Grozdni sok v cisterni s pritiskom

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

3. feb 2010 15:49

Sicer ni sezona za sok, pa vendar, ko ravno vidim to temo... Mogoče bo tole komu pomagalo - sok brez vseh dodatkov se obnese! Tudi mi smo eno sezono vrgli sok stran. Imamo navaden kovinski sod. Po neuspeli sezoni sem letos poklicala izdelovalca sodov, ki mi je dal par napotkov in obenem priznal, da 100% zagotovila za uspeh ni. Po njegovih napotkih smo letos naredili takole: 1.Plastično pipco smo zamenjali s kovinsko. Sod smo dobro oprali z vročo vodo in jo spustili tudi skozi pipo. Pipe so največkrat problem, ker v njih ostajajo mikroorganizmi. 2. Sok smo nalili v sod in ga segreli na 85-90 stopinj šele noter - s plinskim gorilcem pod sodom. Če ga segreješ prej, se ti do druge runde ta že ohladi in ni več "sterilen". Tudi temperaturo segrevanja smo mi malo povečali, ker imamo raje kakšen pregret in manj učinkovit vitamin kot pa da zaradi pokvarljivosti soka potem kupujemo sok v tetrapaku. 3. Med segrevanjem smo pridno mešali in pobirali pene, da je sok bister. 4. Ko je bil sok segret na želeno temperaturo, smo ga malo spustili skozi pipo, da jo ponovno razkužiš. 5. Sod pokriješ s čisto krpo,da kaj ne pade v sok in ga ohladiš na 70-75 stopinj. 6. Na sok daš notranji pokrov, dobro umit in po možnosti usešen v vroči pečici. Zelo počasi in s čim manjše razdalje ob robu naliješ parafinsko olje, da se ne delajo mehurčki in s tem prineseš noter zrak in še kaj. 7. Natakneš še zunanji pokrov in sod oviješ z odejami, da se počasi ohlaja. Delali smo jabolčni, grozdni in mešani sok, pa se do danes ni pokvaril niti en! Vsi trije so okusni, bistri in brez vseh dodatkov. Ne vem pa, kako je s sodi na pritisk. Upam, da naslednje leto uspe tudi vam... lp asket

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

3. feb 2010 20:43

Sod na pritisk je zelo dober,meni je uspel sok izabele ,izpod preše na cedilo obloženo z tilom,napolnjen čisto do vrha ,zaprt en mesec in pol (kontrola na manometer,ko se kazalec neha premikat še nekaj dni)in na pipco priteče peneči sok,ki se hitro utekočini .Je bister ,sladek ,zelo okusen in ga je treba redčit z vodo.Na prostem v senci zdrži še spomladi--potem ga je pa zmanjkalo.Ko ga nalijete iz soda ,ga imejte v hladilniku,ker rado pride do vrenja. zaja

Hiacinta85  

član od: 15.6.2010

sporočila: 1

11. sep 2011 23:46

Pozdravljeni

 

Pišem iz prijateljičinega računa, ker nekako vidim, da nekateri mešate ''hruške in jabolka'' 

Sod na pritisk in cisterna to ni isto.. Sod na pritisk nima nobenega plovca in nimaš kaj nalivat kakega parafina al bilo česa. Sod na pritisk, če ima dobro pipo, ne dopušča, da bi prišlo do vretja..sploh ko je poln kmalu zmanjka zraka kvasovkam in zato se ustavi vretje kaj hitro.. Nekako vidim, da nekateri ne razumete, kako ti procesi potekajo pri vinu oz. soku..zato mislim, da, če je sok ob pravem času dodan v sod na pritisk in je s sodom vse kot mora bit, mora bit vse ok. Seveda pa ta sok ko ga pol enkrat nalijemo v steklenico, treba čim prej spit..tako delajo pri znancu in se obnese, jaz bom pa poskusil letos z enim 60 litrskim sodom in bom potem ko naredim in se obdrži vam bolj točno sporočil kako naredil in kako se obnese..da bo ja iz prve roke  

Ko nekateri pišete, da samo sok natočili v navadno cisterno, ga do vretja in pol dali gor plovec in parafinsko olje, je laž ali pa kake kemikalije dodane, da obstalo, ker to nikakor ne more uspet, ker ko dobi samo ena kvasovka npr. pri pipi, ko točimo samo malo zraka, se bo prebudila in bo začela delat in parafinsko olje pridvigovat. To vem iz izkušenj, ko sem se strogo ravnal po receptih..mogoče prav na tem forumu, a ne vem točno več..dodal citronko, ga segrel do okol 90 stopinj, pobral vse pene, da bilo na vrhu res čisto, nalil parafin,drugi dan je že plovec lepo plaval na penah in vrel kot nor..zato ne zavajat tistih, ki se še učijo, da so potem razočarani kot sem bil jaz  

Sedaj pa o drugem načinu, ko ravno vidim, da nekateri preveč komplicirate.. s katerem pa imam dvo letne izkušnje in še enega litra soka nisem zlil stran

Torej: Takoj po mletju grozdja(ga imam tudi za mošt, oz. vino) spodtočil mošt v 25 litrki lonec, ga segrel  do vretja na plinskem gorilniku (ca 25 minut). Med tem časom dodal zavitek citronke(20g) in 1kg sladkorja. Ko začel mošt zavirati(se začel rahlo premikati v loncu) , sem pobral pene in sem ga takoj polnil v litrske juice steklenice(to so tiste, ki imajo pokrovček na navoj kot kozarci za vlaganje, samo precej manjši pokrovčki so)..in jih zložil skupaj, da se počasi ohlajajo(isto kot pri vlaganju), da potegne pokrovčke notri in to je to..Steklenic in pokrovčkov nisem nič segreval in tudi potem polnih nič več segreval..Čez teden bo leto kar ga delal in še danes ga imam okoli 20 litrov in še danes je istega okusa in barve kot prve dni. V nobeni steklenici se do sedaj še ni pokvaril pa ga napolnil 200 steklenic ,pred lani pa 30 in tudi se nobena pokvarila in za poskus imel eno predlansko do letošnjega junija in še bil čisto dober. Res pa je, da v vsaki steklenici se naredi kak cm usedlin, zato iz vsake steklenice takoj ko jo načnem že v shrambi pretočim v kako plastenko ali drugo steklenico, da se te vsedline ne mešajo vsakič ko ga točimo v kozarec in, če previdno pretočimo je sok prav bister. Pa še nekaj: Mošt je lani sam po sebi imel že 17% naravnega sladkorja v sebi  in še jaz dodal 1kg sladkorja, zato bil presladek za piti, tako da sem potem mešal pol vode pol pa soka in še vedno je bil za koga presladek  Tako rečeno imel potem kar 400 litrov pijače  Ko ga načnem zdrži zaprt tudi do dva dni sredi poletja, če pa v hladilniku pa tudi par dni več-se pač zgodi, da me ni kak dan doma, pa pol ostane in je še vedno dober po parih dneh..

 

Lp.

 

 

Hiacinta85

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti