Kako skuhati dobro juho brez...

Pokraculja  

član od: 13.8.2008

sporočila: 74

1. sep 2009 8:06

še moj piskrček... potrebuješ: 3 korenčke - velike :) 1 čebulo por četrt paprike 1/2 gomolja zelene luštrek peteršiljevo korenino + zelen peteršilj 1žlico masla ali margarine čili poper sol malo več kot liter vode na maščobi (maslo ali margarina) prepražiš naribano korenje - pražiš, da je skoraj mehko, dodaš zeleno še malo pražiš da zadiši... nato priliješ mrzlo vodo in dodaš ostalo zelenjavo, čebulo "zapališ" in daš noter kar celo in luštrek. predenj zavre dodaš čili, poper in sol. juha naj brbota in naj ne vre kuhaš nekje pol ure na koncu - tako delam jaz naredim vlite nudlce : 2 jajci moka malo vode na koncu dodam še na drobno zrezan peteršilj, ugasnem štedilnik in pokrijem. lep dan.... Pokraculja

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

1. sep 2009 8:52

Zakaj pa komplicirate s to čebulo?

Jaz jo olupim, prerežem na pol, dam na ploščo in jo vključim. Ko je črna, jo s slaščičarsko paleto"odrežem" s plošče in bum v juho. Ploščo takoj očistim - postrgam - z nožkom, ko se ohladi pa še s čistilom in to je to. Je pa res, da tistega gorišča ne moreš uporabljati, dokler ni vsaj mlačen in očiščen. Stvar organizacije pač.

Strinjam se, da mora biti meso IN kosti kakovostne, tudi brez maščobe okus ne bo pravi.

Meni juha še nikoli ni bila slaba, tudi če je pošteno vrela, le motna je rada.

Pa še to: obvezno mora biti notri zelena, sicer pa res ni prava, vsaj za naš okus.

strippy

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

1. sep 2009 9:04

Jaz jo tudi dam na ploščo in zažgem. In to delam že vrsto let. Ne vem zakaj vas je tako strah vsega, improvizirajmo, se učimo, nabirajmo izkušnje... Vegete in ostalih podobnihzvarkov pa tako ali tako ne bi smelo biti sploh prisotnih v nobeni kuhinji kjer se vsaj malo da na hrano. zzak1977

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

1. sep 2009 9:06

Še zelenjavna:

Razpoložljivo zelenjavo - čebula, por, česen, paprika, bučke, ZELENA, grah, stročji fižol, fižol v zrnju, korenje, koleraba, nadzemna koleraba, brokoli, cvetača,.... nastrgana peteršiljeva koreninica , krompirja NIKOLI - dam v zaporedju v vodo, zaporedje je odvisno od vrsta zelenjave, ki je na razpolago, pa tudi od tega, ali je sveža, zamrznjena ali celo konzervirana. Malo preden je juha kuhana, posebej v ponvi segrejem olivno olje, nam je boljše kot na maslu, ki ga imamo sicer rajši, stresem vanj zdrob in ga pražim nekaj minut, mora pa v olju plavati. Potem notri vlijem zajemalko juhe, nato pa vse skupaj v juho, kuham še toliko časa, da je zdrob kuhan, in to je to.

strippy

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

1. sep 2009 9:19

zzak1977 je napisal/a:
Jaz jo tudi dam na ploščo in zažgem. In to delam že vrsto let. Ne vem zakaj vas je tako strah vsega, improvizirajmo, se učimo, nabirajmo izkušnje... zzak1977
Mene ni ničesar in pred nikomer strah, zato ne posplošuj. Če številke v tvojem nicku pomenijo letnico tvojega rojstva, ti pa tudi lahko povem, da je veliko nas kaj scmarilo, nabiralo izkušnje in improviziralo pri šporhetu še predno si ti brez pručke videl na ploščo. Res ti ni treba bit tako nastopaški in pokroviteljski, je veliko lažje komunicirat, če nekdo v nežnejših stavkih kaj napiše. In avtorica te teme le sprašuje, kako naj dobro župo skuha brez kocke in vegete. In ne vem, zakaj nekdo ne bi uporabljal kocke in vegete, če mu je tak okus všeč...to še ne pomeni, da ne zna kuhat. Nima vsak vrta, da bi nabral svež peteršilj, luštrek, korenček, zeleno... Ognjič

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

1. sep 2009 9:35

Sam tudi nimam vrta, pa še vedno ne uporabljam kock. In ja, če je komu všeč okus kock in vegete, pač ne more skuhati dobre juhe, kar se tudi sprašuje v tej temi. In to je dejstvo, žal. Se pa dobi sušena zelenjava, lahko se jo zmrzne, en kup bio zadev, trgovine so na vsakem koraku dandanes, tam kjer kupiš kocko dobiš ponavadi tudi večino suhe zelenjave, kar ni isto kot sveža ampak neprimerno bolje kot vegeta. zzak1977

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

1. sep 2009 9:49

Zzak1977 malo se ohladi. Nisi edini,ki kaj ve poleg tega pa postavljaš smešne trditve. Sej to je, če praviš, "če je komu všeč okus kock in vegete ne more skuhati dobre juhe". To je milo rečeno bedarija- juha je kljub temu lahko zelo dobra, izvrstna, saj če je kocka zgolj dodatek in je vsega ostalega dovolj in tako kot mora biti je pač ne pokvari. Sploh pa če je to komu všeč naj pač tako kuha. Sam se velik nasprotnik uporabe vegete, to sem na Kulinariki že mnogokrat javno povedal vendar pa ampak zaradi tega ne dajem vnič mnenja drugih kolegov in kolegic , ki pa jo imajo radi. O okusih pa so itak že vse povedali stari Rimljani , ki so obvladali tako kulinariko kot filozofijo in mislim , da bi jih midva težko popravljala. LP hedonist

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

1. sep 2009 9:49

Ja, saj to ti hočem povedat: če so meni npr. olive ogabne, še ne pomeni, da morda večini ostalih niso nekaj najboljšega. In če tebi vegeta ni všeč, še ne pomeni, da moraš vse ostale prepričevat, da morajo imet enako mnenje. Kot tudi za kocke. Sama imam vrt in je jasno, da najraje uporabljam sveže začimbe in zelenjavo. Kar pa ne pomeni, da se mi kdaj prav "ne zalušta" juha iz vrečke oz. iz kocke, al pa krompirjeva juhica s peteršiljem in vegeto. Zdaj pa ne bova več smetila, a ne? In avtorici teme želim, da še to nedeljo skuha najboljšo župco brez kocke in vegete! Ja, me je hedonist prehitel, to sem napisala v odgovor zzaku1977 Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 01. 2009 09:51

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. sep 2009 12:13

Pa še jaz, da kakšno rečem:

Ko sem vse počasi prebral, sam se nekajkrat fajn nasmejal ( dobre goveje juhe brez govedine ni, kar nekdo posploši v brez dobre govedine ni dobre juhe, pa: kosti morajo biti sveže brez zoprnega vonja............ )

Dobra juha se lahko naredi tudi brez govedine ( goveja pa res bolj težko ), lahko brez kocke, brez vegete, s kostmi zoprnega vonja je pa boljše ne delat juho. En dober primer takšne juhe je porova juha ( recept je v bazi, pa tudi se mi zdi, da je v vsaki kuharski knjigi. Pa, če sem že pri knjigah: v vsaki boljši kuharski knjigi so tudi jušne osnove, ki so lahko mesne, ribje ali zelenjavne, mesne pa spet lahko prema vrsti mesa, lahko so tudi svetle ali temne, in od tega se naredi čisto enostavno juha. V sodobnem svetu so jušne osnove zamenjali industrijski pripravki: jušne kocke. Jaz osebno na vidim nobenega razloga zakaj se to ne bi uporabljalo. Jaz imam vrt in praktički vso zelenjavo pa vseen uporabljam kocke. Od klasičnih jušnih osnov, delam le večkrat ( recimo en do dvakrat na mesec jušno osnovo iz kosti. Kupim 2 kg kosti, dam v posodo in zalijem z vodo le tolk, da je pokrito, solim, dam dva lista lovora in nekaj celih zrn popra. Po dveh urah ( recimo ), dodam jušno zelenjavo in kuham še eno ( ali mal več ) uro. Tekočine je tolk, da so kosti pokrite. Ko je kuhano, kosti izvadim, mozgve s hrenom in kruhom pojem ( pravzaprav mozek, ne kosti), " kostno jušno osnovo " precedim v drugo posodo, ko se shladi poberem z vrha večino maščobe. Če hočem skuhati juho, vzamem pol osnove pol vode in dodam drugo po trenutnem navdihu. Osnovo tudi uporabljam za zalivanje kakšnih obar...........

Nekakšna stara pravila za kuhanje juhe: v juhi mora bit sedem začimb, vreti mora čisto počasi. Nekateri svetujejo, da se pena pobira, nekateri pa to odsvetujejo ( sem med slednjimi ), glede števila začimb, ni pripomb, vendar je sigurno, da je kakšna juha lahko dobra tudi z manj začimb ( prej omenjena, porova, pa gobova, grahova.......... ). Kuhanje čisto počasi ( večkrat rečejo: da se dva kregata a vre ali pa ne ) je tudi ena fama. Ko tekočina vre ima temperaturo vrelišča ( recimo 100oC ) in je dejansko nepotrebno da intenzivno vre, nič ne bo prej kuhano, le tvegamo, da se morebit, v posodi s tanjšim dnom kaj prismodi ( velja tudi za vsa kuhanja, ne le juhe ). Po moje, je fama o počasnem vrenju prišla od želje po bistri juhi, ki jo je verjetno težje skuhati pri intenzivnem vrenju, ko se delci zelenjave dvigujejo in drobijo.....

Zdej pa še mal da zasmetim: nekateri ste vidim striktno proti kockam. Dajte nas ( ki uporabljamo ) mal razsvetlit v čem je fora: a je to kakšna nova religija pa ne smete ( recimo, židje ne jedo svinjine, in pol ne sprašuješ za racio, religiozna prepoved, pač ), se pravi vam religija brani, ali morda kaj veste, kaj mi ostali ne ( pa nam prosim povejte ). Kajti, če pogledate specifikacijo ( če se temu tako reče ) vsi ti izdelki vsebujejo cca 50% natrijevega klorida, cca 15% natrijevega glutaminata, ostalo do 100%, so maščobe in extrakti zelenjave, začimb........ Kaj vas torej v sestavi kocke moti ( seveda če ne gre za religiozno prepoved ), sol, težko verjamem, ker potem bi vse jedli neslano, glutaminat, tudi težko verjamem, bodoči  da ga najdete v kvasu ( torej kruhu ), gobam, mesu, torej bi se odrekli tudi tem jedem, extrakti zelenjave............. a bi prosim mal razložili in nas nekaj nevednežev razsvetlili.

ežoj

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

1. sep 2009 12:23

Tudi jaz kuham juho kot večina,dober kos mesa itd... Med tednom pa nam večkrat naredim ponarejeno juhco tako ji pravimo mi ,ker nima mesa je pa dobra in hitr pripravljena. Skuham po jo takole,da dam v ponvo veliko žlico masla na katerem popražim nariban korenček in malo sesekljane čebule nato dodam ostalo zelenjavo kar pač je trenutno doma v hladilniku ali skrinji(grah,cvetača,peteršilj, koruza ,krhel paprike ,kolerabo,..).Malenkost podušim in zalijem z vodo,kuham kakšnih 15 minut , med tem jo še solim in malo popopram.Nato juho precedim,da je čista in vanjo zakuham grisove knedelčke ali rezance ali dam kar jušne kroglice, kar se pač tisti dan spomnim. LP Bogomira

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti