Fotografiranje - nasveti

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. sep 2009 14:11

Magnolija, super! Sem na hitro preletela, zvečer se pa posvetim pozornejšemu branju.

Za tiste, ki imate Olympus, pa tole: http://www.olympus.si/consumer/208_18359.htm (sem v sosednji temi našla link in ga lepim še sem). Moram najti še za Canon.

Aja, Magnolija, a tvoj dragi (ali ti) priporoča(š) kateri fotič (takšen za amaterje, brez menjave objektivov in podobno), ker moj stari nekaj šteka ... (vse slike imam vijolične).

Atina

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

12. sep 2009 20:12

Magnolija hvala, zelo lepo napisano. Celo jaz sem nekaj razumela

Zadnje dni sem bila parkrat na foto forumu in ugotovila, da nič ne vem. No, sicer sem to že prej vedela ampak, ko sem brala forum sem ugotovila, da rabim zraven še prevajalca.

 

Katka, tako je. Slikam s tisto opcijo za slikanje od blizu, uporabljam še Picaso, da sliko malo popravim ali obrežem in na Photofiltre sem se naučilila še malo počrnit mojo črno mizo na kateri slikam. Ostalo je pa že višja matematika za mene. Tudi sama razmišljam o nakupu boljšega fotoaparata ter o kakšnem tečaju.

 

Vanja, kako pa narediš panoramsko sliko oz. sestaviš več slik skupaj?

Lepo prosim za odgovor (po možnosti čim bolj simpl)

 

 

stana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

13. sep 2009 11:03

Nisem sicer vanja, pa vseeno: za panoramsko sliko oziroma sestavljanje več zaporednih fotk skupaj imaš na fotoaparatu, digitalcu, poseben program - samo nastaviš ga in slikaš (prej pa vseeno navodila prebereš, čeprav ne paziš na nič drugega kot na stično točko naslednje fotke glede na prejšnjo). To je tako preprosto, da celo meni uspeva, ki sem dokajšen analfabet glede vsega pri fotoaparatih, kar ni popolna avtoamtika, torej bo tudi tebi, stana.r. Ki potrebuješ prevajalca šele na foto forumu, medtem ko bi meni za kakšno reč prav prišel že pri - sicer popolnoma jasnem in super napisanem - pojasnilu magnolije. Čakamo tprej stanine fotke metrskih tort .... Mamamia mamamia

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

13. sep 2009 14:08

Tako je, na aparatu je ikona - trije pravokotniki skupaj. Osredotoči se, kaj ti bo center oz. glavni element slike ( ponavadi to ni sredina slike, razen če tako želiš, seveda ) tako, da se lažje orientiraš, potem pa začni slikat malo bolj levo in ko boš želela slikat drugo sliko pač pomakneš aparat v desno - prejšnja slika se ti kaže na displeju, tako, da lahko točno poravnaš - "štukaš" in tako nadaljuješ kolikor pač želiš. Pazi, da boš imela aparat v isti višini, sicer bo potem program moral preveč obrezat pa tudi stiki posameznih slik se bodo poznali. Ni pa treba biti do nule natančen, ker to uredi program - zraven aparata sem dobila program Photostitch - mislim, da ga lahko tudi zastonj downloadaš. Ko boš potegnala slike iz aparata, ti jih bo avtomatsko drugače imenovalo - tako da veš katere gredo skupaj in kako si sledijo. Nato greš v npr. Photostitch in tam imaš le tri korake - simpl, ko pasulj - čeprav nisem nikoli dobro razumela tega pregovora - meni se zdi, da moraš za dober pasulj kar vedet kaj delaš. Najprej odpreš slike, ki jih želiš zlepit, potem jih obrežeš ( program ti jih ) in nato sliko shraniš - težko, a ne Ti pa predlagam, da začenš najprej z dvema slikama in potem ko dobiš malo "grifa", nadaljuješ z večimi posnetki - sem že gledala sliko iz 16ih slik - noro. lp, vanjatajnsek Sporočilo je spremenil(a) vanjatajnsek dne 13. 2009 14:12

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

13. sep 2009 17:17

Hvala mamamia in vanja

Sem ponovno probala in je ratalo (sicer v drugo ampak važno, da je...) Kok sem vesela, da sem se naučila še nekaj novega

Madonca, premišljujem o boljšem fotoapratu, pa še tega enostavnega ne znam uporabljat

Vanja, čudovite slike! Ravno tista tvoja panoramska slika me je spodbudila k razmišljanju kako se to naredi

 

Aja, kar se pasulja tiče, to pa obvladam

 

stana

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

17. sep 2009 17:23

Punce hvala za pohvale in se opravičujem za zamudo, sem bila v gužvi. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, - pošiljam kup vejic, ki jih je potrebno razporediti po besedilu:) Vanja v bistvu bi bilo bolje obratno. Aparat nastavi na prioriteto časa, saj ima le ta večjo vlogo pri končnem izdelku. Ker aparat sam v temnejših pogojih dovoli tudi zelo dolge čase, slike ki nastanejo pa so neuporabne. Poleg tega zadeva z različno globinsko ostrino na kompaktnih kamerah praviloma ne deluje. Z mojim aparatom je slika skoraj vedno enako ostra po vsej globini in je f iz tega vidika nesmiselno spreminjati. Skratka nastavi na prioriteto časa. Pod 1/100 ali 1/80 mu ne dovoli, ker slike ne bodo ostre. V zelo močni svetlobi ali pri hitrih objektih moraš čas skrajšat tudi na 1/200 ali celo manj. Točnih vrednosti ne vem in pišem malo na pamet. Izkušnje ti bodo prinesle občutek. Dobro pri digitalnih aparatih je, da lahko sproti pogledaš izdelek in spremeniš nastavitve, da dobiš dobro fotografijo. Z različnimi časi se je lepo igrati. Npr. voda je odličen objekt. Če imamo kratek čas, dobimo zamrznjene kapljice (http://www.p-ng.si/~arcon/images/kapljica.), če pa imamo dolg čas (npr. 1/20) pa dobimo mlečno reko (http://www.e-fotografija.com/galerija/inde). DSLR kamere, ki jih jaz poznam, imajo prav tako možnost polavtomatskih nastavitev. Vanja, pri kompaktnih kamerah ni možnosti menjave objektivov. Objektiv, ki je na njej je zelo univerzalen in namenjen splošni široki uporabi. Za kaj več, je potrebno globlje seči v žep in si privoščiti dslr ter dokupiti različne objektive. Mogoče obstaja za kompaktne kamere za potrebe makro fotografije predleča, ki se natakne na objektiv. Nisem prepričana in tudi ne poznam njenih učinkov. Katkalopatka, jaz pri mojem aparatu lahko dosežem deloma zamegljeno ozadje samo s sledečimi nastavitvami. Vklopim makro funkcijo, zaslonko odprem do konca in objekt z zoomom oddaljim do konca in se mu fizično približam na želeno razdaljo. Atina, moram priznati, da se jaz na aparate ne spoznam prav nič, pa tudi dragi v tem rangu ni ravno domač. Smo pa pred nekaj meseci izbirali žepni aparat za starše in se odločili za Panasonic Lumix DMC – TZ4 in ga lahko priporočim. Je zelo dober aparat v tem razredu. Lep pozdrav magnolija

anazus  

član od: 4.1.2002

sporočila: 154

18. sep 2009 20:35

Vanja tudi tole stran lahko malo preletiš. Sicer je test in opis predhodnika tvojega aparata, ampak tudi mene je ta opis prepričal, da sem kupila istega kot ti (sploh funkcija super makro, ki jo ima SX10 IS je mega). http://www.e-fotografija.si/templates/?a=1 Suzana Sporočilo je spremenil(a) anazus dne 18. 2009 20:36

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

19. sep 2009 9:17

http://www.e-fotografija.si/templates/?a=2 anazus - tule je še komantar za SX10 IS. Veš, saj imave pravzaprav čisto cool aparat. Je pa res, da jaz pri slikanju super makro, čmrlja vržem dol s cveta, pri kakšnem EOSu z makro objektivom, pa ga bi lahko slikala kakšen meter stran lp, vanjatajnsek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti