Praženje ali kuhanje čebule

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. sep 2009 9:30

japaja je napisal/a:
Če čebulo pražiš (do zlatorjave barve ali malo čez), dobi jed bolj konkreten oz. morda malo čebulasto grenak okus. Če čebulo kuhaš (dušiš), da se le razpusti in je še vedno zelo svetle barve, bo jed bolj sladkasta. Če pa si, Gartner 3, zmiksal čebulo, preden si jo dal v kozico, si pa čebulo preveč pretepel in stolkel in zmečkal in je šla tekočina iz nje na eno stran, ostanki celic pa na drugo..in je bil okus skregan sam s sabo. Sicer pa poguglaj... neee! hecam se!! Sicer pa jaz delam golaž tako, da najprej prepražim meso in potem dam čebulo. japaja
S tem se pa povsem strinjam. In med drugim vidim, da še kdo med nami najprej opeče meso in šele potem doda čebulo. Mamamia mamamia

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

17. sep 2009 10:09

Tudi sam velikokrat dodam čebulo kasneje, čisto odvisno kaj želim od čebule. Včasih jo pa prepražim skoraj do črnega ko mi paše okus kot ga je omenila japaja. Odvisno od vremena in razpoloženja. zzak1977

neznan uporabnik

17. sep 2009 11:06

Pa za malico včasih ni boljšega kot na putrčku prepražena čebula (do rjavega) in hrustljava žemljica (ali kajzerica - še bolje!) Ali pa surova, na drobno narezana čebula v "solati"... Ko smpo že glih pri tej temi... se spomnim enega prizora iz nevemkaterega filma, ko so ko zmešani tolkli po kuhinjskem pultu, da so sosedje mislili, da se pripravljajo zrezki...no, jaz tak efekt fovšije dosežem s praženjem čebule na putrčku...in seveda odprem okna, da se aroma širi, širi.... japaja

poldka  

član od: 28.6.2009

sporočila: 25

17. sep 2009 17:11

jaz pa čebulo narežem na tenke kolobarčke , dam malo maščobe v hladno dam čebulo in jo denstam po parih minutah jo malo posolim in pokrito dušim, ne maram zapečene čebule, vedno uspe, sicer pa je treba poskušat več variant ena sigurno uspe poldka

neznan uporabnik

17. sep 2009 22:21

Pa menda naj bi bila za golaž najboljša šalotka ali pa rdeča čebula.. pa na enako velike koščke, kolobarčke, lističe naj bi bila narezana, nasekljana..pa pravijo, da je najbolje, če jo na svinjski masti obdelamo.. Aja, enako velika mora biti zato, da niso majhni deli že zažgani, medtem ko se večji delci čebule še surovo smejijo iz kastrole japaja

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. sep 2009 23:08

No, sedaj  lahko izkristaliziramo recept za dober golaž:

Rabimo čebulo ( najboljša je šalotka, ali še boljša navadna, morda še boljša rdeča ) in meso ( načeloma goveje od koder koli z goveda, ali pa divjačina, morda zajec......... ) ter nekaj začimb. Najprej, na olju prepražimo čebulo, ali pa meso, kaj nam bolj ustreza. Pri praženju, lahko dodajamo vodo, ali pa tudi ne. Če najprej pražimo/dušimo čebulo, ki je narezana na drobno ali pa na debelo, kako nam pač ustreza, lahko je to čisto mal ali do zlatorjave barve. potem dodamo meso, ali pa čebulo, če smo meso pražili najprej. Ko je vse mal podušeno, lahko dodamo nekaj korenja ( in zelene ) ali pa tudi ne. Od začimb, je obvezna paprika ( dokler se ne javi kdo, ki bo to zanikal ), potem po želji: ali nič več ali pa, po vrsti: majaron, pimet, poper in verjetno še kaj. Vse skupaj lahko zalijemo z vodo, lahko tudi ( najboljše ) z rdečim vinom, ali pa ( še boljše ) z belim vinom. Če tega nimamo, lahko tudi s konjakom ( seveda najmanj VSOP kvalitete ). Dušimo do mehkega, razen za ljubitelje žilavega mesa.

Dober tek!

ežoj

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

18. sep 2009 0:36

Ežoj, bravo. RadaJem

neznan uporabnik

18. sep 2009 6:01

No, a je bilo to tako težko ? In naj zdaj še kdo reče, da ni "edinega tapravega" recepta za golaž! Hehe, Ežoj, si mi polepšal jutro (čeprav nisem pri golažu ampak pri marmeladah - pa bognedaj vprašati po receptu za edino zveličavno ) japaja

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

18. sep 2009 8:23

Ežoj, nekaj me zanima, praviš da ni razlike v okusu in aromi hrane v kateri je uporabljen konjak, zakaj potem dolivamo v golaž in ostale stvari vino? Saj bi pa ja lahko uporabljali zgolj vodo? zzak1977

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

18. sep 2009 9:19

Afnanje zzak, afnanje prenažrtih ( ali za prenažrte ) osebkov našega rodu, in nič drugega .

V jedeh močno začinjenih, kot je golaž, paprikaš ( tudi ribji ), kislo zelje, pasulj........... iz čisto razumskih razlogov ne verjamem, da bi se dotatek enega kozarca vina ( pa nikoli se ne dodaja en kozarec, ampak nekaj požirkov ) ali konjaka poznal na okusu. Pri nekaterih jedeh, recimo pri rižoti, nekateri zapovedujejo pod  " mus ", da se po začetnem praženju riža na maslu zalije z vinom, češ da se le tako razvije " tapravi " okus, drugi, ravno tako priznani avtorji ( recimo Marcella Hazan v Essentials of Classic Italian Cooking ) tega ( vina ) sploh ne omenja, čeprav ima celo poglavje o rižoti. Podobno je pri jedeh iz ribe ( morske ) ali pri morskih sadežih, čeprav v takšnih primerih ( nežne ribe, riž ) dopuščam možnost da se tudi nekaj malega pozna na okusu, vendar sem prepričan, da večina nas navadnih smrtnikov, ki kakšno takšno reč zaužijemo enkrat ali dvakrat letno tega nismo sposobni ločit. Pri nekaterih jedeh vpliv dodanega vina je lahko zaradi kisline vendar...........

Pri sladicah je stvar nekoliko drugačna, posebej če se ne peče po dodatku alkohola ( če se navlaži pečen biskvit, ali pri izdelavi pralin.............

Glavni vpliv dodajanja kaj takega jedem je psihološki, kot pri marsikateri drugi stvari: če verjamete da požirek konjaka v golažu močno spremeni okus " celega lonca " golaža, potem je to za vas tudi res ( vendar o tem ne mene prepričevat ).

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti