Prebranac

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

18. sep 2009 10:49

Nikjer najbrž. Sem ga lani imela namen kupit pri lokalnem prodajalcu sadja in zelenjave, po poreklu seveda Makedonec oz. Albanec. Pa se vseeno vprašala malo bolj zvito, od kod ima tako lep tetovac... Je rekel, da iz Bolgarije (al pa Romunije, se ne spomnim točno, vem le, da iz ene izmed teh dveh držav). No, meni ga je potem prinesla ena naša članica, ki pogosto službeno potuje na južni Balkan in si je s tetkami na tržnici že precej domača. Ognjič

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

18. sep 2009 10:54

Zdej če je prebranec "perfekcionizem" visokega kova pol trditev drži drugače pa je čisto navadno nakladanje in sprenevedanje. hedonist

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

18. sep 2009 11:09

Jaz sem samo hotel pomagat Francis kako na hitro do dobrega prebranca. Sam sem tudi pristaš svežih in tudi avtohtonih zadev, za kar pa mislim da večina nas nima ne časa ne možnosti kot tudi ne financ. Tako da pač prezrite moj nasvet/recept če vam do njega ni... zzak1977

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

18. sep 2009 11:42

Poleti je bila pri nas na obisku sestrična iz Srbije in je prinesla s seboj tetovac in je pripravila pravi, pristni srbski prebranac (tako je rekla in jaz ji verjamem). Bil je dober, ampak se povsem strinjam z zzakom, da se da tudi s fižolom iz konzeve naredit čist soliden obrok in pri nas je na sporedu parkrat na leto in to vedno s fižolom iz konzerve.

rrr

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

18. sep 2009 11:54

Jaz ga pripravim tako, da v dober kilogram kuhanega fižola umešam štiri sesekljane čebule in štiri rdeče paprike narezane na trakce, prepražene na malo navadnega olja, solim, popram, včasih dodam en sesekljan feferončak in pečem kako urco. Zelo pa je dober če dodam kak košček prekajenih svinjskih reberc ali kaj podobnega z vonjem po prašiču ;) mejačka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

18. sep 2009 12:57

zzak, koliko daš torej olja? tudi sama sem delala prebranac po tapravmu receptu, z veliko olja, ampak men je 4 deci three much. bannanna_v_slo ;)

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

18. sep 2009 13:03

Ma kakšne 4 deci olja! Kje to piše? Ja, mogoče na 3 kg fižola.

 

Pozdravček!

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. sep 2009 13:05

three much = three times much ali = too much

ežoj

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

18. sep 2009 13:10

Recimo deci, ko delam po mojem okusu, če pa po okusu moje drage pa toliko da čebulo prepražim, na taveliko piksno. Če imam pa svinjsko mast dam pa kar malo več. Drugače kolikor sem seznanjen gre kar veliko olja v prebranac, ja. Sem ter tja prepražim tudi žlico mezge med čebulo, ampak potem že izgubi fižol preveč okusa... zzak1977

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

18. sep 2009 13:26

Fižol rabi mnogo maščobe. zato se ni treba bati pri olju, sicer boste dobili neko suho zadevo kar pa si ne želimo. Kot je napisal kolega zgoraj, olja daš odvisno od količine fižola, pravi recept pa res predvideva nekako na 1 kg fižola od 3 - 4 deci olja. Tega segreješ na njem pražiš čebulo (veliko čebule) narezane na kolobarje. Pražiš tako dolgo, da rahlo uvene, nikakor se ne sme obravati. Odstavimo in vanjo vmešamo dobro žlico mlete ali še bolje tucane paprike. Sladke, lahko tudi rahlo ljute kot ima pač kdo rad. To vmešamo v kuhan fižol, osolimo in popramo. Damo peč, sam pečem na 200 stopinj dobro uro. Tudi meni taka količina olja ni kanjbolj kul zato dodam malo več tekočine v katerem se je kuhal fižol. Če delamo iz rjavega fižola imamo na dnu več fižolove usedline, take gostljate. ravno to je super dodatek prebrancu, saj naredi vse skupaj ravno prav zgoščeno. Po tem receptu kuham že dolgo,moj prebranec velja za izjemno dobrega in ga ni nikoli dovolj. Pa če ga skuham le za moje doma ali večjo družbo. hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti