Želodova kava

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

tema odprta - 23. sep 2009 19:22 | ogledi: 24.044 | odgovori: 18

Lep pozdrav!

Sedaj je čas želoda. Imam kar nekaj receptov za pripravo želodove kave, ki je menda zelo zdrava. Berem, da ta kava uravnava delovanje ščitnice. Je to sploh mogoče ali se to prelepo sliši, da bi bilo res? Kakšne so vaše izkušnje pri tem? Zanima me tudi, kakšne so na splošno vaše izkušnje z uživanjem te kave? Kakšen se vam zdi okus?

Hvala za odgovore in lep večer!

ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

23. sep 2009 19:45

Jaz pa še nikoli isem slišala za to kavo.Kakšen pa je okus? petardica

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. sep 2009 8:00

Pravilna priprava želodove kave. Želodovo kavo posebno priporočajo pri rahitisu, škrofeljnih, driski in boleznih mehurja. Ljudje, ki so preveč suhi ali ki se nagibljejo k oteklim bezgavkam, ekcemom in očesnim katarjem, naj pijejo redno najmanj 1 do 2-krat na teden želodovo kavo in bolezen se bo kmalu izboljšala. Kadar je bolezen že napredovala, je treba piti pogosteje. Ker pogosto pripravljajo kavo nepravilno, navajamo, pravilno pripravo. Jeseni naberemo zrel želod, ki sam odpade, ga olupimo in narežemo v velikosti zrn prave kave ter pražimo na zmernem ognju. Spravimo ga v tesno zaprti stekleni posodi. Želoda ne smemo pred praženjem popariti, da ne bi izgubil grenčine,ker spremeni značilen okus in izgubi hranilne in zdravilne snovi. Želod vsebuje tanin, veliko škroba, sladkor, beljakovine in maščobo. Narezan želod pražimo kot pravo kavo, da postane temno rjav. Premočno pražen zgubi okus inzdravilni učinek. Želoda ne meljemo, ampak ga v možnarju stolčemo v grob prašek. Stolči ga moramo takoj po praženju, ker kmalu otrdi. Želodov prašekpristavimo v vroči vodi in kuhamo približno 10 minut, odcedimo, pridamo sladkor in nazadnje mleko, pravi Richard Willfort, ki je to vse preizkusil, sploh ne dvomim,  v knjigi Zdravilne rastline in njih uporaba.

ežoj

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. sep 2009 8:43

Kolega Ežoj, kdaj pa je ta knjiga izšla ? Imam občutek, da je zeeeeelo stara vsj po naštetih boleznih sodeč - rahitis, škrofuloza,.....Bi tole sodilo v čas kakih sto in več let nazaj , no pa tudi neprosredno po drugi svetovni vojni kjer je bil pa itak problem vsesplošnega pomanjkanja. Morda bi bilo tule dobrodošlo kakšno strokovno mnenje kajti sam se kar takole na oko s takimi stvarmi ne bi igral. Če drugega ne, v želodu je ogromno tanina ki verjetno ni ne vem kako blagodejen za naše telo. Ampak ,kot sem rekel, naj pove kaj stroka o tem. Zdaj pa bom spil skodelico prave kave. LP hedonist

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. sep 2009 8:54

Ja, kaj pa vem a je tako stara, original je tiskan leta 1959 ( Copyright © 1959 by Rudolf Trauner Verlag Linz ), ta, ki jo jaz imam je tisk l.1988, založba Obzorja Maribor.

Drugač, kolk se mi zdi, je knjiga med boljšimi v " svojem žanru " in je dokaj znana.

ežoj

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

24. sep 2009 9:21

Jaz sem našla nekaj receptov v tujih strokovnih knjigah, ki so novejšega datuma (mislim, da niso stare niti deset let). Recepti so vsepovsod enaki, takšni, kot ga je napisal Ežoj. Mene pa vseeno zanima, če kdo pripravlja to kavo? ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. sep 2009 9:21

Vsekakor eden od bolj relevantnih virov, zanesljivo, dosti bolj kot kak Ašič ipd. In o tuberkulozi in rahitisu, driski in podobnem se nikakor NE pogovarjamo samo v kontekstu "dobrih starih časov" .....

Če mene vprašate, dosti bolj "apetitlih" je tale kava kor one morske kumare, pa te tam, hedonist, ni nič napeljalo na to, da bi pomislil na strupenost,.....

Saj tanin je ravno tisto, kar pomaga pri driski......

 

rimljanka - zasebno mnenje

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. sep 2009 9:35

Imaš prav, Rimljanka, res je pri morskih kumarah mi je bilo bolj kul ker imam pač neizmerno rad morje in vse tisto, kar pride iz njega. Tam pa res ne pomislim na to, da bi bilo kaj strupeno. Sej se še vedno najde kak primer teh zloveščih bolezni, ki so včasih kosile med ljudstvom vendar je tega neprimerno manj zato ker se je večina teh bolezni prepreprečevalo z cepljenjem (TBC, DI-TE-PER) etc., boljšo hrano (rahitis ) in to sem imel v mislih v prejšnjem zapisu. Ne dvomim, da je omenjena knjiga super v sami osnovi ampak če je izšla let 1959 in je bila ponatisnjena leta 1988 je od tega minilo 50 oz. 20 let- v tem času pa se je to pa moraš prizanto marsikaj spremenilo v smislu znanosti in tehnologije. Drugače pa nisem proti kuhanju kave iz želoda, samo zapisal sem. da ne bi kar tako na pamet in povprek govorili da bi bilo dobro slišati kako strokovno mnenje . S tem nisem mislil nič slabega in nisem bil proti nikomur . hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. sep 2009 17:28

Vtipkaj, hedonist, v brskalnik: želodova kava ali kavni nadomestki, želod.....in dobil boš, sploh v drugem primeru morje zadetkov v PDF formatu, same strani Uradnega lista in podobnih institiucij, ki govore o uporabi želoda..... pražen želod kot kavni nadomestek je, skratk,a znan že dolgo, ob mali množici drugih nadoimestkov: cikorija, ječmen, .......včaih pač ni bili prave kave, oz. je bila navadnemu človeku nedosegljiva...............

rimljanka - zasebno mnenje

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

24. sep 2009 20:09

ežoj je napisal/a:

Ljudje, ki so preveč suhi ežoj

Ežoj, potem tole ne bi bilo zame, jaz ne potrbujem apetita.. petardica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. sep 2009 20:13

mambica je napisal/a:
Jaz sem našla nekaj receptov v tujih strokovnih knjigah, ki so novejšega datuma (mislim, da niso stare niti deset let). Recepti so vsepovsod enaki, takšni, kot ga je napisal Ežoj. Mene pa vseeno zanima, če kdo pripravlja to kavo? ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

No, še ena potrditev, da je vse OK s tem receptom. In počasi me boš pripravila do tega, da bom šla nabrat želod,.....že veselo leti z dreves, ..... Če si vmes potiho recitiram še tisto: Nima fantek kapice, kapica ima fantička, prišumele sapice, niso vzele kapice, vzele so fantička,.......bo še lepše.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti