Dilema

tema je zaklenjena

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

6. okt 2009 8:33

vida sedemdeseta,

lepo si zgoraj zapisala, le da tvoj izračun in razmišljanje ni točno. Trenutno vozim ( že eno leto pa pol ) renault 5, petnajst let star, kupljen za 300 €-v. V tem času sem zamenjal le obloge za disk zavore, en ležaj na sprednjem kolesu in alternator, vse skupaj cca 100 € ( pa tudi če bi peljal na pooblaščeni servis ne bi bilo več kot 500 €-v ). Prejšnji avto je bil tudi Renaulr 5, s podobnimi stroški, po okvari na " kuplungi " je mehanik povedal, da bi popravilo stalo cca 250 €-ov in sem raje kupil drugega, kar je tudi prednost nakupa za 300 €-v, če se pokvari mal bolj resno, kupiš drugega. Tako se vozim zelo poceni že enih 15 - 20 let in bi rekel, da me vožnja in avtomobili stanejo zelo mal. Kot sem že prej zapisal, poglej koliko novejši avto izgublja na vrednosti letno.

 

ežoj

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

6. okt 2009 9:10

Imam leto dni star avto, bojda zanesljive kvalitete. Če ga ne bi imela, bi prihranila 1.623 €. V to je šteto eno kleparsko delo. Plačala 164€, glede odškodnine lastnika tiste preklete cevi na urejeni bankini pa lahko povem, da smo se srečali na nekem slavju in so me povabili na kavo. Kako naj jih zdaj tožim?

Občudujem vse, ki z avtom nimajo skoraj nobenega stroška.

Meni je najbolj všeč, ker je avto lepe barve.  

F r i n a

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

6. okt 2009 10:57

ežoj, moje razmisljanje je cist ok. Syu sem samo predlagala, ce ji avto ta trenutek ni nujno zlo, naj eno leto varcuje oz. naj daje na stran toliko, kolikor bi jo stal ta avto v enem letu, ce bi ga kupila za 170€ na mesec, ce bi kupila komplet zimskih in komplet letnih gum, ce bi ga dala enkrat letno na servis, ce bi tankala mesecno za 50€ in pa seveda registracija in zavarovanje. Lahko se enkrat sestejes in videl bos, da je moj izracun popolnoma ok. Sama nikoli ne bi kupovala avtomobile za 300€, ker nimam take place, da si tola lahko privoscim veckrat v parih letih ( da ne recem na celo na leto). Registracija in zavarovanje pa prideta potem se vec kot je sama vrednost avtomobila. Ma no way. vida70

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

6. okt 2009 11:44

Ljudje smo narejeni tako, da si lahko vsako stvar premislimo, splaniramo in preračunamo po svoje.

Jaz bi jo računala takole:

v primeru nakupa novega avtomobila, kot bi si želela Syu, vidim zadevo takole:

-170€/mes  84mes.  leasing (to je povedala sama)

-vsako leto "postavitev" avta na cesto (registracija, kasko zavarov.) cca 700-900€

-vsako leto po dveh-treh letih "obisk" pri pooblaščenem servisu cca: 200€

-vsako 3. - 4. leto nakup novih gum cca.300-500€  (računaj tole duplo, ker kupuješ enkrat zimske, drugič letne)

V tem primeru moraš vedeti, da te avto stane v povprečju 250 - 300€/mes.

In zdaj te vprašam: si lahko to privoščiš?

In drugo vprašanje: ali v teh sedmih letih (ko boš odplačevala avto), ne boš vlagala v druge zadeve (kot so: nakup nove kuhinje, obnova fasade na hiši, nakup nove dnevne sobe, menjava oken, vrat, nakup novega uplinjevalnega kotla za centralno ITD... teh zadev je mali milijon...!!!)

Aja, in mimogrede, ko se zaposliš in ne glede na to, kako dolgo si zaposlen, je pametno vsaj 10% osebnega dohodka varčevati, dajati na stran... Takole, za vsak slučaj...

Koliko ti na koncu vsakega meseca "ostane", računaj sama.

 

 

 

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

6. okt 2009 11:46

vida70 je napisal/a:
ežoj, moje razmisljanje je cist ok. Syu sem samo predlagala, ce ji avto ta trenutek ni nujno zlo, naj eno leto varcuje oz. naj daje na stran toliko, kolikor bi jo stal ta avto v enem letu, ce bi ga kupila za 170€ na mesec, ce bi kupila komplet zimskih in komplet letnih gum, ce bi ga dala enkrat letno na servis, ce bi tankala mesecno za 50€ in pa seveda registracija in zavarovanje. Lahko se enkrat sestejes in videl bos, da je moj izracun popolnoma ok. Sama nikoli ne bi kupovala avtomobile za 300€, ker nimam take place, da si tola lahko privoscim veckrat v parih letih ( da ne recem na celo na leto). Registracija in zavarovanje pa prideta potem se vec kot je sama vrednost avtomobila. Ma no way. vida70
Bi pokomentirala ta zadnji odstavek. Midva z možem sva do lani imela dva kadavra, kot jima ljubkovalno rečeva. Edena je star 14 let, eden je bil pa star 16 let ( clio) No cliota sva lani po 12ih letih vožnje zamenjala, ker ni več služil in se ga ni splačalo popravljat. Drugače pa letno nisva imela ne vem kakih stroškov z popravljanjem le tega. In kupila sva si atosa za 1450e. Sedem let starega. Passat , ki je pa družinski ( kao ) avto, bo pa moral še en čas služit. Upam, da bo še malo zdržal, ker nimava denarja za menjat avto. Se pa ne bi strinjala s tem, da nimava dovolj velikih plač, da bi si stare kripe kupovala. Kot je dokaz pri našem cliotu, sva z njim prav lepo shajala, pa z passatom tudi še za enkrat, čeprav ni vreden več kot 500e. Kosi pa tudi niso tako dragi, da če se kaj pokvari, da je taka kriza. Pri novih avtih so kosi dražji.Da ne govorimo o servisiranju. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) Katarina K dne 06.okt 2009 11:47

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

6. okt 2009 13:58

Katarina K, pač kakor komu paše, men za varnost ni škoda dat denarja, mi ga je pa škoda za stare avtomobile. vida70

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

6. okt 2009 14:18

vida70 je napisal/a:
Katarina K, pač kakor komu paše, men za varnost ni škoda dat denarja, mi ga je pa škoda za stare avtomobile. vida70

Torej naj bi držalo tole:

Nov avto - varnost, star avto - ne varnost.

Sem mislila, da je varnost/ne varnost odvisna še od vzdrževanja, šoferja......me ras zanima, če je narejena kakšna resna analiza povezanposti starosti avtov in prometnih nesreč v nekem koledarskem letu.

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

6. okt 2009 14:23

rimljanka je napisal/a:

vida70 je napisal/a:
Katarina K, pač kakor komu paše, men za varnost ni škoda dat denarja, mi ga je pa škoda za stare avtomobile. vida70

Torej naj bi držalo tole:

Nov avto - varnost, star avto - ne varnost.

Sem mislila, da je varnost/ne varnost odvisna še od vzdrževanja, šoferja......me ras zanima, če je narejena kakšna resna analiza povezanposti starosti avtov in prometnih nesreč v nekem koledarskem letu.

Zelo lepo napisano. A pol verjetno mi svojha dva otroka ogrožaav, ker imava stara avta in si novega ne moreva privoščit? Mislim, da ne. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

6. okt 2009 15:16

Jaz s svojim starim avtom definitivno manj ogrožam sebe in ostale kot sosedov mulec z najnovejšim.

tulka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. okt 2009 15:19

tulka je napisal/a:

Jaz s svojim starim avtom definitivno manj ogrožam sebe in ostale kot sosedov mulec z najnovejšim.

tulka

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti