Želodova kava

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. sep 2009 20:58

mambica je napisal/a:
Jaz sem našla nekaj receptov v tujih strokovnih knjigah, ki so novejšega datuma (mislim, da niso stare niti deset let). Recepti so vsepovsod enaki, takšni, kot ga je napisal Ežoj. Mene pa vseeno zanima, če kdo pripravlja to kavo?ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

Eh mambica, kaj pa če vsi recept prepisujejo iz istega vira ( edino jaz napišem odkod sem ga prepisal ).

rimljanka, jaz imam hrast na meji grede in me mika, da bi poskusil kakšna je kaj kava ( ponavadi je želoda velik, letos nisem gledal ).

ežoj

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

24. sep 2009 22:09

Pomagajte: če imam prave informacije, pri nas rasteta samo dob in graden. Kateri je torej hrast ?

F r i n a

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. sep 2009 22:20

Oba, ampak, pri nas rastejo če cer (Quercus cerris), puhasti hrast (Q. pubescens), črničevje (Q. ilex), oplutnik (Q. crenata), rdeči hrast (Q. rubra) in hrvaški hrast (Q. virgiliana). Dob je Q. robur, graden pa Q. petraea. Slednja sta vseslovensko razširjena, ostali so bolj primorski, razen cera in puhastega, ki sta raztreseno razširjena po južnejši polovoici Slovenije, drugod ju je bolj malo ali ju ni. Hrast je torej naziv za rod Quercus.

(Vir: N. Jogan: Gradivo za Atlas flore Slovenije)

Za kavo bi uporabilagraden ali dob, vseeno, ostali imajo bolj majhne želode.

rimljanka - zasebno mnenje

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

25. sep 2009 5:47

ežoj je napisal/a:

mambica je napisal/a:
Jaz sem našla nekaj receptov v tujih strokovnih knjigah, ki so novejšega datuma (mislim, da niso stare niti deset let). Recepti so vsepovsod enaki, takšni, kot ga je napisal Ežoj. Mene pa vseeno zanima, če kdo pripravlja to kavo?ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

Eh mambica, kaj pa če vsi recept prepisujejo iz istega vira ( edino jaz napišem odkod sem ga prepisal ).

Jaz imam enak recept iz knjige Nahrhafte Landschaft, avtor Michael Machatschek, izšla pa je leta 2003 (prva izdaja pa leta 1999), je pa strokovno pregledana. Dodano je le še to, da se za otroke in starejše priporoča mešanica te kave s kakavom in mlekom. Takšna kava je namenjena krepitvi organizma, pije pa se jo naj več dni. Na internetu sem našla, da je Michael Machatschek doktor biologije, doktoriral pa je na dunajski univerzi na temo zbiranja in uporabe divje rastočih rastlin v prehrani. No, Hedonist, zdaj pa lahko brez skrbi uživaš to kavo. Mimogrede, kadar si jaz izpisujem iz knjig, vedno pogledam, kdo je avtor (izobrazba) in če je knjiga strokovno pregledana. V knjigah o zdravilnih rastlinah in njihovi uporabi je kot zdravilni hrast največkrat omenjen Quercus robur. Sem pa nekje prebrala, da obstajajo tudi vrste hrasta, katerih plodovi so zaradi velike vsebnosti sladkorjev se slajši kot kostanj. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 25. 2009 06:02

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

25. sep 2009 10:24

V receptih, ki sem jih pa jaz poguglala so pa zelod po lupljenu prekuhali in veckrat sprali v vodi, da so odstranili tanine. Sele potem so jih preprazili in zmleli, ter uporabili za kavo. Zanimivo mi je bilo, da se lahko zmelje tudi v moko in uporabi za kruh. Evo, zdaj se mene mika nabrat zelode LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

25. sep 2009 15:09

Saj se jih lahko pred praženjem pokuha, toda potem gredo ven vse hranilne snovi (najbolj grenčine), za pitje je potem kava verjetno boljša, za uživanje v zdravstvene namene pa nima smisla. Za moko pa so uporabljali želod po prvi svetovni vojni, ponekod so zmleli zraven še kapico, in tako dobili zelo temen kruh. Pa prijetno nabiranje! ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 25. 2009 15:12

fanikal  

član od: 15.5.2011

sporočila: 6

11. sep 2013 18:58

Kupila želod+ječmen kavo,zelo dobra!

fanikal

branka171

sporočila: 218

12. sep 2013 20:59

V zadnji številki revije Pomagaj si sam je kar nekaj napisanega o tej kavi. Prav to pripravlja in prodaja gospod David Lovrec iz Velenja. Torej, komur se ne da pražit, jo lahko tudi kupi.

branka171

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti