Fotografiranje - nasveti

Rakuncek  

član od: 29.12.2008

sporočila: 79

25. okt 2010 13:23

tulka je napisal/a:

zzak1977 je napisal/a:

Pa seveda brez PS-a ali česa podobnega ni tudi nič

 

Se sploh ne strinjam. Dober fotograf ne potrebuje fotošopa.

tulka
Se strinjam s Tulko, jaz tudi brez retuširanja naredim krasne fotke. Kljub temu je včasih potreben kak manjši popravek, vendar bolj kot izjema in ne kot pravilo. Pri Photoshopu in podobnih programih pa se pretiravanje zelo hitro vidi in retuširanje ti bo bore malo pomagalo, če je fotografija v osnovi slaba. Sicer pa sem mnenja, da je predvsem fotograf tisti, ki posname dobro fotografijo, ne fotoaparat. Zdaj ima itak že vsak mulc ne vem kakšno mašino za 1500eur, potem pa ga vidiš, da v bistvu uporablja samo avtomatiko, ker se enostavno izgubi v vseh nastavitvah. Rakuncek Sporočilo je spremenil(a) Rakuncek dne 25.okt 2010 13:27

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

25. okt 2010 13:29

In kaj je dobra fotografija? Že kvaliteta RAW-a je neprimerljiva z jpegom. Če imaš malo iskalo zelo težko zajameš recimo horizont naravnost. Zakaj bi hodil okoli z listom papirja in pod vsako lučjo meril WB, če to lahko storim z enim klikom v PS-u?

In ja, tudi dobra oprema je del kvalitetne fotografije, s slabo opremo se je pač ne da posneti, pa ni nujno da je draga, stari M42 objektivi so baje zelo v redu za par deset evrov na Ebayu.

Tako da PS je del procesa izdelave fotke in precej pomemben.

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

25. okt 2010 13:29

Uf, kakšna debata - mi je všeč.

 

Tudi jaz imam obe knjigi Digitalna fotografija - v Hoferju ( Lidlu ? ) se jih je dalo kupit po 10€ ne dolgo nazaj.

Napisani sta neznansko simpatično in enostavno in ju vsekakor priporočam. Drugi del je namenjen nadgradnji kar se tiče osvetlitve, kompozicije,.... Bi pa omenila, da so tu podane nastavitve npr. za fotografiranje ponoči - saj to je fajn, je pa še bolj fajn, če ti razumeš zakaj je tako. No, meni so tudi pomagale, saj če si čisti začetnik, ti je to potem neko osnovno vodilo, kasneje pa že sam iščeš variacije.

Naša revija Digitalna kamera je tudi OK, še sploh sedaj, ko so jo prenovili.

Sicer pa, jaz nimam nobenega tečaja. Sem le veliko brala, veliko spraševala  in predvsem veliko fotografirala.

Za začetek pa vsakemu toplo priporočam, da se zlekne v udoben fotelj, vzame v roke navodila za svoj fotoaparat in bere, ter zraven prebrano tudi poišče na svojem aparatu in zadevo dejansko tudi preizkusi. Saj ni potrebno imeti nekih strašnih motivov - dovolj je pladenj s sadjem na kuhinjskem pultu.

lp,

vanjatajnsek

Sporočilo je spremenil(a) vanjatajnsek dne 25.okt 2010 13:30

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

25. okt 2010 13:50

Aja, kar se tiče naknadne obdelave fotografij. Če slikaš v RAW formatu seveda obvezno sledi postobdelava. Nikakor pa se ne strinjam, da je brez veze slikat v kakšnem drugem formatu, če imaš zrcalno-r. aparat. Mislim, da je precej odvisno od motiva.

Sicer pa tudi, ko pošiljaš na natečaje pravila dovoljujejo minimalne popravke, je pa potrebno imeti mejo. In, res  je, ni ga čez občutek, ko si odpreš posneto fotografijo, jo nekaj časa opazuješ in si rečeš: " Ma, nič ni treba popravit. "

 

lp,

vanjatajnsek

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

25. okt 2010 14:17

Ja, zzak197, Nikon 3100 je že na policah, sem ga imela v rokah, cukrček, ročen, priročen, prijazen dlani in prstom za oprijem, enosatven meni. To je bilo takole, od prve. Poleg pohvalnih ocen neodvisnih strokovnjakov.

 

18-55 objektiv je že zraven, cena bodyja in objektiva v paketu je 599 evrov (pri nas). Jaz si bom kupila še 55 do 200 (ali 300, odvisno ali mi bo nekaj uspelo). Ampak kaže, da bom nakup opravila drugje, za manj dolarjev kot pri nas evrov. Bi aparat že bila s seboj prinesla, a je bil tam, kjer sem bila,  na voljo samo po predhodnem naročilu, ker je bil  tudi tam majhen zamik s prihodom na police trgovin, pa četudi je šlo za B&H.

 

Nekaj mesecev že mozgam in se odločam med nekaj aparati, ko pa je prišel ven ta 3100, je odločitev padla. Mi ustreza po vseh merilih.

 

Z mojim fotografiranjem pa je bilo podobno kot pri vanjitajnšek. Najprej temljito branje navodil za fotoaparat in veliko preizkušanja. Tako najbolje vidiš, kje si, kaj ti manjka, kaj bi rad izboljšal glede na to, kaj želiš s fotografijo doseči. S tem da je meni blizu popotniška fotografija.

Mamamia

 

 

mamamia

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

25. okt 2010 14:37

Mene sicer matra D7000, potem pa letim ta teden v kako trgovino. Čeprav ne vem, če ne bo potem padla cena D300, ker je ta baje blizu. Bom počakal do pomladi, da se cene umirijo in začnejo padat prave konkurenčne ponudbe.

Najbolj me pa moti pri teh novejših dslr-jih da imajo vsi majčken body, mene roka boli ko ga nosim in slikam že po par deset minutah.

 

@mamamia; sam sem imel ta dva objektiva in tudi podoben komplet prej na Olympusu in mi je nekako neuporaben. Sedaj imam za walkaround 18-70, ta že zadostuje, 55 je res malo malo, zraven pa imam Sigmo 100-300, mi je veliko bolj uporabna kot 55-200. Mogoče bi bilo v tvojem primeru bolje vzeti kak kit z 18-105, ker če ne v kakšnem živalskem vrtu švicaš ob menjavanju objektivov. Pa še problem je potem prodat 18-55 ker jih vsi dobijo zraven in ga realno prodaš za nekih 50€.

 

Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 25.okt 2010 14:42

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti