Babice

nejcanja  

član od: 15.3.2006

sporočila: 270

tema odprta - 1. okt 2009 14:15 | ogledi: 5.154 | odgovori: 34

Na MON-u je odprta tema,kako babica zaračunava varstvo svojih vnukov.Normalno se mi zdi,da starši prinesejo plenice,robčke,ostale stvari,prispevajo za hrano,...,ampak računat....?

Zdaj me pa zanima,kako gledate na to babice.

Ne mislim vsakodnevno varstvo,ampak sem ter tja kdaj ,ali mogoče,če tamladi ne dobijo vrtca,ali pomagate mladim z varstvom?Vam je težko,odveč?Ste se sami ponudili?...

hvala lepa za mnenja še od babic

nd

nejcanja

dotjama  

član od: 27.4.2009

sporočila: 30

1. okt 2009 14:29

Pozdravljena! Sama sem mama dveh otrok. Povedati moram, da naša babica za varstvo svojih vnukov ni nikoli računala, nikoli ji ni bilo težko priskočiti na pomoč in je ponosna na svoja vnuka. Če je bilo potrebno, je zanju skrbela tudi ko sta bila bolna. lp, dotjama

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

1. okt 2009 14:35

Moja mama je z veseljem popazila na mojo deklico in nikoli ni zahtevala ničesar. Zdaj, ko ne živimo več skupaj me velikokrat pokliče, ker je ravno v trgovini in me vpraša za številko čevljev ali pa velikost oblačil, da ji bo kaj kupila. V času končevanja študija je vzela 4 ure dopusta in jo je pazila, da sem se jaz lahko učila ali pa šla na izpit. Eni tako, drugi drugače! jasna

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

1. okt 2009 15:10

Jaz sem pred 11-imi leti postala babica (sedaj imam tri sončka - 11, 8 in 4 leta).

S čuvanjem smo vskakali, ko je bilo treba (v glavnem so otroci hodili v jaslice in vrtec). Vse potrebno sem vedno imela doma - pelenice, robčke, hrano, sokove, sadje... Niti pod razno ne bi dovolila, da mi otrokovi starši prinašajo te stvari. Ampak, razsodit se mora, ali stari starši imajo toliko materialnih sredstev, da bodo vse to nakupili. Da bi pa svojim otrokom računala, da čuvam vnuke...!?!

Najcanja, zavedaj se:

babica nima kaj za čuvat otroke. Otroci morajo it v jaslice in v vrtec! Seveda, razen če je čuvanje za kratek čas oz. če se ne dobi vrtec. V tem primeru pa tudi čim prej težit k temu, da se dobi varstvo.

Po otroke v vrtec morajo it predvsem starši.

Mi stari starši smo  "zlata rezerva", da vskočimo pri čuvanju, ko je otrok ali starš bolan; ko so službeno zadržani; ko starši hočejo it ven; da občasno gremo po otroka v vrtec. TO PA NIKAKOR NE SME BITI OBVEZNOST!

Starši, vedite, da smo babice in dedki v letih in da potrebujemo - ne da želimo, ampak potrebujemo - mir. Mi smo svojo obveznost opravili s tem, da smo svoje otroke dvignili - takrat smo bili mladi, tako kot ste vi sedaj in smo prekipevali od energije.

Jaz moje sedaj videvam samo ob vikendih... Vsakodnevno se slišimo po telefonu... Zato je toliko večja sreča in veselje, ko se dobimo skupaj.

 

Pozdravček!

matineja  

član od: 21.12.2008

sporočila: 45

1. okt 2009 16:58

Pred 11. leti je naša babica odšla v pokoj in takrat se je tudi meni iztekla porodniška. Ko sem vpisovala otroka v vrtec , sva se obe jokali in malone skregali, in rezultat je bil, da je otrok bil v domačem varstvu do 4. leta. Naša babi ni NIKOLI zhtevala kakršnegakoli plačila. Hrano je sama nakupila, dobro - ostale stvari, kot so plenice, robčki...- smo jasno kupili, to pa je bilo to. Nikoli mi ni bilo treba razmišljati, če je bil otrok bolan ipd, ali bom morala na nego. Vedno je bila tu babi. In VEDNO JI BOMO HVALEŽNI ZA TO! Ko smo dobili drugega sončka, pa je v pokoj šel še dedi in sploh ni bilo 'debate', kje bo otrok. Jasno, da doma... Ja. Takole imamo. Naši stari starši so nam pomagali na vsakem koraku. Pa to ne pomeni, da so nam spodnašali r.., ampak res pomoč. Saj z najinima plačama bi bilo včasih tudi nemogoče preživeti čez mesec, če bi imeli še položnice za vrtec... In tudi zdaj, ko sta že oba šolarja, vskočijo vsi, tudi moja starša sta zdaj že penzionista, ko morata otroka k zobarju, v glasbeno... In ko sta bolna, nama z možem ni treba v bolniško, ni treba prositi za ure iz službe ipd. Tako da - stari starši so izredna pomoč in HVALA VAM!!! matineja Sporočilo je spremenil(a) matineja dne 01.okt 2009 16:58

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

1. okt 2009 17:35

Evo še glas babice.Ko so me vprašali če bi varovala me je močno skrbelo kako bo šlo,(kar nekaj noči sem blodila kaj vse se lahko zgodi) je le odgovornost. Sprejela in ni mi žal, znova doživljam in se z vnučko učim otroškosti.Lepo je. Z plačilom je tako: prinesejo plenice, robčke,kreme, ker za snaho kuham kosilo mi na njeno željo da 5 E na dan.Sama nisem imela namena računati, razen morda prispevek za hrano.Upam da so zadovoljni, smo šele drugi mesec.Moje mnenje je da ni nič narobe če se oboji strinjajo naj varujejo tudi babice(pri nas je nekaj babic ke varujemo čeprav bi lahko dali v vrtec) ne pa nekaj vsiljevat starim staršem in potem zganjat panike meni nočejo varovati.Mi smo res svoje dali skoz vendar, saj ta mladim obetajo delovno dobo do 65 tega leta lahko tudi mi malo podaljšamo,se hecam.Če je zdravje in dobra volja se vse da, ali ni tako.Ko sem sama imela otroke pri nas ni bilo vrtca je enega varoval tast enega pa moja mama.Vsakemu smo nekaj malega prispevali,ker sta oba imela zelo skromno pokojnino.Da bi pa babice računale se tudi meni ne zdi!!!! adalbert

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

1. okt 2009 17:53

Joj,kak je enim faj! Pa ne da sem jim/vam fauš.Res vam privoščim varstvo otrok pri starih starših. Saj bi tudi jaz za NAJVEČJIM veseljem imela babi servis,magari le takrat ko vrtec ne dela v času naših služb,a žal ne gre,ker so najini starši še vedno v službah. Zato sva se tudi odrekla še enemu otroku (eno bejbo že imamo) pa čeprav je želja zelo velika. Brez službe ne smem ostati,delava pa oba zelo nore turnuse-če temu lahko rečeš turnus.Še sreča da nisva imela take službe ko je bila hči še majhna,sedaj pa že počaka sama in je dosti lažje. ATNES

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. okt 2009 18:25

Ko sem rodila prega otroka, sta bili obe babici še v službi, ko sem po porodniški šla nazaj v službo, je bila tašča že v pokoju. Tudi živimo v isti hiši, in po tihem je sicer pričakovala, da bo čuvala vnuka, vendar smo se odločili drugače. Tast in tašča sta namreč vsaj dva krat na leto šla za teden do 14 dni v zdravilišče, za en teden smučat plus še na kakšno daljšpe potovanje in vsaj dva krat na leto še po teden dni kar tako nekam. In kdo naj bi v tem času čuval otroka? Da ves dopust porabim za takšne prilike? To je bil razlog, da smo sina dali v zasebno varstvo, pri štirih letih je potem šel v vrtec. Je pa res, da je bil sin s taščo na morju od svojega prvega leta vsaj po tri mesece (in kasneje tudi hči, potem pa še oba nečaka, tako da je nekaj let po tri mesece čuvala štiri malčke, med najmlajšim in najstarejšim je bilo devet let razlike). Ko je bila doma, nam je veliko pomagala, za kar smo ji neizmerno hvaležni. Kot moji mami (in seveda očetu), ki je vedno priskočila na pomoč, sploh ko so otroci začeli hodit na razne tečaje in treninge, pa je bilo treba organizirat prevoze. Ali imeti otroke, če sva z možem šla na kakšno potovanje brez otrok. Seveda sem tašči za čas, ko je imela oba otroka na morju, napolnila shrambo s sokovi in poodbnim, na lastno željo sem pustila nekaj denarja za sadje, ampak ta denar je na koncu dopusta vedno vrnila oziroma smo ga otrokoma položili na hranilne knjižice. Če bi se še enkrat odločala, bi ravnala enako. Je pa seveda razlika, če je babica bolj tip, ki se zadržuje doma, ne pa da je tako "leteča", kot je bila moja tašča. Nekako ne bi babice vezala na to, da so vnuki popolnoma v njenem varstvu, ker se mi potem zdi, da ona težko gre kam. Kakorkoli, za redno varstvo smo poskrbeli tako, da babici nista bili vezani oziroma sta živeli svoje življenje, z otroki sta bili, kolikor in kadar koli sta sami hoteli. Mamamia mamamia

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

1. okt 2009 18:45

ATNES je napisal/a:
Joj,kak je enim faj! Pa ne da sem jim/vam fauš.Res vam privoščim varstvo otrok pri starih starših. Saj bi tudi jaz za NAJVEČJIM veseljem imela babi servis,magari le takrat ko vrtec ne dela v času naših služb,a žal ne gre,ker so najini starši še vedno v službah. Zato sva se tudi odrekla še enemu otroku (eno bejbo že imamo) pa čeprav je želja zelo velika. Brez službe ne smem ostati,delava pa oba zelo nore turnuse-če temu lahko rečeš turnus.Še sreča da nisva imela take službe ko je bila hči še majhna,sedaj pa že počaka sama in je dosti lažje. ATNES
Tole je tudi meni znano.Ko je bil sin majhen so tudi moji starši še hodili v službo, tako da je bil z varstvom kar problem. petardica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

1. okt 2009 19:10

Mojo punči je čuvala moja babica, se pravi njena pra-babica. Stara 67 let. Zato, ker nismo dobili vrtca. Pa smo se vozili skoraj uro več zjutraj, ker ni bilo ravno na poti, samo ni bilo druge rešitve. Potem je punči dobila hudo alergijo, tako da smo varstvo podaljšali. Plačevati ni pustila, sem ji pa vsak mesec napolnila hladilnik, in celo shrambo. In to ornk. Včasih sem kaj kupila ali dala denar, če je kaj kupovala. Ker je bila doma in ni nikamor hodila. Seveda se je bilo potrebno vsakokrat skregat. Nikakor nisem hotela tako velike usluge zastonj. Na koncu sva se menili, da bi šli v London, itak bi jaz plačla, no, pa se je premislila. Od 3 leta je mala v vrtcu, vse BP. lidka [sonce]

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. okt 2009 20:49

Takole gre to: Starši so dolžni poskrbeti za svoje otroke, stari starši so pa za razvajanje vnukov. Verjamem, da bi vsaka babica in vsak dedek rad pomagal po svojih močeh pri vzgoji vnukov, pa bi vskočil, ko starši ne zmorejo, pa n-situacij je, ko človek nekako računa, da mu bodo fit starši iz tretjega življenjskega obdobja pomagali. Ampak to počnejo če in kadar so pri volji, ni pa to stalna obveza. Ljudje so svoje obveze naredili s tem, ko so svoje otroke spravili do kruha in do stanovanj in do še česa. Zdaj pa tozadevnih obveznosti nimajo več. Ko se človek enkrat osamosvoji in se gre svojo družino, hladilnik njegovih staršev NI več zastonj. S "hladilnik" je tule mišljeno to, da ne moreš do neskončnosti zastonj uporabljati resursev svojih staršev. Enkrat je treba narediti črto. In ker morda starši tega ne zmorejo, bi moral biti vsaj trideselteni junior pri tej pameti, da bi rekle, ne, hvala, ne več. In vsak, ki ima količkaj moralne vertikale to materialno povrne svojim staršem. Morda ne ravno v plačilu ur (čeprav, meni je čisto simpatično tole, da se računa na uro, znajo vsaj ceniti, kar je zastonj, eni ne znajo vrednotiti) za varstvo, ampak v plačlu kakšnih počitnic, terapij, Oziroma, če starši pravijo, da "ni treba", upam, da ima junior, ki zastonj vozi svoje juniorje k staršem, vsaj toliko pameti, da malo daje na stran, ker obstaja silna verjetnost, da bo treba nekoč plačevati 24-urno nego svojih staršev in morda penzije tega ne bodo v celoti pokrile. Vse se vrača, vse se plača in odkar so Feničani iznašli univerzalno menjalno sredstvo, gre menjava čisto enostavno. Če ne zdaj pri varstvu otrok, pa čez dvajset let pri plačilu doma upokojencev. Ti zapitki se vedno plačajo. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti