Fenugreek (grško seno)

Tetida  

član od: 7.7.2009

sporočila: 33

tema odprta - 27. sep 2009 14:53 | ogledi: 10.148 | odgovori: 20

Pozdravljeni, upam da mi lahko pomagate. V indijskih receptih, ki jih prebiram zadnje čase, je velikokrat omenjeno grško seno (fenugreek). Zanima me, če kdo ve, kje bi ga lahko nabavila, ker mi najeda misli že nekaj časa in ne bom mirna, dokler ne poskusim vseh teh začimb, s katerimi bom lahko popestrila svojo kuharijo (do zdaj je bilo bolj poper-sol, poper-sol...potem sem se pa včlanila na Kulinarično Slovenijo in razlika prej-potem je očitna:))

Najlepša hvala za odgovore!

Tetida

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

27. sep 2009 18:22

Sigurno ga boš dobila v kakšni trgovini z veliko izbiro čajev.

Lijana

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

27. sep 2009 21:08

Tetida je napisal/a:
Pozdravljeni, upam da mi lahko pomagate. V indijskih receptih, ki jih prebiram zadnje čase, je velikokrat omenjeno grško seno (fenugreek). Zanima me, če kdo ve, kje bi ga lahko nabavila, ker mi najeda misli že nekaj časa in ne bom mirna, dokler ne poskusim vseh teh začimb, s katerimi bom lahko popestrila svojo kuharijo (do zdaj je bilo bolj poper-sol, poper-sol...potem sem se pa včlanila na Kulinarično Slovenijo in razlika prej-potem je očitna:))
Najlepša hvala za odgovore!

Tetida
Pozdravljena! Jaz vse te začimbe (hing ali asefatida, garam masala, kurkuma, dober čili, beli kumin...) kupujem na Žibertovi 27 v Ljubljani v Skupnosti za zavest Krišne; imajo dobro porcijo teh začimb (vsaj dvakrat več kot običajno) ter dobro ceno, vse pa pride iz Indije in začimbe so zares aromatične, cimet je sladek tako kot mora biti, ne pa da greni...če nisi iz Ljubljane ali okolice mislim, da imajo tudi spletno stran, ne vem, lahko se pozanimam, ko bom tam, kje se jih da še kupiti ali pa ti nabavim in pošljem... lp terakota p.s. drugače pa je čaj iz semen odličen za zbijanje temperature in ob menstrualnih težavah, za mlade mamice je pomebno, da spodbuja telo k nastanku mleka;) Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 27. 2009 21:20

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

28. sep 2009 9:39

Tetida, grško seno sem zadnjič kupil v trgovini Kalček v BTCju.

Miroslav Vulović

Tetida  

član od: 7.7.2009

sporočila: 33

28. sep 2009 17:20

Uaaaaaaau, hvala za odgovore! :) Terakota, ravno zadnjič sva s fantom šla v Ljubljano, prav z namenom kupovati začimbe pri skupnosti za zavest Krišne. Pa so imeli zaprto, tako da nama je bil prihranjen pogled na vse zaklade, ki se notri skrivajo in sva šla povešenih nosov v Mercator. Tam sva pa dobila garam masalo in kardamom, ampak mi krišnovci vseeno ne dajo spati. Še posebej po vseh komentarjih, ki jih srečam tu na Kulinarični Sloveniji. Hm. Še dobro, da grem v četrtek študirat v Ljubljano in bom vedno blizu :) Še siti me bojo! :D Aja, še nekaj. Je beli kumin isto kot indijski kumin? Tudi tega sva iskala v Mercatorju, pa zaman. So nama pod nos tiščali kumino. Kaj je pa hing? Pa hvala za vse nasvete in ideje glede začimb! Lp Tetida

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

29. sep 2009 9:33

Tetida, glede razlike med kumino in belim kuminom:

- kumino (lat. Carum carvi) boste zlahka spoznali po značilnem vonju, to je začimba, ki jo pri nas dokaj pogosto srečujemo (spomnimo se samo prežgane juhe, solate iz svežega zelja, kruha s kumino itd.)

- kumin (lat. Cuminum cyminum), ki mu še rečejo beli kumin, rimska ali orientalska ali indijska kumina, je začimba zelo podobnega izgleda kot kumina, vendar bistveno drugačnega vonja in okusa. Veliko se uporablja v mehiški, indijski in sploh v vzhodnih kuhinjah.

Še nekaj je pri nas značilno: velikokrat pri prevajanju receptov (zaradi nevednosti ali nenatančnosti prevajalca) pride do zamenjave kumina s kumino. Rezultat so potem mehiške ali indijske jedi, ki namesto kumina vsebujejo kumino in s tem seveda pridobijo čisto drugačen okus.

Torej kumina in beli kumin nista isti začimbi.

Miroslav Vulović

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

29. sep 2009 11:29

Tetida je napisal/a:
Uaaaaaaau, hvala za odgovore! :) Terakota, ravno zadnjič sva s fantom šla v Ljubljano, prav z namenom kupovati začimbe pri skupnosti za zavest Krišne. Pa so imeli zaprto, tako da nama je bil prihranjen pogled na vse zaklade, ki se notri skrivajo in sva šla povešenih nosov v Mercator. Tam sva pa dobila garam masalo in kardamom, ampak mi krišnovci vseeno ne dajo spati. Še posebej po vseh komentarjih, ki jih srečam tu na Kulinarični Sloveniji. Hm. Še dobro, da grem v četrtek študirat v Ljubljano in bom vedno blizu :) Še siti me bojo! :D Aja, še nekaj. Je beli kumin isto kot indijski kumin? Tudi tega sva iskala v Mercatorju, pa zaman. So nama pod nos tiščali kumino. Kaj je pa hing? Pa hvala za vse nasvete in ideje glede začimb! Lp Tetida
Pozdrav! Harekrišnovci imajo vsako nedeljo javni program za vse zunanje obiskovalce (najprej so bhajani ali ura duhovne glasbe, potem je predavanje, pa kirtan-ples in vegetarijanska večerja, ki jo vsem zelo priporočam-od te hrane bi pa lahko živela!) ob štirih popoldan pa do zvečer in samo takrat je odprta tudi trgovinica. Je pa že predhodnik napisal kako je z belim kuminom in res, jaz sem nora na to začimbo, sigurno ena mojih ljubših, najraje jo dodajam pečenemu krompirčku in pa kuhanemu basmatiju. Hing ali asefatida pa v vedski kuhinji nadomešča čebulo. Ko jo povohaš v kozarcu je nemogočega vonja (nekako kot črna sol), ko pa pride v stik z tekočino se vonjave izgubijo in ostane samo okus). Jaz jo dodajam predvsem k nekaterim solatam (recimo solata iz kumar, asefatide in kisle smetane), raznim zelenjavnim omakam, sabdžijem, juham...je praktično osnovna indijska začimba, ki se je mora dodati res malo, saj sicer močno zagreni. Uspešen študij želim, upam, da kaj zanimivega! terakota uff, danes bom pa kar en sabdži napravila. Otroci ga sprva niso jedli, ko sem povedala kaj je, sedaj jim napravim malce redkejšega, rečem, da je juha in vsega zmanjka vedno:))) Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 29. 2009 11:31

Tetida  

član od: 7.7.2009

sporočila: 33

29. sep 2009 13:27

Upam, da ne težim...kaj je sabdži? In katera je zloglasna sestavina, ki odvrača otroke? :) Jaz se kar javim za vse ideje, ki jih imate; eno nedeljo se bom res spravila h krišnovcem, pokupila vse, pol pa eksperimentirala (oz. sledila vašim navodilom in izkušnjam). Sarabande, se mi je zdelo, da je kumina v chili con carne malce čuden dodatek. Pa sem bila zelo previdna pri odmerjanju. Zato si, odkar sem pogruntala da obstaja razlika, hudo prizadevam dobiti indijski kumin, pa, kot rečeno, v mercatorju še niso slišali zanj in so mi ponujali kumino. terakota, tudi jaz upam na uspešen študij, biologija bo :) Lep pozdrav Tetida

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

29. sep 2009 13:34

Tetida, tako kot grško seno, lahko tudi indijsko kumino kupite v trgovini Kalček v BTCju. Mislim, da je firma, ki ga prodaja nemška. Na škatlici piše kreuzkümmel, če vprašate prodajalko vam bo gotovo znala svetovati.

Miroslav Vulović

Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 29. 2009 13:36

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

29. sep 2009 13:38

Naj bi jo imeli tule: http://www.hisazacimb.si/index.php?main_page=product_i Jaz sem jo pred leti kupila v trgovini mehiske hrane nekje v Mostah. Sem ze pozabila ime. Sicer pa pri iskanju zacimb namesto Mercatorja priporocam Maximarket. LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti