Kako preveriti ali delodajalec plačuje prispevke za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

9. sep 2009 20:49

Katarina K je napisal/a:
feferon je napisal/a:
frina je napisal/a:

ZA s.p. imajo podatke na DURS, samo do nedavnega jih niso dajali, novega podatka jih pa nimam. F r i n a

Če s.p. ne plača prispevkov, mu davčna enostavno blokira račun, dokler ni plačano. Torej če s.p. redno izplačuje plače, je verjetno vse v redu, ker če bi imel blokiran račun, jih nebi mogel. Drugo je, če sploh ne izplača plače. Pri večjih firmah se marsikdaj pogleda skozi prste - raje davčni dolg, kot 500 ljudi na zavodu za zaposlovanje. Prispevki pa nikoli plačani. feferon
močno dvomim, da je to res, če bi bilo, ne bi bilo tolko goljufanja glede tega. meni je ena na davčni težila, da sem nesramna, ko sem ji rekla, da nisem dobila plač, pa je rekla, da je bila pri njej delodajalka in prinesla plačilne liste. Pa so pol pregledali moje izpiske iz banke, ki sem jih morala jaz plačat in so vidli, da res ni blo nobene plače, nobenih nakazil. svašta se dogaja v naši ljubi Sloveniji. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/
očitno je bilo v gtvojem primeru tako, da je prispevke delodajalka plačala, plače pa ni nakazala. Sicer pa morajo biti prispevki plačani na dan izplačila plače. Dacarji nekoč niso smeli posredovat podatkov o plačanih prispevkih za zdravstvo in PIZ, zdaj pa vam jih lahko. Ognjič

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. sep 2009 13:51

Plače spremljam že od leta 1990 in jih znam tudi izračunati ( ampak od prej), s čimer sem pred kratkim naredila kot priča velikanski vtis na eno sodnico, ki je povedala, da je ni nikoli znala.

Delodajalci so tako zviti, da si sploh ne morete predstavljati, ker neke prave kazni zanje ni. NAjveč škode trpijo delavci. Zaupajo, da je delodajalec napravil v resnici tako kot je razvidno od obračuna.

Če nosilec s.p. ne plača pripvekov za zdravstveno zavrovanje, mu blokirajo pravico do zdravstvenega zavarovanja. V resnici se mi je zgodilo, da sem zaradi napake pri nakazovanju morala plačati 0.60 SIt,s na srečo iz preplačil,  da so mi dali potrdilo, ker je brat čakal na operacijski mizi.O blokadi zdravstvenega zavarovanja pa ne obvešča nihče, kar se mi zdi nedopustno.

Če delodajalec izbira, ali bo plačal prispevke, ali pa plačo, bo izbral prvo. Redko delavec terja zamudne obresti, nikoli pa mu ne blokira računa že pri enomesečni zamudi.

Delavec sme ukrapati šele, če izostanejo 3 plače, takrat pa je že vse mimo. Ni denarja, do rubeža je pa še neznansko daleč. DURS rubi v enem mesecu, dobavitelj pa lahko to naredi tudi v takem času. Potem pa je vrstni red. Delavci so nekje na koncu, ker prepozno izvejo, kar se je zgodilo.

Da se to ne bi zgodilo, sem natančno opisala, kako zdaj prideš do podatkov. Prej se to ni dalo in se mi je zdelo nezaslišano, da ne moreš pravočasno ugotoviti, da imam pravico do izterjave.

F r i n a

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

22. jan 2014 14:28

Včeraj sem gledala oddajo PREVERJENO na temo pokojnine,pa sem malo premišljevala glede delovne dobe oz.pokojnine,če imam vse urejeno,zato me zanima kje se to vpraša glede plačilo prispevkov,če so plačani.

Skupaj imam 28 let delovne dobe s tem da sem nekaj let bila brezposelna in sama plačevala pokojninsko dobo,tako da nisem nič prekinila ,vendar me zanima kje imajo to evidentirano ,če kdo ve mi prosim naj napiše.No sedaj sem zaposlena za polovični delovni čas (4ure) štiri ure pa si plačujem spet delovno dobo da se mi šteje kot pollno in to 95 eurov.

Bolj kot vse to poslušam glede pokojnine se mi zdi da teh 95 eurov mečem stran in sploh nevem če se mi splača plačevat in mislim, da bi bilo bolje da jih shranim v nogavico.

Če ima kdo podobno situacijo bom vesela vsakega pojasnila.

lp     

-pika

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

22. jan 2014 14:38

-pika je napisal/a:

Bolj kot vse to poslušam glede pokojnine se mi zdi da teh 95 eurov mečem stran in sploh nevem če se mi splača plačevat in mislim, da bi bilo bolje da jih shranim v nogavico.

Če ima kdo podobno situacijo bom vesela vsakega pojasnila.

lp     


-pika

Podobne situacije sicer nimam (pa itak ne vemo, kdaj nas doleti), je pa res, da po trenutno veljavni zakonodajo evre mečeš v luft oz. futraš državno "kasicu prasicu" brez dna, saj ne boš dobila od tega pokojnine, imela boš samo pokojninsko dobo.

Pozanimaš se pa na durs-u...če imaš digitalno potrdilo, se lahko registriraš preko e-davkov, sicer pa greš tja in na recepciji poveš, kaj te zanima in te bodo usmerili.

Ognjič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. jan 2014 16:11

Podatki o plačanih prispevkih na Durs? Sem mislila, da bi to morali vedeti na Spizu?

mamamia

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

22. jan 2014 16:49

Takole je: ZPIZ vodi podatke o tem, koliko delovne dobe ti je priznano, to je tista, kza katero so plačani prispevki. Če niso plačani, ni delovne dobe. Posledica je podaljšanje pogojev za zapositev, nato pa nižja pokojnina.

DURS vodi podatke o plačanih prispevkih. Sedaj ni težav, da ti razkrijejo podatke o plačaih prispevkih, DURS vlaga izvršbe za plačila in vlaga ovadbe, ker je menda končno to kaznivo dejanje.

Plačilna lista in plača ni isto. Obrračunani prispevki na plačnili listi ne pomenijo, da so prispevki plačani. Če pa izda DURS potrdilo, pa je to zanesljivo.

Kar ne morem pozabiti delavcev gostinca Štormana. DURS trdi, da je blokiran, Štorman trdi, da vse plačuje in delavci pravijo, da dobijo plače. Od kod ? Vem, da ima s.p. in d.o.o., DURS ne more dolga izterjati, zaposleni so najbrž na s.p. Štorman nima nobenega premoženja, da bi ga zarubil DURS.

Manjkal je samo en jokajoč delavec, ki pove, kako ljubijo šefa, ki  jim daje plačo.Vem, kako jim dejansko plačuje.

Vsak tepec je vedel, da ob blokadi računa in nezmožnosti rubeža niso plačani prispevki. Izvedeli so šele potem, ko je DURS potem, ko od oktobra 2010 ni bilo prispevkov, vložil ovadbo. Zakaj šele po treh letih.

zakaj delavci, ki so videli mučke s plačo, niso preverjali plačila prispevkov?

Zakaj so mediji, ki zanesljivo poznajo kakega računovodja, ki bi prepoznal enako kot jaz, čakali na obvestilo o ovadbi. Ne verjamem, da niso poznali kakega delavca, ki bi preverjal.

Mislim, da je takih podjetij še več.

PS Za Štormana, s katerim sem bila skora 20 let v nekem poslu za tretjo osebo, mislim, da je lump, ne glede na to, kako lepo zgeda Črna mačka.

 

Vsem ne morem pomagati, vsak pa lahko pomaga komu. Upam, da sem preprečila kako ( večjo ) katastrofo.

F r i n a

-pika  

član od: 25.2.2005

sporočila: 399

22. jan 2014 18:51

OJLA

Frina zdej sem se pa čisto zmedla,oz.če prav razumem DURSU se plačujejo prispevki od plač in jaz plačujem še sama 95,00 eurov za delovno dobo ker sem pri firmi zaposlena samo za 4 ure ,da imam skupaj polni delovni čas. Potem pa DURS posreduje vse podatke ZPIZU da lahko  izračunajo pokojnino.

Še vedno pa nevem kam naj se obrnem glede pokojninske dobe oz.za plačilo prispevkov na DURS ali ZPIZ.

Pa še nekaj ali moram biti zaposlena vsaj 20 let da mi iz teh plač izračunajo pokojnino,seveda ko bom dopolnila pogoj,kaj se zgodi če jih nimam.

Upam da nisem preveč zakomplicirala.

lp 

-pika

Silvija_02  

član od: 11.11.2013

sporočila: 116

22. jan 2014 19:10

Na naslovu: http://www.zpiz.si/wps/wcm/connect/ZPIZ+INTERNET lahko z digitalnim potrdilom preverite kolikšno delovno dobo vam je zpiz priznal. Zpiz sedaj dopolnjuje svojo bazo podatkov, hkrati pa priznava, da je velik del podatkov izgubil. Zelo dobro je, da tisti, ki vas zanima oz. niste prepričani o podatkih osebno ali preko spletne strani zahtevate za potrdilo o priznani delovni dobi.

 

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

22. jan 2014 23:11

[citat=---pika--]

OJLA

Frina zdej sem se pa čisto zmedla,oz.če prav razumem DURSU se plačujejo prispevki od plač in jaz plačujem še sama 95,00 eurov za delovno dobo ker sem pri firmi zaposlena samo za 4 ure ,da imam skupaj polni delovni čas. Potem pa DURS posreduje vse podatke ZPIZU da lahko  izračunajo pokojnino.

Še vedno pa nevem kam naj se obrnem glede pokojninske dobe oz.za plačilo prispevkov na DURS ali ZPIZ.

Pa še nekaj ali moram biti zaposlena vsaj 20 let da mi iz teh plač izračunajo pokojnino,seveda ko bom dopolnila pogoj,kaj se zgodi če jih nimam.

Upam da nisem preveč zakomplicirala.

lp 



Pika, pravilno razmišljaš: delodajalaec prispevke nakazuje na račun, ki ga vodi DURS, ki spemlja VSA plačila. Nato te podatke posredujejo ZPIZ, zdaj ni več posebnega obrazca M -4. Tam zabeležijo delovno dobo, ki jo DURS sporoči samo v primeru, če so plačni prispevki.

V dvomu bi ravnala takole: šla bi na ZPIZ in prosila preverjanje zavarovalne dobe in jo primerjala s svojimi podatki. Nato bi šla na DURS in zaprosila za razkritje podatkov o plačanih prispevkih. Obstaja seznam neplačnikov in zelo hitro gori rdeča lučka. 

Obstaja še preverjanje prijave zavarovanja, ki jo vodi Zdravstveni zavod. Ne zdravstveni dom. Tam lahko dobiš izpis o svojih oblikah socialnega zavarovanja. To je povzetek prijav in odjav delodajalca, ki pa ne zagotavlja, da je vse plačano. Preveriš po Pogodbah, ali je vse pravilno prijavljeno. Tudi tu je veliko nepravilnosti, za katere se izve prepozno, najbolj zlorabljeni so tisti, ki imajo prekinitve. 

Še nekaj. Če je mogoče izbrisati račune, in to veliko računov o poslovanju, mislite, da ni možno, da se natisneta dva različna obračuna plače ( kuverta ). 

F r i n a

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

22. jan 2014 23:23

Na strani
http://www.zpiz.si/wps/wcm/connect/zpiz+internet  
imaš 2 opciji izračuna. Naredimo si oba izračuna, ki si ju skopiramo, sprintamo in shranimo. Dobro si je to narediti čim večkrat, da primerjamo podatke in, če so nejasnosti, da jih sprašujemo. Da dobimo vpogled kakšne možnosti imamo, vsekakor izberemo (vztrajamo za) tisto, ki je najboljša za nas. 

Lp

slivovi cmoki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti