Konjak pri pripravi jedi

neznan uporabnik

17. sep 2009 10:40

dodatek konjaka je tisti presežek, ki vsakomur pač ni praktičen, a ne Ežoj? Eno je afnanje, drugo je pa aroma, ki te po zaužitju jedi z dodatkom le-te požene direkt v horizontalo. je fajn, če imaš nekoga, ki to horizontalo(ma ja, jer lahko tudi vertikala..) deli s teboj.. Sem delala golaž iz ene žvarovne - kao: sej če čebulo fajn pretenstam in dodam pol kile vegete, ni hudič, da ne bo nekaj ratal... Konjak in ostale izhlapljive komponente se dodajajo za aromo, ki nam gre v nos. Itak se je (če nisi glih psiho odvisnik od polnega vampa?) zato, da zadovoljimo vse čute. Prej, medtem in potem... Absolutno, če mene vprašaš, je treba imeti za kuharja ekstra kozarec. In občinstvo. In prt na mizi japaja

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. sep 2009 11:21

Od vsega napisanega se najbolj strinjam s stavkom, ki ga je napisal sarabande:

gartner3, mogoče je najbolje, da pripravite kakšno jed s konjakom in brez konjaka in potem boste hitro ugotovili kakšna je razlika in ali vam konjak v jedi ugaja.

Velja za vse, ne le za gartnerja, poskus mora bit slep ( ne v stilu "........a ne da je tole pripravljeno s konjakom boljše ......" ). Če s slepim poskusom, nekajkrat ponovljenim ugotovite............. bom verjel.

Pa še mal matematike in logike: 1 l konjaka vsebuje 400 ml etanola, ki pri kuhi izpari, 599 ml vode in ( hudo pretirano ) 1ml aromatičnih snovi. Če so te aromatične snovi aromatične približno kot ( recimo ) cimet in če celo količino stresete na nekakšen riž  ( recimo 1 kg ) ali morda masleno kremo se tudi nekaj arome bo poznalo. Če to količino aromatičnih snovi ( pa to je hudo pretirano, verjetneje gre za desetino navedene količine, konec koncev se maksimalno doda recimo 1 kozarec konjaka ) dodate recimo parim kilogramom čebule z ostalimi močnimi začimbami ( predvsem paprika ) in enaki količini mesa se to ne more poznati na okusu, pa če se na glavo postavite. Če vam paše, vi kar verjamite, bolj okusno vam bo, ceneje pa bo da se prepričate, kolk je fajn dodatek tecimo ene žličke destilirane vode ( potem vpeljite inovacijo in jo zamenjajte s navadno vodo )

ežoj

neznan uporabnik

17. sep 2009 11:41

Saj ne gre zgolj za okus, Ežoj! Nos zaznava svoje. Brbončice se pa sčasoma (če je preveč cigaret in konjaka in cvička in merlota in chh...."kva si reku...? ah, kr laški rizling napiš!!") neobčutljive za afnguncanje. Tut en jajc na oko ob svečkah in lepem šopku (ki diši), več zaleže kot pa jajc iz kastrole na kolenih in en krajc kruha... Itak vse naše čute s pridom izkoriščajo kapitalisti! japaja

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. sep 2009 12:04

Logika in matematika sta že fajn ampak včasih tudi ne vzdržita sploh ne v kulinariki. Konjak da okus, pa računaj kakor hočeš , pusti svojo sled v jedi seveda če je ta kuhana tako kot mora biti. Če jo zasujemo z žlicami vegete in pretiravamo z začimbami potem še osnovnega okusa ne začutiš, kaj šele nians. Dejstvo je tudi, da će bi bilo to tako brez veze,potem ga gotovo ne bi dodajali v velikih svetovnih kuhinjah. Kulinarika in gastronomija je resna veda ,ki se jo je treba učiti ,da se doseže določeno stopnjo sicer pač ostane na nivoju vampov in golaža pa tudi to je potrebno znati skuhati. Sploh če hočeš da je okusno. Stare in izvrstne kuharice so s konjakom znale , tako kot je napisala mamamia, kanec v juho naredi čudež. LP hedonist

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

17. sep 2009 12:16

Moj prijatelj pravi, če je konjak VSOP za pit itak ni, za v hrano se ga pa že da ponucat. Tudi glasba je samo matematika kot primer vaše debate, ampak v številkah ni nobenih čustev, čustva si ustvarimo ljudje ravno z malenkostmi kot je na primer konjak. zzak1977

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. sep 2009 12:28

No, tudi kak VSOP je za popit, vrhunski kuharji pa za dodatek jedem uporabljajo tudi XO ali pa konjake z oznako Napoleon, torej iz razreda nekje med VSOP in XO. Posebne polnitve konjakov bi pa tudi meni bilo žal dati v hrano, razen morda v čokoladno peno z dodatkom črnega tartufa, za piko na i. Ak' je bal, nek' je maskenbal .... Ljubitelji konjaka pa za te oznake itak vedo, kaj pomenijo. Mamamia mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. sep 2009 15:12

Bliža se zima, na jedilniku bojo bolj pogosto jedi na osnovi kislega zelja, pa fižol, bodisi kot pasulj ali prebranec, pa ričet in podobno pa si nekaj mislim, da tudi jaz vzdignem kulinariko  ( pri meni ) za eno stopnjo višje in si nabavim en karton:

http://www.internetwines.com/spirits-brandy-vsop.html

za dodatek jedem. Svetujte, kateri najbolj paše kislemu zelju, kateri pasulju, pa a bo en karton dovolj.

Drugač, hedonist, a je to zaznati iz tvojega pisanja kanček zaničevanja do jedi kot so vampi ( pa verjetno jetrca, ledvičke, drobovine pač )?

Praktički z vsem napisanim se lahko tudi strinjam, posebej če upoštevamo " da se o okusih ne razpravlja ". Bodoči da sem po naključju rahlo izobražen v naravoslovju, ne morem iz svoje kože: a pristanete na poskus, da eno jed pripravimo z in brez dodatka konjaka, pa da neodvisni jedci ocenijo. Trdim, da razlike bodo v okvirih statističnega povprečja.

ežoj

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

17. sep 2009 15:22

Oooo, jaz pa mojga Courvoisierja niti slučajno ne bi dovolila curnit v župco, to pa ne. Ta je pa le za "na zob djat, ko buba". Še dobro, da je ežoj ta link napopal, se bom šla kar preventivo... Ognjič

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. sep 2009 15:28

Bom še jaz svoj piskrček priložila: Konjak ima smisel dodajat toplim jedem, ko so že na mizi, v krožniku. Takrat še vedno ostane nekaj alkohola in jed spremeni okus. Poskusite  kakšno kremno rakovičjo  juho (ala Bisque)

Da bi dala pa 1 dl kojaka v kakšno omako, to pa ne več. Enkrat je bilo dovolj, okus ni bil nič drugačen ali boljši. Tudi dodajanje češnjevca v fondue mi ne gre v glavo, sem ga delala z in brez, ne da bi se poznala kakšna razlika.

Za sprenevedanje mi pa ni.

 

Vanja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

17. sep 2009 15:29

Eh, sej sem se sam hecala, da imam konjak...tuki pr nas na kmetih imamo šnopc in kakšne rožce namočene v šnopcu. Pa cviček imamo tud. Star ata si ga je vedno mejčken v govejo župco curnil. Šnopček pa curnemo v marmelado, ko jo v tistem velikem črnem piskru cmarimo. Aha, drugače pri nas piskru rečemo kastrola. Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 17. 2009 15:31

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti