prvi dan samo na grobo narežeš meso in ga v posodi z narezano čebulo pustiš čez noč, drugi dan grobo zmelješ in spet pustiš in šele tretji dan fino zmelješ in oblikuješ. Pravi tudi, da je zelo pomembna sestavina mineralna voda, ki dá mesu rahlost. Probala pa še nisem. lp Janja Janja Zorko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti