Morske kumare (črne, pod vodo na tleh morja)

neznan uporabnik

24. sep 2009 9:59

Medtem ko čakaš, obvladaj PC in napiši in pošlji že vendar tisti recept za golaž? In pazi, da ne pregoriš.. Vroče je hitro prevroče japaja

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

24. sep 2009 21:24

Japaja, trenutno čaka 45. po vrstnem redu za strokovni pregled. To pomeni, nekje čez cca. 8-10 dni si ga boš že lahko ogledala med recepti na forumu. Jutri pa bom ponovno malo poklical v Piran. Lahko noč! LP, Garti gartner3

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

28. sep 2009 11:46

Kar Garti obljubi, to tudi stori. Na području morskih kumar pa tako. Ta trenutek sem bil na telefonski zvezi z lastnikom Hostla VAL v Piranu in tudi s kuharjem, kateri je in še vedno zna pripraviti odlično jed "kalamare iz morskih kumar". Oba gospoda sta bila neizmerno prijazna in mi pripravljena pomagati !!! Morski kumari prerežemo zgornjo, nekaj milimetrov debelo kožno meso (izredno žilavo in trdo) s črno povrhnjico vse do belega tkiva - mišice in ga odluščimo od mišice ter zavržemo. Drobovje, ki se nahaja v notranjosti te mišice prav tako izstisnemo-ločimo od mišice ter ga prav tako zavržemo. V roki nam ostane le še belo tanjše meso - mišica katero na kratko poparimo in damo za 2-3 ure v paco (lovor, česen, čebula, olivno olje , ...). Po tem pa to meso lahko narežemo na poljubne oblike in ga na hitro spečemo-ocvremo (lahko paniramo, ...). Na koncu pečenja malo posolimo. Mislim, da sem se pravilno zapomnil kompletni potek priprave te jedi. Sedaj pa masko in v avto ter na morje v vodo po kumare! LP vsem in še enkrat hvala sogovornikoma !!! Garti gartner3

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. sep 2009 12:04

Bravo Gartner! No, ko boš kumare "natauhal" in pripravil, pa še kaj poslikaj za v album, da bomo videli, kako se stvari streže (vidiš, jaz sem bila do sedaj prepričana, da uboga kumara razen "usnjene" kože in drobovine, ter nekakšnih "trakov", v notranjosti nima nič takega, kar bi se dalo uporabiti še za kaj drugega kot za vabo na trnku).

Mojca

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

28. sep 2009 12:30

Mojca, če si tudi ti kaj ribiča ti lahko svetujem, da je to belo meso-mišica DALEČ najboljša vaba za orade. LP, Garti gartner3

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. sep 2009 13:22

gartner3 je napisal/a:
Mojca, če si tudi ti kaj ribiča ti lahko svetujem, da je to belo meso-mišica DALEČ najboljša vaba za orade.LP, Gartigartner3

Ja, vem (tudi če nisem ribička), mož in sin sta kumare pogosto "mrcvarila" v te namene - ko ni bilo iglice za zobatca, sta pa na kumare lovila ušate ali orade. Ampak res si niti od daleč nisem predstavljala, da se iz tistega, na videz žilavega mišičnega tkiva, lahko naredi tudi kaj užitnega za nas.

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. sep 2009 13:23

Atina je napisal/a:

Za vse vas, ki imate radi ribiče:

http://www.youtube.com/watch?v=QELMB51fXZo&featu

Atina

Hvala Atina, rada imam ribiče, ribe, pokojna gospa Majda je pa sploh ena mojih najljubših slovenskih pevk!

Mojca

neznan uporabnik

28. sep 2009 17:51

S stričkom Guglom sva se zabavala z morskimi kumarami, Gugi mi je pokazal kitajske recepte, Iron Chef na You Tubu je pa imel tekmovanje v pripravi morskih kumar (od predjedi preko čorbe..do deserta). Moram rečt, da me je zadeva navdušila. Po začetnem obračanju želodca seveda. A sem se spomnila, da naši polži, lignji, tudi gobe...niso nič manj sluzasti. Pa krvavice, ki so mene vedno na te morske klobase spominjale.. Skratka, kitajci imenujejo te kumare "morski ginseng", baje pomaga pri ohranjanju mladosti, okusa nima izrazitega (menda kot tofu), kar pomeni, da se kumara navzame okusa sestavin, s katerimi je pripravljena. Ja, meso ima belo. Kitajci menda to jed pripravljajo ob novem letu (na You Tubu je nekdo komentiral, da je tista morska klobasa, cela, nerazrezana, pripravljena v omakci, malček podobna moškemu premoženju..).. V Čajnatavnu v NYC menda ta zadeva sploh ni poceni. Mi pa tukajle nekaj BLJAAKK...! Grem naprej raziskovat, pa prmejduš, če že iz kranjske klobase ne znamo tapravega biznisa narest, bi pa lahko vsaj iz Piranske klobase kej naredl? Garti, če ti odpreš restavracijo, grem jaz kelnart Pa pohit, preden me artritis čist ne zvije?! japaja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. sep 2009 17:59

japaja je napisal/a:
Grem naprej raziskovat, pa prmejduš, če že iz kranjske klobase ne znamo tapravega biznisa narest, bi pa lahko vsaj iz Piranske klobase kej naredl? japaja

Tako se govori!

Samo ne preveč naglas, da nam politiki (naši in sosednji) ne bodo načrtov pokvarili s premikanjem meje na morju, kar bi utegnilo kumare tako zmesti, da ne bi več vedele ali so iz Piranskega zaliva ali iz "Savudrijske vale" .

PS. Japaja, če boš rabila kelnersko kolegico, se pa tudi jaz javim.

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti