Grozdni sok v cisterni s pritiskom

koli  

član od: 29.9.2009

sporočila: 1

tema odprta - 29. sep 2009 8:46 | ogledi: 27.719 | odgovori: 13

Zanimam se kakšne so izkušnje pri hranjenju neprekuhanega grozdnega soka v cisterni pod pritiskom. Je morda potrebno dodati kakšne konzervanse.

koli

aanita  

član od: 10.12.2008

sporočila: 36

29. sep 2009 12:07

Pozdravljen, pri nas smo pred leti skušali v sodih pod pritiskom hraniti neprekuhan grozdni sok pa je vseeno zavrel. Prodajalec je trdil, da v tem sodu sok ne zavre, morda se malo spremeni okus, da pa sok ostane dober brez konservansov. Zaradi tistega rahlega vretja se ustvari pritisk v sodu, na okus naj vretje še ne vpliva. To ni držalo. Dve leti zapored smo zavrgli dva velika soda soka. Anita aanita

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

29. sep 2009 12:38

Kot opisuje aanita, se je zgodilo tudi moji znanki, ki je tisti sod oreng plačala in je zdaj tudi oreng jezna in slabe volje. Sicer pa je težko verjeti, da bi se neprekuhan grozdni sok brez konzervansov obdržal. Če komu to uspeva, prav lepo prosim za recept. Trgovec s sodi na pritisk naj se pri tem vzdrži. Ognjič

melika  

član od: 16.9.2002

sporočila: 36

29. sep 2009 12:55

Tudi mi smo letošnje leto kupili cisterno za sok pod pritiskom, seveda smo jo tudi drago plačali, sok pa žal vre kar v cisterni. Menim da je bolje, če sok prekuhaš - mi to delamo z jabolčnim sokom, ga segreješ do cca 85-90 st. in shraniš v cisterno. Poročaj kaj se bo zgodilo. Meli

aanita  

član od: 10.12.2008

sporočila: 36

29. sep 2009 13:05

Če se dela na ta način, mislim, da ne smemo pozabiti na vrh naliti parafinsko olje. Sok ne bo lepo iztekal iz soda, ker se ni ustvarilo nič pritiska. Ker so bili sodi kupljeni ravno za sok brez konzervansov in res pristen okus je moja jeza res velika. Škoda, ker prodajalec ne vzame sodov nazaj. aanita

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

29. sep 2009 19:43

S sodi pod pritiskom nimam izkušenj. Mogoče bi poskusili tako: kupiš komplet za izdelavo grozdnega soka in slediš navodilom za hladno pripravo. Ne vem, mogoče bi se obneslo v takem sodu, v navadnem se zagotovo ne.

 

Sama sicer prisegam na postopek, opisan tule: (kopiram s sosednjega foruma):

Splača se kupiti v kmetijskih apotekah 'komplet za izdelavo sadnega soka'. Delaš po navodilih in je sok zelo obstojen (ker brez dodane kemije, torej po zgoraj opisanem mojim postopkom, je sok malce spremenil okus). Izberemo pa seveda tisti postopek (sta dva opisana), kjer sok segrevamo (tam nekje do 95 sem ga letos). Eno leto sem pacala 'hladni postopek', pa je bil sok za stran po dveh tednih.

 

Aja, mi sok segrevamo kar direkt v cisterni, s plinskim grelcem.  Potem zalijemo s parafinom.

Atina

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

29. sep 2009 19:54

Pri nas imamo brajde z izabelo. Že nekaj let jo sočim na starem sokovniku. Nasočim ga po 5 litrov, nato ga ponovno segrejem na 80 stopinj ter vročega polnim v vroče steklenice. Če je grozdje premalo sladko, ga dosladkam, drugih stvari ne dodajam. Robove steklenice in zamaške obrišem z žganjem in to je to. Drži mi do poletja in ima božansko aromo. Izabelo porabim tudi za marmelado. Jagode osmukam , kuham cca 30 minut, nato maso spasiram. Sok dam ponovno kuhati za cca 30 minut, nato sladkam po okusu in dodam želim. Tudi marmelada krasno diši po izabeli.

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

29. sep 2009 20:46

Pozdrav vsem!

Pri nas smo lani vinski mošt iz kvintona enostavno zavreli,ker je bila sladkorna stopnja komaj 8-10 ,smo dodali nekaj sladkorja,še med vretjem polnili v sterilizirane steklenice in ga ohlajenega shranili.Počakal je skoraj leto dni.Vendar pozor-po odprtju steklenice,ga je nujno hraniti v hladilniku,saj  drugače rad zavre.

Kar se oa tiče sadnega mošta,je bilo meni rečeno ,da mora biti segret na 80 stopinj in na tej temperaturi naj ostane 30 minut.Tudi meni se je lani pričel kisati in letos gre v žganje.

Na sejmu pri nas ga letos prodajajo v ličnih 5 litrskih kartončkih,v njih pa je v posebno vrečko zaprt sadni mošt,na kartončku pa je pipica in do porabe ga mirno točite.Prodajalka mi je rekla,da dokler ne pride v stik z zrakom ne zavre.To polni kmetija HRŽIČ Velika Nedelja.Bi pa morda kdo iz teh koncev kaj več vedel o tem.

Sicer pa v okolici SG nekdo polni pripeljani sok,ki ga spustijo skozi linijo z primerno tempetaturo in takoj polnijo.

 

Pa lepo pozdravljeni še enkrat!

receptor

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

29. sep 2009 20:47

Ja, Vikica, za cca 5-10 L je ta postopek v redu. Če pa pripraviš soka nad 50 L, je precej zamudno :)

Atina

enot  

član od: 3.1.2009

sporočila: 10

29. sep 2009 20:50

Tudi sam imam tak sodček. Brez pasterilizacije ali konzervansov bo slejkoprej sok zavrel. Naraščal bo pritisk v sodu, dokler se vrenje ne bo ustavilo. Zato se okus soka spremeni !!! Sam sem več let pripravljal sok iz šmarnice. Takoj po mletju grozdja sem sok odtočil v drugo pasodo, kjer sem mu dodal žveplo. Ko se je čez nekaj ur sok zbistril, sem ga pretočil v inox cisterno in mu dodal konzervans (natrijev benzoat). Na sok sem dal plavajoč pokrov in ga zalil s parafinskim oljem. Ta sok se je obdržal do spomladi. Okus, aroma in barva se ni spremenila. Brez kemije pač ne gre? enot

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

29. sep 2009 21:58

Pri nas to počnemo tako, kot pri Atini. Sok seveda razsluzimo. S tistimi sodi na pritisk je pa najbrž tako, da bi morali vsakič, ko sok odtočite, dozirati toliko tistega CO2, da je notri tak pritisk, da ne začne vreti. Če pa sok sam ustvarja te pline zaradi lastnega vretja, potem bo malo po malo oreng zavrel in postal mošt oz. kis... Če je na posodi manometer (upam, da je pravi izraz), je najbolj fajn, da se pritisk sproti preverja in dodaja plin iz jeklenke, sicer mora kar oreng mehurčkov nastati, da nadomesti iztočeno količino soka. Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti