Morske kumare (črne, pod vodo na tleh morja)

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

tema odprta - 21. sep 2009 15:37 | ogledi: 16.168 | odgovori: 77

LP vsem!

Že dolgo nazaj je imel Borut VESELKO oddajo "ODKLOP". V eni izmed teh oddaj je bila tudi ta, ko je B.V. obiskal eno restavracijo v "Piranu ???" in so mu ponudili "ocvrte kalamare", večji kolobarčki. On jih ni mogel prehvaliti, na koncu pa se je izkazalo, DA JE JEDEL NAVADNE MORSKE KLOBASE (ta črne) pripravljene kot ocvrti kalamari, ki jih srečujemo v morju. Jaz sem že poizkušal vse mogoče toda, NI USPELO.

Morda ima kdo že PRAKTIČNE IZKUŠNJE s to stvarjo.

V pričakovanju odgovorov, Lepo pozdravljeni!!!

Garti

gartner3

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

21. sep 2009 15:40

Kalamari in kumara so pa različni zadevi?! In da ne bi opazil da ne je kalamarov? petardica

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

21. sep 2009 15:47

Oddaja je bila popolnoma resna zadeva. V spominu imam, da je restav., mislim da v Pirano, ena od redkih ki zna to pripravit. Garti gartner3

neznan uporabnik

21. sep 2009 15:49

Jutri grem v Piran, dej povej, katera restavracija, bom šla vprašat. japaja

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

21. sep 2009 15:51

Moj pravi, da ko je bil na Braču, da jih je lastnik pobiral po cele vreče, jih sušil in prodal na Kitajsko. Baje oni to jejo. Ne vem kako je pa s tem pri nas. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. sep 2009 17:32

Jaz bi pa rekla, da so Veselka v tisti gostilni fino "nadrajsali". Moja dva domača ribiča namreč te kumare uporabljata le kot vabo za ribe. Povrhnja koža je debela in usnjata, da jo komaj prerežeš, znotraj pa so trije podolgovati "režnji" mesa, ki jih spraskata ven in natakneta na trnek. Vse skupaj je daaaaleč od podobnosti z lignji, tako po "otipu! kot po videzu.

Ne vem, no - za Azijce verjamem, da znajo pripravit marsikaj, samo imitirati "kalamare" iz m. kumar pri nas... tega si pa ne predstavljam.

Mojca

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. sep 2009 17:38

Japonci jedo morke kumare, kakšne sorte in kako jih pripravijo pa ne vem.

Ob eni priložnosti sem jedla suši iz morskih ježkov. Le-teh je po nekod ob jadranu ko smeti Okus je bil podoben ostrigam.

Vanja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. sep 2009 17:39

Evo, tule se pa stakneta drugi link, ki ga je posredovala Ognjič in patisto, kar je povedala Katarina K.

Ampak gre za posušene kumare in azijski recept (ni "Veselkov", po katerem sprašuje gartner3). Citiram s tistega foruma:

 

[citat]Prvotno poslal/a PussyPriprava:1 ura + 3 dnevi za namakanje morskih kumarSestavine:12 suhih morskih kumar, 12 suhih kitajskih gob dong gu, 100 g špinače, 5 žlic temne sojine omake, 1/2 žličke glutaminata, 1/2 žlice sladkorja, 1/2 žličke soli, 2 žlici svetle sojine omake, 1, 5 litra juhe, 4 tanke rezine svežega ingverja narezanega na koščke, 2 mladi čebulici, 5 žlic kitajskega riževega vina, 1/2 žlice jedilnega škroba- Morke kumare operemo, jih dobro očistimo, nato pa 3 dni namakamo. Ko se zmehčajo, jih po gladki strani navpišno zarežemo, jim odstranimo drobovje, nato pa jih znova dobro izperemo.- Morske kumare prerežemo na dvoje, jih predenemo v lonec z mrzlo vodo in kuhamo približno eno uro-V voku segrejemo 2 žlici olja, na njem dobro minuto pražimo skuhane morske kumare, nato jim dodamo sojino omako, glutaminat, sladkor, sol, juho, ingver, čebulici in vino. Na zmernem ognju kuhamo še približno pol ure.- Gobe namočimo v mlačno vodo, da se zmehčajo, nato jim odstranimo bete. Skupaj s špinačo jih stresemo v vrelo vodo in prevremo, zatem pa naložimo na pladenj. Povrh porazdelimo pripravljene morske kumare.- En del omake zmešamo v ponvici s škrobom, ki smo ga raztopili v malo vode; ko se omaka dobro zgosti, jo polijemo po jedi na pladnju.To sm prepisala iz kitajske kuharske knjige- eden najbolj gnusnih receptov... :lol [/citat]

Mojca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

21. sep 2009 17:39

MamaF, v piranskih gostilnah naivnim prodajo še kaj hujšega kot kumare za kalamare. Bi me pa zelo zanimalo za katero od gostiln gre. 

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti