Sarajevo 'must'

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

tema odprta - 1. sep 2009 10:32 | ogledi: 10.995 | odgovori: 54

Sem že pogledala neko staro temo...pa vidim, da vas je dosti večkratnih obiskovalcev tega mesta- zanima me, če je bil kdo tam zadnje čase.... Kaj novega? Peljemo se sicer z agencijo, a ponavadi grem rada še malo po svoje. V Sarajevu še nisem bila, zato me zanima, kaj je tam obvezno.... Kje čevapčiči, kje pita, kje žur, pa sač bi rada kupila, pa še kaj... (da ne bo zgledalo da mislim, da je bosna samo burek...)

alibaba

Jessie  

član od: 10.6.2002

sporočila: 106

1. sep 2009 10:48

Ampak vseeno tudi na burek! pa na sirnico in ostale pite... nujno! Lep izlet ti želim!

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

1. sep 2009 11:24

seveda, seveda, se mi že sline cedijo... Za čevape baje Željo, kaj pa ostalo? Že vem, da bomo itak samo jedli.... bo kar premalo dni za vse pojest... alibaba

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

1. sep 2009 11:56

Sač se ti po mojem bolj splača na poti kupit, imajo ob cesti ves čas štante, če greš iz smeri Jajca oz. Travnika. Ne spreglej razstave Obkoljeno Sarajevo v Zgodovinskem muzeju. Če rada bereš, kupi Sarajevo survival guide, ki se lepo navezuje na razstavo. Na Čaršiji po mojem ne moreš falit s hrano, povsod je dobro. Žur pa... Greš za ušesom, he he :) Zavij še v butik Badem, kjer imajo odlične grickalice in cel kup začimb. Pogovarjaj se z ljudmi, krasni so. Zjutraj na bosansku kafu in limonado in sprašuj, pa ti bodo kar sami povedali kaj zanimivega. Sem ti fovš, veš. Uživaj. RadaJem

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

1. sep 2009 13:20

Sem bil pred mesecem dni tam doli. Momogrede, ko sva se vračala morja. V Sarajevu sva bila 1 dan in eno noč, v veliki večini sva se klatila po Baščaršiji in okolici. Bilo je tako lepo, da greva zdaj konec septembra tja še enkrat za en podaljšan vikend. Glede hrane ne moreš zgrešit domala nikjer, povsod je dobra in okusna. Na Baščaršiji obišči restavracijo Pod lipo, je ena fajna kjer je jedel tudi Clinton, ko je bil po vojni v Bosni. Je najstarejša gostilna s tradicionalno bosansko hrano. Cene so ugodne, naju je prišla večerja z predjedjo (vse vrste burekov, begova čorba) glavno jedjo ( sarmice, dolme, mešani roštilj, priloge,....) in sladico (baklava, tufahija) ter pivo ali dva dobrih 17 evrov. Tko da se splača. O nakupovanju ti ne bom nič svetoval, to verjetno sama najbolje obvladaš edino bi ti še priporočal obisk trgovinice Badem, kjer prodajajo vse možne slaščice, začimbe, oreščke, in kaj jaz vem kaj še. Imajo mislim da več kot deset vrts ratluka, pa sultan smokvice, pa........ Posodo za peko kupi ob cesti ko se pelješ v ali iz Sarajeva. Jih imajo veliko , cene pa so zelo ugodne odvisno o velikosti. So tiste prave iz kovanega jekla. Vidim, da ti je podobno napisala tudi kolegica RadaJem pa nič hudega, gostoljubnost in odprtost Sarajevčanov ne pozna meja in je izjemna. Lepo se imej. LP hedonist

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

1. sep 2009 13:31

Hedonist, vidim, da sva na isti valovni :) Z mojim najdražjim sva bila tam ravno v času filmskega festivala. V kontekstu hrane bi bilo vredno omeniti še Inat kuću. Ima tudi zanimivo zgodbo (Bila sam na onoj strani ali pređoh vamo iz inata :)), malo pobrskaj. RadaJem

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. sep 2009 13:39

Ko si na Baščaršiji, si vsekakor oglej tamkajšnjo mošejo, blizu je tudi sinagoga, pa pravoslavna cerkev, tudi katoliška se nahaja v bližnjem predelu. To je namreč ena od značilnosti Sarajeva, da imaš v premeru kakoh 150, 200 metrov verske objekte omenjenih religiji. Kar priča, da se je dalo živeti na majhnem prostoru, ne glede na te razlike ... in da so vsa tista pokopalšiča po mestu - neverjetno, koliko jih je, boš videla, celi griči so polni belih muslimanskih obeležij ali pravoslavnih (in tudi katoliških) grobov... Srhljivo. Blizu Baščaršije je tudi znamenita knjižnica, ki je bila v prvih dneh vojne zažgana in je bilo uničenega veliko dragocenega knjižnega gradiva, zdaj jo že temeljito obnavljajo. Ob Miljacki navzgor, skozi Baščaršijo, mimo omenjne knjižnice, prideš potem na Bentbaše (o katerih poje tudi ena čudovita sevdalinka ...), ob poti je na levi tudi Slo veleposlaništvo, kjer je ogoromen lokal, primeren za pravo fešto. Tam se zvečer zbira vse kar leze in gre, priča si pravi lokalni fešti (lokalci z veseljem vzamejo v družbo tudi druge goste), prostora je za več sto ljudi. Pesem, ples, druženje - če si za to, potem je tam prava stvar. Na čevape pa na Baščaršiji k Ferhatoviću, Hodžiću ali k Željotu. Če imaš rada pravo kavo, imaš na Baščaršiji pražarno kave, v eni od osrednjih ulic se nahaj (jo itak zavohaš), ko ti jo dajo v vrečko je ta še prijetno topla na otip. V slaščičarnah poskusi tulumbe, baklave, urmašice in podobno, pa odličen ratluk imajo, seveda pa ne pozabi na burek. In če boš kje rekla da bi sirov burek, te bodo debelo gledali in ne bodo vedeli, kaj želiš, ker burek je pri njih le z mesom, za njih je to, čemur mi rečemo sirov burek sirnica, krompirjev krompiruša in s špinačo zeljanica. Seveda ima Sarajevo še veliko za pogledat, ampak podatke o drugih znamenitostih najdeš tudi na internetu. Pa stopala Gavrila Principa so še vedno na enem vogalu ob Miljacki. mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. sep 2009 14:12

Alibaba, kulinarika v Sarajevu je izvrsnta, ker se meša tako turški kot dunajski vpliv in potem še starobosenska kuhinja....ampak za božjo voljo, mene vseeno malo skrbi tvoja lista prioritet. Ker, če sprašuješ, kje se je in kje se dobi pita in kje je šoping...potem v bistvu na tak način oznanjaš svoje prioritete. Sarajevo je mnogo več. To je mesto, ki je bilo več let obkroženo z ostrostrelci, ki so vsak dan, tako, da "napune normu" koga ustrelili. In ko si na lokaciji na katerikoli točki v mestu in pogledaš naokoli in vidiš hribe in vidiš drevesa na hribih, ti je jasno, da se vidi tudi v nasprotno smer in potem človeka malo zmrazi. In kdor ima potem kaj spodobnosti, poišče famozni tunel (čekiraj na netu, kdaj je odprt muzej-tunel blizu letališča Butmir), da pogledaš, kako je med zadnjo vojno tam potekal transport in komunikacija z ostalim svetom. Pa recimo, poiščeš še muzej olimpijskih iger (malo je sicer nastreljen, ampak ni sile), pa npr greš s taksijem do Koševa (kjer so na čisto vseh hribih grobovi iz zadnje vojne), potem se pelješ še do sarajevskega golf country cluba (izvrstna papica, dobra arhitektura, eden redkih takih objetkov, ki ni kičast) in potem človek počasi "shvati neke stvari". Pa lahko poleg tega, da iščeš Inat kuću in legendo o tem, kako so jo prestavljali z enega brega Miljacke na drugega, poiščeš še lokacije, kjer so sneamli kultne stvari kot so Sjećaš li se Dolly Bell in most, pri katerem je Gavrilo Princip streljal na Ferdinanda (namig, to je vse ob Miljacki...od Marindvora dalje severna smer). Za družbeno radovedne ljudi svetujem tudi ogled tistega, čemur se reče Novo Srpsko Sarajevo (in si izvolite ustvariti mnenje o nesmiselnosti etničnih konfliktov na sami lokaciji). Pa seveda obisk vsaj enega od naslednjega: Narodno pozorište Sarajevo, Kameni teatar 55. Ker Sarajevo je bilo in je še vedno eno najbolj svetovljanskih mest v absolutni kategoriji. Zato ne reducirajte vsega samo na to "kje se fajn je". Do 19. septmebra poteka post. To pomeni, da nekateri gostinski objekti (zlasti kavarne) v času svetlega dela dneva, ne bodo delale (kakih 10% vseh takih objektov, ostali delajo), bo pa tam takoj po sončnem zahodu precej ljudi. Če potujete tja pred tem datumom, velja na to računati. V času ramazana je potem zvečer tudi po gostilnah ogormno iftarski specialitet (iftar je večerja po koncu dnevnega posta), ki jih drugače ne pripravljajo. Vendelina jr.

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

1. sep 2009 15:16

Tema kot naročena zame . Sarajevo bom videla sicer šele oktobra , ampak se splača kaj več vedeti .

Bernarda

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

1. sep 2009 16:28

Hvala vsem za namige! Sem malo googlala in zdaj vem, da bo vikend prekratek in želodec premajhen. In da bomo definitivno ponovili. Bomo pa tam v času posta, hvala tudi za to informacijo.... Prehranjevanje in šoping mi niso prioriteta, kje pa, vzdušje in užvanje (h kateremu pa vplivata tudi obe 'deljavnosti') sta mi pa kar pomembna, that's it.... (Po pravici povedano- mož je strašno siten če je lačen....kar prispeva k vzdušju v minus). Čaprav si Sarajeva brez baklave, pite in čevapov ne predstavljam, imam rada čimveč informacij, vsak kraj, ki ga obiščem rada začutim. alibaba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti