Polenta, dodatne začimbe pri kuhi polente

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

22. sep 2009 15:32

Vanja, poizkusil sem soliti samo s soljo toda v kombinaciji z gov. kocko ter brez soli se mi je zdel okus malenkost boljši. Morda je to samo v psihi ali pa tudi ne. Res pa je, da v tem golažu ne uporabil nič drugega kot isključno samo divjačino. LP, Garti gartner3

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

22. sep 2009 17:06

Malo materine dušice ni odveč , košček jedilne čokolade, limonina lupinica pa skoraj vse , kar si naštel razen nageljevih žbic ampak zgolj zato ker mi ne sedejo nikamor drugam razen v kuhano vino , jasno pa dopuščam možnost, da je zadeva kul. LP hedonist

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. sep 2009 18:01

gartner3 je napisal/a:
Morda je to samo v psihi ali pa tudi ne.LP, Garti gartner3

Po mojem je to v psihi. Ti povem primer moje pokojne stare mame, ki je bila (pa ne vem od kod in ne vem, zakaj) prepričana, da mora prav povsod vtakniti še kocko. S tem, da je imela VSE meso domače! (zajce, kokoši, govedino in svinjino). Nikoli mi ni in mi ne bo jasno, kaj je v njeni rižoti z domačim zajcem, delani "po starem" v pečici "špargerta" na drva z vso mogočo (tudi domačo) zelenjavo delala npr. goveja kocka.

Pa v kurji obari kokošja kocka ...

Kaj hočemo, ona je bila prepričana, da kocka pač mora bit. In ne dam roke v ogenj, da je ni vrgla tudi v golaž ...

Jaz pa "vegetastega! in "kockastega" okusa sploh ne maram (verjetno je to ostanek še iz časov šolskih kosil, ki niso bila bogve kaj) in me že tisti vonj po kocki spravi v eno svojevrstno "ekstazo".

Sto ljudi - sto čudi; sto kuharjev - sto receptov. Važno, da so na koncu krožniki pomazani in gostje zadovoljni, a ne!

Mojca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

22. sep 2009 21:15

Jaz si pa včasih juhjo samo iz kocke skuham , pa kupljene zlate kroglice noter ... Mamamia mamamia

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

22. sep 2009 21:26

mamamia je napisal/a:
Jaz si pa včasih juhjo samo iz kocke skuham , pa kupljene zlate kroglice noter ... Mamamia mamamia
Mmm, spomin na vrtec :) Pa fajn razmočene morajo biti :) RadaJem

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. sep 2009 21:28

Vrnimo se k polenti in dodatkom polenti, prosim...................

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. sep 2009 23:45

Joj, res smo zašli .Kriva sem pa jaz z svojo staro mamo in njenimi kockami-se opravičujem.

No, zdaj sem se spomnila polente iz študentskih dni, ki je že dolgo nisem naredila, to pa zato, ker otroka ne marata "dodatkov".

S cimro sva najprej na olivnem olju ali pa maslu popražili na zelo tenke kolobarčke narezan por, dodali koruzni zdrob - najpogosteje instant, zalili vse skupaj z vodo (upoštevajoč razmerje na embalaži zdroba), solili, začinili še z malo muškatnega oreščka ali pa ingverja in skuhali polento. Na vročo polento sva zribali še precej parmezana, če sva ga imeli. Ponavadi je bila za zraven skleda zelene solate s trdo kuhanim jajcem, ali paradižnik z mocarelo ali pa preprosto kefir. Tako kosilo/večerja je bila na najinem študentskem meniju v nekem obdobju vsaj enkrat na teden.

Mojca

Dorada  

član od: 24.12.2008

sporočila: 10

23. sep 2009 9:28

Nikoli nisem marala polente, ker je bila, pripravljena na vodi, grenka, zrnata. Potem se pa poskusila po naslednjem receptu, ki je sicer za polentine njoke ala romana za 4-6 oseb potrebuješ: 1L mleka 1 čebulo prepikano z nageljnovo žbico 1 lovorov list za noževo konico muškatnega oreška sol in poper 150 g grobe koruzne moke ali zdroba 3 rumenjake 1 žličko dijonske gorčice 1 žlička poprovih zrnc 125 g naribanega parmezana 45 g masla Pekač na debelo namaži z maslom. Segrej mleko, ki mu dodaš lovorov list, čebulo z žbičko, poprom in muškatom ter malo soli. Lonec pokrij, mleko zavri in pusti, da se sestavine kuhajo ca 10 minut. Potem precedi dobljeno tekočino, da lahko v njej skuhaš polento. Koruzno moko ali zdrob stresi v lonec z začinjenim mlekom, zavri in kuhaj, da se polenta zgosti. Vmes zvesto mešaj, da se ne prime na dno. Lonec vzemi z ognja in dodaj tri rumenjake. Dodaš še gorčico, sol, mleti poper - polento je treba res dobro začiniti. Maso potem lepo razporedite po pekaču približno 1 cm debelo. Pomaži še s stopljenim maslom in postavi na hladno za uro ali dve, da se res strdi in ohladi. Potem pečico segrej na 230 stopinj. S kozarcem ali čim podobnim, morda tudi z modelom za okrogle kekse premera 5 cm izdelaj kroge in jih naloži v pekač kot strešno kritino ali ribje luske . Potresi s preostalim parmezanom. Popeci v pečici 10 ali 15 minut, da zlato porjavijo in postrezi toplo. Recept je sicer varianta za konec tedna, med tednom, ko navadno ni toliko časa, jo delam takole: namesto litra mleka, vzamem pol mleka ali celo samo tretjino. Maslo razen za pekač izpustim, v vodi ne kuham čebule in nageljnove žbice, namesto treh rumenjakov, dodam kar dve jajci, ne čakam, da se polenta ohladi, ampak jo z žlico oblikujem v žličnike in naložim v pekač. Nikoli ampak res nikoli pa ne pozabim na dijonsko gorčico. Prav lepo popestri okus polente in ko je pečeno sploh ne veš, da je v njej tudi gorčica. Zraven ponudim skledo solate, velikokrat pa tudi paradižnikovo omako, golaž ipd. LP Dorada

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

23. sep 2009 15:06

Ko pripravim piknik imam vedno zraven popečeno polento in gostje se potem kruha skoraj ne pritaknejo. Največkrat vmešam prepraženo čebulo, pa tudi pražene gobe, sir, suh paradižnik,rožmarin itd. Moji starši pa so polento ki je ostala pri kosilu popražili-pogreli na žlički margarine ali olja, mešali in drobili z vilicami, prroti koncu pa dodali jajce in ga vmešali da je zakrknilo. Zelo dobro! mejačka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti