Shranjevanje suhega fizola

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

tema odprta - 30. avg 2009 8:27 | ogledi: 17.369 | odgovori: 10

Pozdravljeni,

zanima me,kako shranjujete suh fizol za zimo?

Spomnim se, da sem pred leti morala vse zavreci,ker sem ga imela v suhi shrambi, pa so se vanj naselile majcene crne zivalce.

Slisala sem, da ga je dobro dati v zmrzovalnik, pa nimam vec prostora.Imam ga kakih dest kg in ker pri nas preklar sploh ne uspeva,bi mi bilo res zal, da gre v nic...

Hvala za vsak nasvet in lepo nedeljo

lp

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

30. avg 2009 8:30

ja, mi ga damo za kakšen teden v zamrzovalnik, potem pa v suho shrambo . kleo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. avg 2009 8:46

Ja, lučka, ubogaj kleo, pa bo OK. Če ne spraviš vsega naenkrat v skrinjo, pa po delih...... je res nekaj dni dovolj, da propadejo rilčkarji, oni mali črni hroščki, bolje, njihove ličinke ali celo šele jajčeca.

rimljanka - zasebno mnenje

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

31. avg 2009 12:57

3 do 4 dni na najmanj  - 18 stopinj povsem zadostuje. Ravno tako lahko preprečimo nastanek "žive" moke, zdroba, kosmičev.

 

lp

Julija

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

31. avg 2009 20:58

Jaz fižol zluščim, preberem in sortiram po sortah in dam za nekaj dni v zamrzovalnik. Nato ga presipljem v steklene kozarce, čim večje /na zalogi imam 2-3 l/. vmes nasujem nekaj celih poprovih zrn in kozarce pokrijem. Zanimivo, da sem zamrznila tudi fižol za seme (seveda po pomoti) pa mi je kljub temu spomladi vskalil. vikica

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

31. avg 2009 21:10

Hvala vsem se enkrat- no fizol je ze ves v zmrzovalniku, samo malo reda je bilo trba narediti,pa je slo Vikica, na steklene kozarce sem tudi pomislila,ampak zakaj poper?Lp lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. avg 2009 21:12

vikica je napisal/a:
Zanimivo, da sem zamrznila tudi fižol za seme (seveda po pomoti) pa mi je kljub temu spomladi vskalil. vikica

Nič nenavadnega, vikica. Ker je bilo dobolj suho seme, je pač ostalo živo. V tem je vsa umetnost. Mnoga semena (pa ne fižol) morajo zamrzniti, da sploh (ali vsaj dobro) kalijo. Recimo motovilcu s tem pomagaš, da res dobro kali, tudi, če je seme sveže....letošnje.

rimljanka - zasebno mnenje

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

1. sep 2009 8:20

Čakaj malo Rimljanka tole pa mene tudi zanima. Da se seme boljše kali ga je treba zmrzniti ? Te prosim če lahko tole malo bolj razložiš tudi z botaničnega stališča , ker imamo pri nas doma večkart težave s semeni- sejemo in sejemo ven pa nič ne pride. A to pomeni da lahko vsako seme en malo zamrzneš in bolje kali ? Zelo ti bom hvaležen za odgovor še bolj pa moja žena, saj v bistvu seje bolj ona kot jaz. Jaz potem kritiziram , če ni rezultata. Hvala in lp hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. sep 2009 17:03

Hm, takole je. Nekatera semena (rastlin, ki so iz zmernega, subarktičnega in arktičnega pasu) bolje (ali sploh) kalijo, če pomrznejo. Prilagoditev na okolje je to. Pomislite: jeseni semena dozorijo, padejo na tla. Če bi takoj kalila, bi mlade rastlinice čez zimo (če ne že ob prvem mrazu) propadle. Tako pač jeseni ne kalijo (kalitev onemogočajo rastlinski hormoni, ki kalitev zavirajo, abscizini). Zima, nizke tepmerature, mraz, čas.....poskrbijo, da se ti hormoni počasi razgrajujejo, spomladi pa se tvorijo še pospeševalcvi kalitve (giberelini), zato, ko postane temperatura primerna in je hkrati dovolj vlage, semena kalijo.

"Okoli jih lahko prinesemo" tako, da jih damo za nekja tednov v hladilnik ali za precej manj časa v zamrzovalnik. Procewsi so hitrejši, uspeh zagotovljen.

Pogoj nseveda je, da so semena suha, če so premokra, voda v njih zmrzne, kristali ledu delujejo kot noži in poškodujejo celične strukture (kar spomnite se, kako zgleda paradižnik, ko odmrzne) in celice, s tem pa celo seme, propade.

Zgoraj zapisano seveda ne drži za rastline tropskega in subtropskega pasu (številne med njimi uporabljamo kot vrtnine). Tam pač ni obdobja mraza, imajo pa nekatere podobne prilagoditve na sušno obdobje. Večini semen takih rastlin zamrzovanje ne škodi, če so dovolj suha (sem sodi recimo fižol). Sicer pa, pomislite, katere rastline se v vrtu zasejejo same, njih seme očitno preživi vlago, mraz,......no, vsaj nekatera semena ga, večina vseeno propade.

Upam, da sem malo razjasnila ozadje.....cela šolska ura je nastala...... no, ker je že 1. šolski dan, naj ti bo, hedonist.........

rimljanka - zasebno mnenje

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. sep 2009 7:07

Hvala Rimljanka, res prava učna ura in to zanimiva. Seje je vse to kar si napisala logično in jasno in če bili bolj povezani z naravo m pa če bi bolje opazovali in povezovali določene pojave bi znali tudi bolje ukrepati. Tako pa samo nemočno preklinjamo, ko kakšno seme ne kali in gremo v Semenarno po novega. Jaz se bo tega tvojega nasveta zagotvo držal . Vesel drugi šolski dan ti želim. LP hedonist

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

15. nov 2021 17:35

Da ne odpiram nove teme bom kar tu vprašal.

Omenjeno je bilo da je semena zaradi boljšega kaljenja dobro za kratek čas suha zamrzniti. Velja to za vsa semena avtohtonih vrst?

Kako pa v primeru če nameravaš semena ponucati kasneje oz. če bi rad da so čim dlje obstojna?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti