Fotografiranje - nasveti

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

11. sep 2009 13:43

stana.r je napisal/a:

Vanja, tudi mene to zanima. Na kulinariki je kar precej zelo lepih fotografij, ki jih z užitkom pogledam. Žal ti ne morem kaj dosti pomagati, saj moje znanje ne seže dosti dlje od pritiska na sprožilec in upanja na dobro fotko. Zadnje čase uporabljam tudi picaso. No, pa tudi moj Canon ixus 75 ni bog ve kaj...[jezik]

stana
Ti, stana, da te ne bom po riti! Tvoje fotografije so pa ene najlepših! Tako da, če to delaš po občutku si eden največjih talentov sploh!! Jaz rabim za fotografiranje najprej, da mi moj naštima fotoaparat, potem ruknem kakšnega kratkega, da se mi roka ne trese, nato pa kaj pofotografiram. Vse je res, razen tistega ta kratkega, da si ne bo katera še kaj mislila o meni. Jelenckova

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

11. sep 2009 14:10

Vanjatajnsek daj napiši še kateri aparat in objektiv imaš. magnolija

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

11. sep 2009 14:39

Saj sem - torej Canon SX10IS ( ne gre za DSLR kamero ), 20x optični zoom, 4x digitalni zoom, gorišč. r. 5.0-100.0mm, svetlobna vrednost f 2.8 - f 5,7, ostrenje od 0 - neskončno, makro način od 0 cm, ISO 80-1600, hitrost zaklopa 1/8s - 1/3200s ( v manual do 15s ), DIGIC 4 procesor - no, tole bi moralo zadoščati. stana.r tvoje slike so krasne, tako, kot izdelki lp, vanjatajnsek

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

11. sep 2009 14:42

Jelenckova je napisal/a:
stana.r je napisal/a:

Vanja, tudi mene to zanima. Na kulinariki je kar precej zelo lepih fotografij, ki jih z užitkom pogledam. Žal ti ne morem kaj dosti pomagati, saj moje znanje ne seže dosti dlje od pritiska na sprožilec in upanja na dobro fotko. Zadnje čase uporabljam tudi picaso. No, pa tudi moj Canon ixus 75 ni bog ve kaj...

stana

Tvoje fotografije so pa ene najlepših! Tako da, če to delaš po občutku si eden največjih talentov sploh!! Jaz rabim za fotografiranje najprej, da mi moj naštima fotoaparat, potem ruknem kakšnega kratkega, da se mi roka ne trese, nato pa kaj pofotografiram. Vse je res, razen tistega ta kratkega, da si ne bo katera še kaj mislila o meni.Jelenckova

Jelenckova se čist strinjam, jaz sicer fotoaparat naštimam sam, če ruknem ta kratkega, ne more škodit.

ežoj

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

11. sep 2009 21:57

No, na večino zadev znam odgovoriti tudi sama. Vendar pa ti priporočam, da v roke vzameš kakšno dobro knjigo (lahko še iz časov filma, saj so osnove enake), kjer je to veliko razumljiveje in jasneje razloženo, pa še primeri so poleg. Jaz to težko preprosto napišem:) 1. tvoja kamera je kompaktna kamera, kar pomeni, da ni možnosti menjave objektivov, za razliko od zrcalno refleksnih (DSLR), kjer to lahko počneš. Torej vse je fiksno in to je to. 2. Če bi imela zrcalo refleksi aparat bi pač kupovala objektive, glede na namen fotografije, npr. makro vendar potem z njim ne moraš slikati npr. zabave svoje tete. Lahko narediš portret, vendar pa moraš biti od objekta precej oddaljena, da ga zajameš. Torej če se v sobi kar najbolj oddaljiš od objekta skozi objektiv vidiš samo glavo, ne moreš pa dobiti celega človek. Kar v praksi pomeni, da rabiš več objektivov. Kompaktne kamere imajo pač enega, ki je kar se da univerzalen, ne dosega pa profi kvalitete. 3. Iso pomeni občutljivost filma na svetlobo V temnejših pogojih, ko ti že zmanjkuje svetlobe dvigneš njegovo vrednost, film postane bolj občutljiv na svetlobo in lahko posnameš fotografijo. Če bi npr pri ISO 100 rabila za uporaben posnetek čas 1 sek, kar pa pomeni, da fotografija ne bi bila ostra, zvišaš iso na npr. 600 in lahko posnameš fotografijo z časom 1/ 200 in bo fotografija ok. Ampak pri večji vrednosti iso zgubljaš kvaliteto fotografije. Fotografija šumi. In pri večini kompaktnih kamer so fotografije, kjer je iso povečan ubibože grde, enostavno preveč šumijo. V glavnem iso ne spreminjaj, razen morda za kakšen koncert ali kaj jaz vem kaj. Poizkusi posneti fotografijo pri različnih iso vrednostih in boš videla do kot ti je še sprejemljivo. Pri moji kompaktni kameri že pri vrednosti 2oo ni več uporabno, dslr- ji lahko dajo tudi na 2000 in je ok. Jaz ga ne spreminjam. 4. Če želiš slikati na ročnih nastavitvah kamere (torej ti nastavljaš čas in zaslonko) moraš uporabljati svetlomer. Tega vidiš v aparatu, kot nekakšna premica, ki ima na sredini nulo, potem pa gre v + al -. Za dobro fotografijo je dobro, da čas in zaslonko nastaviš tako, da bo svetlomer kazal približno 0. Če ti kaže v + bo fotografija presvetljena, če kaže – bo pretemna. To nulo lahko dosegaš na več načinov. Z različnimi kombinacijami časa in zaslonke. Predstavljaj si, da mora na film za dobro fotografijo pasti ravno pravšnja količina svetlobo. Imaš luknjico (zaslonko), ki je lahko različno velika in pa možnost koliko časa bo ta luknjica odprta. Če imaš veliko luknjico je lahko odprta manj časa, če pa je majhna mora biti odprta več časa, da dobiš enako količino svetlobe. 5. Vendar pa, če slikaš objekte, ki se hitro premikajo, moraš uporabit nastavitve, kjer bo čas kratek (posledično bo zaslonka bolj odprta). Ker če je zaslonka odprta 1 minuto ali pa 1 uro in se objekt premika bo to gibanje na filmu zajeto 6. (Primer, ko je človek z dolgim časom zajel pot zvezd. V njegovem primeru je to lepo, v vsakdanjem življenju pa to pomeni neostro fotografijo, ko ima npr. človek sled, je premaknjen http://1.bp.blogspot.com/_isuG0EFDKW0/SPDyu5rjWLI/AAAA Torej če slikaš konjiča v galopu uporabiš kratek čas npr. 1/200 in zaslonko prilagodiš tako, da svetlomer kaže nulo. 7. Odprtost zaslonke f, pa določa globinsko ostrino fotografije. Če je f nizek, npr.2 bo ozadje fotografije zamegljeno, če pa je visok npr. 15 bo ostro. (primer http://www.foto-friends.org/index.php?stran=a) Recimo pri portretih je lepo, da zaslonko močno odpreš (posledično bo potreben čas kratek) in tako dobiš oster obraz, ozadje pa je zamegljeno. Vendar pa pri kompaktnih kamerah to v praksi ne deluje kaj prida. Pri moji je ostro vse ne glede na odprtost zaslonke in ne morem dobiti močno zamegljenega ozadja, kot bi se želela. 8. Ne vem če kje obstaja kakšna splošna tabela idelanih nastavitev, v splošnem pa je najenostavneje upoštevati svetlomer. Morda so za začetnika uporabne funkcije, kjer ti nastavljaš čas, aparat pa sam določi potrebno zaslonko oz. funkcija kjer ti izbereš odprtost zaslonke, on pa določi čas. Na mojem aparatu so označene z A (spreminjaš vrednost zaslonke) in S (spreminjaš čas). Spreminjaš vrednosti in potem pogledaš učinke na fotografijo. Upam, da sem bila vsaj malo razumljiva, čeprav je stvar kar zakomplicirana za razložit, v resnici pa je dokaj preprosta. LP http://www.foto-friends.org/index.php?stran=a http://www.racunalniske-novice.com/forum/lofiversion/ magnolija

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

11. sep 2009 22:12

magnolija, za tole se ti najlepše zahvaljujem!

tulka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

11. sep 2009 22:49

Magnolija, tudi mene so navdušili tvoji odgovori. Poleg talenta za fotografijo imaš tudi zelo velik "pedagoški" talent. Hvala!

Mojca

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

12. sep 2009 11:15

Najlepša hvala za trud. Če prav razumem in poenostavim - in če glih nočem umetniško eksperimentirat - je najbolj enostavno, da nastavim Av=nastavitev zaslonke ( odvisno kakšno globinsko ostrino želim ) vse ostalo pa aparat avtomatsko prilagodi. Samo še vprašanje - ali pri DSLR kamerah tudi obstajajo te (pol)avtomatske nastavitve ali moraš vse vedno prilagajat ročno? Moram pa reči, da sem malo presenečena ( razočarana ), da ne morem svojega aparata nadgraditi z objektivi. lp vanjatajnsek

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

12. sep 2009 12:04

magnolija je napisal/a:
7. Odprtost zaslonke f, pa določa globinsko ostrino fotografije. Če je f nizek, npr.2 bo ozadje fotografije zamegljeno, če pa je visok npr. 15 bo ostro. (primer http://www.foto-friends.org/index.php?stran=a) Recimo pri portretih je lepo, da zaslonko močno odpreš (posledično bo potreben čas kratek) in tako dobiš oster obraz, ozadje pa je zamegljeno. Vendar pa pri kompaktnih kamerah to v praksi ne deluje kaj prida. Pri moji je ostro vse ne glede na odprtost zaslonke in ne morem dobiti močno zamegljenega ozadja, kot bi se želela. magnolija

Tudi pri mojem Olympusu je točno tako. Nastavim F na najmanj in nič od zamegljenosti ozadja...

Stana, tebi gre to res fenomenalno...pa si mi že enkrat povedala, da nastaviš samo na slikanje od blizu  :((

Tudi MAKRO mi nekako ne funkcionira za sikanje hrane.

katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti