Kako skuhati dobro juho brez...

*petra*  

član od: 18.1.2007

sporočila: 171

tema odprta - 28. avg 2009 12:55 | ogledi: 10.213 | odgovori: 38

...kock, veget, .... Ker meni to nekako ne uspe. Če je premalo slana, je ful vodena, če je dovolj slana, je...hmmm....slana... Pa uporabljam ali sveže začimbe, ali sušene, ampak mi nekako ne gre.

Pa vidim, da je uporaba teh zadev kar precejšnja. Še v govejo juho dajo govejo kocko...

Jaz bi se ji rada izognila predvsem zaradi otrok.

Torej, v čem je trik, da je juha okusna? Ali v praženju čebule, ....

Vem, da je neumno, ampak mi gre ful na živce, ker povsod drugod jem bolj dobro juho kot doma...:(

:)

LP

*petra*

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

28. avg 2009 13:05

Js sem jo ravno vceraj kuhala, pa je zelo dobra, vsaj zame :) Sestavine: kost za juho, goveje pleče, ostanek od piščančjih prs (tisti hrustanec pa mal mesa je še bilo gor), por, cvetača, paradižnik(4 češnjevce), čebula, česen, peteršilj, zelena, korenje, malo žafranke (za lepšo barvo), muškatni orešček, pa 3 male žličke soli. Mi je pa babica svetovala da je treba vedno gledat, da je vsaj 40 dag mesa + kost na 2l vode in da juha počasi vre vsaj 1,5h. Lizzie Sporočilo je spremenil(a) Lizzie dne 28. 2009 13:15

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

28. avg 2009 13:06

Za juho potrebuješ predvsem dober kos mesa - rebra, goveji rep, (jaz bolj poredko uporabim pusti kos mesa). Zraven vedno dam 2 goveje kosti. Seveda, moraš vedeti koliko tekočine naliješ na določeno težino mesa. Oprano dam v hladno vodo in na ploščo. Ko se juha začne penit, peno posnamem s "penovko". Ne sme se zgoditi, da bi juha zavrela oz. "se obrnila".

 

Potem temperaturo znižam in to se počasi kuha, kuha, kuha... (Posoda je pokrita). Čez čas dam vso živo zelenjavo. Odkar imam steklokeramično, čebule več ne pražim. Ni nobene razlike, da boš vedela, čeprav sem dolgo odlašala s stekloker. prav zaradi praženja koščka čebule za juho.

 

Juhico posolim, jaz jo tudi malo povegetam in to se kuham tam 3, 4 ure.

 

      

 

Pozdravček!

 

Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 28. 2009 13:09

Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 28. 2009 13:13

Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 28. 2009 13:15

Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 28. 2009 13:17

*petra*  

član od: 18.1.2007

sporočila: 171

28. avg 2009 13:21

Hvala, Kaj pa samo zelenjavna juha? *petra*

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. avg 2009 13:21

Ja, je že dragička rekla - pomembno je meso - ker dobre goveje juhce brez govedine ni. Saj vem, da smo včasih jedli na raznih taborjenjih in proslavah dober vojaški pasulj, pa v njem ni bilo vojakov, ampak juhica je izjema. Noter mora bit meso in pika. In seveda še druge zadeve, ki so lepo gor naštete.

lp

cervus

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

28. avg 2009 13:23

Za samo zelenjavno juho je dobro, če zelenjavo prej malo prepražiš - ni nujno, da vso (ker če jo je veliko, se zadeva zakomplicira), ampak vsaj nekaj. To da juhci poseben okus (no, vsaj meni se zdi).

lp

cervus

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

28. avg 2009 13:36

Pri zelenjavni juhici jaz delam tako:

polovico glave čebule na drobno drobno nasekljam, dam na malo olja in pražim. Medtem režem korenček (usput mečem na čebulo), rumen korenček, zeleno, kolerabo, por, krompir. Vse je narezano na majhne kockice. Premežam, čisto malo podlijem in čez približno 10 minut nalijem vodo, solim, malo vegetam in pustim kuhat - spet mi juha ne sme vreti - dokler ni zelenjava mehka.

Eno žličko moke ali koruzne moke ali kar goste juhe iz vrečke zmešam z malo hladne vode in to vlijem v juho, še malo prevrem, posujem z nasekljanim peteršiljem.

To je v grobem... Kolikokrat kuham zelenjavno juho tolikokrat je drugačna (malo več tega, drugič manj tega, kakšenkrat malo zmiksam s paličnim, drugič spet "zašprudlam" z jajcem...)

Daj domišljiji "proste roke".

Pozdravček!

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

28. avg 2009 13:37

Edino temeljno resnico sta povedali Dragička in Elaphus- brez dobre govedine ni dobre juhe. Če boš dala pol kile žvarovine v pet litrov vode pač pozabi na dobro juho. Jaz dam poštev kos mesa (od kile naprej ) v tri littre vode, dve vrsto kosti -rahla in mozgova pa južno zelenjavo. Kosti morajo biti sveže (lepe barve in ne smejo imeti kakšnega zoprnega vonja). Ko juha zavre zmanjšaj ogenj na minimum. Juha ne sme vreti ampak se mora zgolj malo premikati. Čas kuhanja je odvisen od starosti mesa se pa giba kar od ure in pol pa tudi do tri. Torej juho ne moreš skuhati v pol ure razen tisto iz vrečke . Drugače pa poskušaj saj najboljši mojster je pač vaja , tudi v kuhanju. LP hedonist

*petra*  

član od: 18.1.2007

sporočila: 171

28. avg 2009 13:46

Hvala, Kaj pa samo zelenjavna juha? *petra*

*petra*  

član od: 18.1.2007

sporočila: 171

28. avg 2009 13:51

Ups, kako pa to, da je dvakrat isti post? :) Pri goveji juhi je pa res, da mogoče dam premalo mesa. Kupim pa ponavadi bočnik in kake kosti. Bom upoštevala vaše nasvete. LP *petra*

*petra*  

član od: 18.1.2007

sporočila: 171

28. avg 2009 13:56

No, ko smo že pri juhah...a je pri piščančji juhi tudi kako zlato pravilo? Verjetno podobno, kot pri goveji... Katero meso in koliko ga pa uporabljate? *petra*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti