Čežana

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

tema odprta - 3. sep 2009 21:48 | ogledi: 6.644 | odgovori: 9

Pozdravljeni,

imam hruške viljamovke in navadne vinogradniške breskve (zelo sladke). Letos sem kuhala že več različnih marmelad in kompota, zato razmišljam, da bi tokrat naredila čežano. Iz zdravstvenih razlogov uporabljam fruktozo. Zanima me, kako bi se obdržala kot vloženo sadje? A bi se obneslo? A bi lahko breskve in hruške tudi mešala?

vsake vaše izkušnje bom vesela...

LP

asket

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. sep 2009 21:58

Jaz jih ne bi mešala, obe vrsti sadja imata vsako svojo izjemno aromo in bi bilo škoda to izgubiti, vsaj po moje. Obneslo se seveda bo, če se boš držala pravil.

rimljanka - zasebno mnenje

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

3. sep 2009 22:01

No, tudi meni se je zdelo, da to ne bo šlo skupaj... A mi lahko kaj svetuješ glede dodatkov, količine sladkorja, ...? Ne bi rada, da bi bilo presladko. Do zdaj sem delala čežano le za sproti, nikoli za ozimnico. asket

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. sep 2009 6:49

K hruškam limonin sok, morda ščep cimeta ali ingverja (če imaš rada, da malo popeče). Sladkorja daj morda tretjino količine hrušk, dosladkati se da kasneje. Morda bi hruškam dodala kisla jabolka, recimo za eno tretjino hrušk, s tem lahko daš manj limoninega soka in bolj ohraniš osnovni okus. Tudi vaniljev sladkor gre lepo zraven, sama uporabljam pravega, ne onega z umetno aromo iz vrečk. En strok vanilije v kozarec sladkorja, zapreš, po nekja dneh je sladkor že uporaben, ko ga porabljaš, dodajaš občasno novega......in imaš pravi vanilijev sladkor nekaj let.

Breskvam tudi limonin sok, drugega jaz ne bo dodajala, da se bo ohranil osnovni okus. S sladkorjem enako kot pri hrušškah.

Če se ti bo v obeh primerih zdelo premalo sladko, pač sladkor dodaj.

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

4. sep 2009 17:35

rimljanka, hvala za nasvet... bom poskusila. ne bojim se, da bi bilo premalo sladko - pri nas je prej preveč. zaradi otrokovih zdravstvenih težav uporabljam samo fruktozo in agavin sirup. ravno v tem tiči strah, da se mi zadeva pokvari... misliš, da bo kljub drugačnemu sladilu pasterizacija (in čisti kozarci) naredila svoje? lp asket

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

4. sep 2009 18:20

Iz presežka jabolk vedno naredim čežano na zalogo. Skuham natančno tako kot bi jo za sproti, dam v vroče kozarce, zaprem, postavim v pečico, ogreto na 50 stopinj - na mrežo, spodaj globok pekač z vodo, pojačam na 120 stopinj, na tej temperaturi pustim 15 minut, izklopim in naslednji dan pospravim v klet. Še nikoli se mi čežana ni pokvarila, porabila sem jo celo kasneje kot po letu dni. Lisa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

4. sep 2009 18:21

Mogoče sem premalo jasno napisala - nobenega povečanja količine sladkorja, ali dodatkov. Kuhaj kot običajno. Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. sep 2009 20:39

asket, ti je odgovorila že Lisa. Seveda, pasterizcija nima povezave s sladkorjem.

rimljanka - zasebno mnenje

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

4. sep 2009 20:57

Lisa in rimljanka, obema hvala. Že delam... Breskve se že kuhajo. še par minutk in gredo v kozarce. Hruške pa še pridejo na vrsto... lp asket

kozamurnik

sporočila: 2311

5. sep 2009 5:44

Lepo prosim tudi za recept! Sem iskala in dobila kar nekaj receptov, vendarme zanima po katerem bi se najbolje obneslo,mislim ali je jabolka bolje kuhati ali samo dušiti? Hvala vnaprej. kozamurnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti