Domače lepilo za tapete

ernikamoja  

član od: 29.8.2007

sporočila: 32

tema odprta - 29. sep 2009 9:41 | ogledi: 9.126 | odgovori: 10

Našla sem recept za pripravo lepila za tapete. Le-to pa vsebuje snov imenovano ALUM ali aluminijev sulfat, neke vrste sol, ki preprečuje razmnoževanje bakterij, ter "olje strokov". Zanima me ali ima morda kdo od vas izkušnje s tem oziroma kdo ve, kje se te sestavini da kupiti.

Hvala za pomoč.

Erna

ernikamoja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. sep 2009 10:04

To je v osnovi drejckov vrt, upam, da se bo oglasil. Drugače pa se mi zdi, da stroški domače proizvodnje lepila za tapete (posoda, čiščenje, kupiš preveč količin, ne zadaneš proporca in je treba še enkrat....) odločno presegajo stroške nakupa že pripravljenega produkta. Vendelina jr.

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

29. sep 2009 12:05

Al2(So4)3 je formula aluminijevega sulfata; uporablja se ga kot koagulant/flokulant v procesu čiščenja odpadnih vod, kot enega od sestavnih delov antiperspirantov, kjer se krešejo mnenja o škodljivosti zdravju, pri izdelavi betona, v farmacevtskih pripravkih, ki lajšajo bolečine pikov insektov (deluje toksično na biotoksine), najdemo pa ga tudi v pecilnem prašku. (vir: Wikipedia). Kupit se ga da v vsaki bolje založeni kemijski štacuni, mislim pa, da je potrebno dovoljenje, ker ni ravno v prosti prodaji. Je za preverit.

Kaj bi bilo olje strokov, nimam pojma, po imenu pa sklepam, da bi to lahko bilo olje ene od stročnic.

Izkušenj nimam, ampak mislim, da bo ceneje kupit lim za tapete v Mavrici ali Merkurju; bistveno manj umazanije bo, pa izogneš se možnosti, da bi potekla kaka neželena kemijska reakcija ... btw: aluminijev prah se uporablja kot napalm v vojski, jenkiji so ga uspešno pretestirali v Vietnamu in Kambodži.

 

LP

Drejček

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. sep 2009 12:59

Matr, a bomo spet kakšno disertacijo naredili?

ernikanjegova, a ti misliš lepilo proizvajat in seveda prodajat, ali je za lastno uporabo? Če je za proizvodnjo, rekel bi, da se bo treba še kaj kemije naučit. Če je za lastno uporabo: ti je že Vendy približno povedala, kako je s tem. Če pa še kar ustrajaš na domačem lepilu, potem najdi tak recept, da ne rabiš kakšnih egzotičnih sestavin ( takih, ki jih ne dobiš v najbližji trgovini z barvami ). Pa tudi splošno: če kupuješ kemikalije na malo, kakšen kg. je zadeva precej draga, bodoči, da so kemikalije pakirane v žakljih po 25, 30, 40, 50 kg ( odvisno os kemikalije ), take pakunge pa niso drage.

Glede lepila še to: če je zid suh potem v lepilu ni potrebno antibakterijskih in antinevemkakšnih lastnosti, ker na shhi podlagi se ne bodo množile bakterije, glivice, plesni in kaj je še take " golazni ".

Torej, če je zid suh: zavri v en lonček vodo, v drugem zmešaj vodo in moko ( da ni  "grudic " ) in z mešanjem vlij v kipočo vodo, prokuhaj še mal in imaš lepilo. Razmerje moka/voda uredi tako, da dobiš pravo gostoto ( sicer preberi še enkrat, kaj je Vendy napisala ).

E *ebiga drejček, kaj misliš kakšna je verjetnost, da erikanjegova v kuhinji zmeša napalm in sežge kakšen blok?

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 29. 2009 13:01

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

29. sep 2009 13:11

ernikamoja, pomagalo ce bi dala link do recepta a je slucajno olje strokov - oil of cloves? Ker potem je to olje klinckov/nageljnovih zbic. Alum je dvojna sol - kalijev aluminijev sulfat ali galun. Tega se vedno uporabljajo moski ki se brijejo na ziletko - zaustavi krvavitve. Lahko poisces v drogeriji. Iz tega so tudi nekateri deo kristali (vecina je sicer amonijev aluminijev sulfat). Jaz sama ne bi delala tega doma. Ce potrebujes to lepilo za papier-mache vzemi samo moko in vodo (npr. http://lifestyle.enaa.com/prikaziCL.asp?ClID=20278). Za papirne izdelke jaz najraje uporabljam kar mekol http://www.mimovrste.com/artikel/3790317939/lepilo-mek LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

29. sep 2009 14:28

majhna, ežoj, a vseeno obstaja ne moreš verjet kakšne stvari se vse dogajajo ...

Drejček

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

29. sep 2009 14:41

drejcek, po moje niti ne tako majhna...ene par let nazaj je naš sosed cca 50 m stran od nas nekaj packal, je prišlo do eksplozije in so letela vrata s štoki vred na zelenico... Da ne rečem, da je en mulo na internetu našel recept za izdelavo nekih pokalic in je zdaj brez roke in slep. Nič nimam proti mešanju moke in vode, kemikalije pa naj neuki pustijo pri miru, al se pa gredo z njimi igrat kam "sredi ničesar", da ne bodo nedolžni fasali posledic njihovih umotvorov. Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. sep 2009 15:30

erikamoja, jaz ti pa rpiporočam v branje knjigo Billa Brysona: Kratka zgodovina skoraj vsega (na straneh med nekako 250 in 300 še posebej), mislim, da boš nehala bakterije pregnjat izza tvojih bodočih tapet. Ker Sizif še vedno ni gotov z onim kamnom, veš......

Aja, knjigo nasploh priporočam vsem, prihajajo dolgi, megleni in mrzli jesenkso zimski večeri. Ob skodelici čaja je branja  (skodelica  čaja vsak večer nova, seveda) za kar nekaj večerov, razburljivega branja.

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. sep 2009 15:57

Pa mimgrede, knjiga je razprodana, lahko se na amazon.com dobi original ( v knjižnicah se verjetno dobi brez čakanja, kdo pa še prebira takšne knjige).

ežoj

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. sep 2009 18:10

UUUUU, tolk se mi dopade, da sem ponosna lastnica knjige, ki je razprodana..... Se opravičujem, mal nakladam - da ne bom samo smetila - kaj pa, če doma narejeno lepilo popusti in se vse že nalepljene tapete z lahnim vzdihom položijo pred noge umnega izdelovalca hoummejd lima? Se mi zdi, da bo izdelovalec tudi vzdihoval, če temu lahko še tako rečemo...... in v primerjavi s tem profesionalno izdelano lepilo res ni tako drago.

lp

cervus

neznan uporabnik

29. sep 2009 18:12

Ampak Ernikamoja, a ti to res rabiš za tapete ali za izdelavo česa drugega ? japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti