Konjak pri pripravi jedi

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

tema odprta - 16. sep 2009 18:49 | ogledi: 3.408 | odgovori: 35

Lepo pozdravljeni!

Dobil sem informacijo, da se v različne jedi dodaja tudi konjak (posebno v mesne jedi in krompirjeve jedi). Ima morda kdo od vas kakšne večje izkušnje na tem področju? Zanima me, kdaj in zakaj ter v kolikšnji meri se ga da v pripravo jedi, kaj naatančno vse naredi konjak v jedi? Hvala za odgovor in LP!

Garti

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. sep 2009 19:31

gartner tretji, ti je že dragička odgovorila v oni drugi temi: je predragocen, da bi ga zlival v jedi. Ko ga nekam daš, alkohol izhlapi, delno tudi voda, ostalo ne more nevem kaj prispevati okusu. Flambiranje je druga stvar ( po moje afnanje ), konjaka je tudi za flambiranje škoda ( vsaj dobrega ).

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. sep 2009 19:32

Ampak nekaj kapljic v kremni juhi iz šampinjonov pa res naredi svoje.....je vredno greha.

rimljanka - zasebno mnenje

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

16. sep 2009 19:54

Narežite velike krompirje na 3-5 mm debele rezine, rezinam dodajte olivno olje, česen v zrnju, sveži peteršilj, baziliko, timijan ter konjak in vse skupaj zaprite v hermetično posodo, močno pretresite in za cca. 2-4 ure dajte v hladilnik. Vmes lahko nekajkrat pretresete posodo. Na segreti grill gladki naoljeni (olje za cvrtje) plošči ga specite do zlato rumene barve. Na polovici pečenja pa rezine na plošči tudi posolite z vegeto. Verjemite mi, tudi angeljčki bi ga jedli samo če bi imeli ... . Pa dober tek! LP, Garti gartner3

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

16. sep 2009 23:26

pa v čebulni juhi je tud (baje) nepogrešljiv ;) bannanna_v_slo ;)

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

17. sep 2009 8:33

gartner3, mogoče je najbolje, da pripravite kakšno jed s konjakom in brez konjaka in potem boste hitro ugotovili kakšna je razlika in ali vam konjak v jedi ugaja.

Predvsem konjak (podobno kot različna vina) prispeva k okusu. Ali ga je škoda ali ne, je stvar o kateri mora presoditi vsak posameznik, v skladu z željami in finančnimi zmožnostmi (saj je konjak drag) ter glede na subjektivni  okus. Glede flambiranja (kot pravi ežoj: "po moje afnanje") je spet tako, da flambiranje delno prispeva k okusu, predvsem pa k vizuelni podobi serviranja, kar pa ni povsem nepomembno, saj včasih na doživetje določene jedi pomembno vpliva poleg samega okusa jedi tudi način serviranja, ambijent v katerem je jed ponujena itd. Ampak spet, odvisno od preferenc in interesov jedca.

Gotovo ne boste nekomu, ki mu je vrhunec kulinarike sendvič z navadno salamo in se za druge stvari ne zmeni, servirali jed flambirano s konjakom ...

Miroslav Vulović

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. sep 2009 8:57

Konjak je nepogrešljiv pri škampih , jastogih in ostalih morjsih dobrorah , ki jih pripravljamo v omakah. Za flambiranje pa lahko uporabimo tudi kakšen drug alkoholni produkt vendar je potrebno paziti na kompatibilnost arome. Seveda pa ga ne uporabljamo če mislimo, da je flambiranje afnanje ,ki nič ne prispeva k okusu. In tudi ni nič narobe če ga kakšno šilce dodamo še k dušeni divjačini- golažu. Naredi svoje kljub ostalim številnim okusom, ki pa jih moramo itak pravilno dozirati, da nobeden ne prevlada. Saj to želimo, mar ne !? Tebi Gartner pa ena dobrodošlica, sem vedno vesel , se temu ferajnu pridruži še kak moški kajti malo nas je . LP hedonist

gartner3  

član od: 16.9.2009

sporočila: 66

17. sep 2009 8:57

G. Miroslav, najlepša hvala za vaše mnenje s katerim se tudi jaz popolnoma strinjam. Sem človek, ki izredno uživam pri pripravi jedi in mi je vedno v iziv spoznavati še nekaj novega. Vem, da se da z začimbami in različnimi okusi doseči popolno raznolikost in s tem tudi popestritev ene in iste jedi. Zaradi tega me tudi zanimajo morda za nekatere malo nepotrebne stvari pri kuhi jedi. Hvala in lep pozdrav, Garti

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. sep 2009 9:23

Vsekakor mi dobrega konjaka ni žal dodati jedem, je sarabande nanizal kar nekaj razlogov. Gartner3, v bazi podatkov je eden mojih receptov, jelenji zrezki s konjakom - http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=10853, da ne bo izpadlo, da samo govorim. Dodajam ga tudi sladicam, sploh tistim s čokolado (kreme, predvsem pa praline), tašča pa je za bolj svečane priložnosti tudi govejo juho pripravila s kančkom konjaka (po nasvetih ene izkušene kuharice stare šole). Kakorkoli, v eni znani hiši, v kateri izdelujejo konjak, so nam lani tudi prikazali pripravo številnih jedi s konjakom. Že pripravo je bilo užitek gledati, kaj šele potem jedi poizkušati. Tudi ob spremljavi konjaka, jasno. Mamamia mamamia

tadi  

član od: 2.10.2001

sporočila: 27

17. sep 2009 10:32

Navdušila me je ta kombinacija, kot perfekcionistično kuhanje. "Narežite velike krompirje na 3-5 mm debele rezine, rezinam dodajte olivno olje, česen v zrnju, sveži peteršilj, baziliko, timijan ter KONJAK" " Na polovici pečenja pa rezine na plošči tudi posolite z VEGETO." S konjakom bi naj pridobili okus, ki ga potem z vegeto uničimo. Pa brez zamere !

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

17. sep 2009 10:39

@gartner 3; konjak in vegeta - epic fail! zzak1977

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti