Ajda in pira

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. sep 2009 16:47

kroki je napisal/a:
Nenazadnje ima ajda le malo rastlinskih škodljivcev in bolezni, zato jo lažje kot nekatere druge bolj “razvajene” gojene rastline pridelujejo brez uporabe sredstev za varstvo posevkov. Včasih se zato lahko primeri, da raste med ajdo tudi strupen plevel kristavec.

Ta trditev je pa strokovno oporečna. ne bo držalo, kristavec je v znanih primerih rasel na sosednjih, opuščenih njivah. Poznam dva primera, enega starega nekaj deset let, drugega izpred nekaj let. Če koga res zanima, lahko povem vso zgodbo primera izpred nekaj let.

rimljanka - zasebno mnenje

dobravibra  

član od: 6.10.2009

sporočila: 2

6. okt 2009 19:28

No tukaj je še par receptov Priprava ajdove kaše Ajdovo kašo najprej 3-4 krat operemo v vodi ter nato damo v posodo z 3-4x več vode. Med kuhanjem ji dodamo 3-4 liste lovorja, sol, kumino. Ko je po 15 minutah Ajdova kaša kuhana, je pripravljena za nadaljnjo uporabo. Lazanja iz Ajdove kaše Sestavine: - Ajdova kaša - 2 sesekljani čebuli - 3 sveži paradižniki - žlička rožmarina - sol - česen - 1 L paradižnikove mezge - parmezan - riban sir - pol žličke bazilike - 2 žlici masla - moka - 6-8 dcl mleka - žajbelj - origano - bazilika Priprava: Nadev iz ajdove kaše s paradižnikom Na ponvi popražimo 2 sesekljani rdeči čebuli, dodamo 3 sveže narezane paradižnike, žličko rožmarina, sol, česen ter dušimo 7-8 minut. Nato dodamo že skuhano Ajdovo kašo, zalijemo z 1 L paradižnikove mezge, kuhamo 5-6 minut, dodamo malo parmezana. Ko ugasnemo ogenj, dodamo pol žličke bazilike. Vse skupaj premešamo in omaka je končana. Bešamel omaka Na ponvi raztopimo 2 žlici masla, dodamo 4 polne žlice moke, katero pražimo 1-2 minute, dodamo sol ter vse skupaj zalijemo z 6-8 dcl mleka. Ko zavre, dodamo pol žlice žajblja, origana, bazilike in poper (po želji). Kuhamo 3-5 minut in omaka je končana. Lazanja iz Ajdove kaše: V pekač položimo plast vlečenega testa in na njega polijemo nadev iz ajdove kaše z paradižnikom, povrhu potresemo nariban sir, malo parmezana in malo Bešamel omake. Povrhu položimo plast vlečenega testa in postopek ponovimo. Na vrhu položimo zadnji sloj vlečenega testa in po njem polijemo Bešamel omako, nariban sir, origano ter parmezan. Pečemo 40 minut na 180-200 °C. Ko se lazanja speče, mora stati 45 minut, preden se jih servira. Namaz iz Ajdove kaše Sestavine: - Kuhana ajdova kaša - kumina - lovor - 1 čebula - 150 g šampinjonov - česen - sol - olje - maslo - zenf - 2 kisle kumarice ali olive Priprava: V ponvi popražimo eno čebulo ter dodamo 150 g narezanih šampinjonov, česen, kumino in sol. Dušimo 5-7 minut. Nato damo v mikser Ajdovo kašo, pražene šampinjone, žličko olja, maslo, zenf, sol, poper, 2 kisle kumarice ali olive in vse skupaj zmeljemo. Tako pripravljen namaz zdrži v hladilniku 5-7 dni. Na enak način naredimo namaz iz leče ali kuhane soje. Leča se kuha 45 minut. "Češka"musaka iz Ajdove kaše Sestavine: - Kuhana Ajdove kaše - svež krompir - gobova juha (lahko iz vrečke) - česen - kumina - riban sir - parmezan - žlička majarona Priprava: V pekač položimo sloj sveže narezanega krompirja, povrhu kuhano Ajdovo kašo, nato sloj sveže narezanega krompirja, prelijemo z gosto skuhano gobovo juho, dodamo česen, kumino, posipamo z ribanim sirom, parmezan in ena žlička majarona. Tako pripravljeno musako pečemo 30 minut na 180-200 °C. Ko je pečena, počakamo nekaj minut, potem serviramo. Nutela iz Ajdove kaše Sestavine: - 200g Ajdove kaše - 12 dcl mleka - 4-5 žlic sladkorja - eno in pol žličk muškatnega oreščka - 300 g čokolade za kuhanje ali kakav - pol žličke koriandra - 150-200 g mletih orehov ali rožiča - maslo - vanilijev sladkor Priprava: V posodo damo 200 g Ajdove kaše, 8 dcl mleka, 4-5 žlic sladkorja, eno in pol žličko nmuškatnega oreščka in 200 g čokolade za kuhanje. Vse skupaj kuhamo 15-20 minut ter pustimo, da se kaša napije. V drugi posodi zavremo 4 dcl mleka, dodamo pol žličke koriandra, 100 g čokolade ali kakav, 150-200 g orehov ali rožiča. Vse skupaj kuhamo par minut. Ko je skuhano dodamo maslo. Nato v mikser vstavimo pripravljene sestavine iz obeh posod ter vanilijev sladkor in vse skupaj zmeljemo. dobravibra

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

6. okt 2009 19:46

Jaz pa ajdovo kašo pripravljam kot neke vrste rižoto. Najprej kašo operem na cedilu (ne vem, če je to potrebno, ampak jaz sem tako navajena). Potem na olju prepražim čebulo, tik pred koncem praženja dodam malo česna, nato pa še ajdovo kašo. Vse skupaj hitro premešam ter zalijem z zelenjavno juho (lahko tudi s katero drugo juho ali pa samo z vodo). Dodam na kocke narezan korenček, grah, malo peteršilja (lahko suhega), sojine kosmiče (namesto mesa) ter gobic (šampinjoni, jurčki). Od začimb dam sol, poper in lovorov list. Kuham, dokler ni kaša skuhana, ampak po mojih izkušnjah se kaša kuha tako dolgo kot riž. Kuham pa pokrito na zmerni temperaturi. Šele sedaj sem prebrala, da hujšaš. Ajdova kaša vsebuje veliko vlaknin, ki dobro vplivajo na prebavo, hkrati pa dajejo občutek sitosti. Lahko jo skuhaš v slanem kropu in jo ješ kar samo. Je zelo dobra, ker sem takšno "enostavno" kašo pripravljala že večkrat. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 06.okt 2009 19:54

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

7. okt 2009 7:46

Ali ima mogoče katera recept za ajdov namaz s piro? Ta, ki ga včasih kupim v trgovini mi je blazno dober. Enkrat sem ga probala narediti doma iz enakih sestavin, kot so napisane na kupljenem namazu, pa ni bil takšen okus. lp baška Sporočilo je spremenil(a) baška dne 07.okt 2009 11:08

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

25. okt 2010 10:25

hojla. rada bi nakalila ajdo, da bi jo jedla kot kalčke. na ameriških straneh piše da ne sme biti rdeča-pražena. Kupila sem ajdovo kašo mercator zdravo življenje, sedaj pa ne vem a je pražena ali ne :S izgleda pa bolj rdečkaste barve... ali kdo ve kako je s tem pri nas? hvala

in če kdo ve iz prve roke kako kaliti ajdo?

hvala

dvojka  

član od: 25.10.2010

sporočila: 2

31. okt 2010 19:41

Če kdo zna, naj napiše en dober recept s pirinim rižkom. Hvala! dvojka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

31. okt 2010 20:01

dvojka je napisal/a:
Če kdo zna, naj napiše en dober recept s pirinim rižkom. Hvala!dvojka

 

Pri temle receptu zamenjaj testenine za na juhi kuhano pirino kašo. Kako bi se ajdova obnesla, nimam pojma.

S pirino sem delala in so jo jedli tudi moji, ki ričeta (ta je zelo podoben piri), ne marajo.

 

Vanja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

4. jan 2011 9:48

bannanna je napisal/a:

hojla. rada bi nakalila ajdo, da bi jo jedla kot kalčke. na ameriških straneh piše da ne sme biti rdeča-pražena. Kupila sem ajdovo kašo mercator zdravo življenje, sedaj pa ne vem a je pražena ali ne :S izgleda pa bolj rdečkaste barve... ali kdo ve kako je s tem pri nas? hvala

in če kdo ve iz prve roke kako kaliti ajdo?

hvala



 

anyone? 

www.mojalbum.com/naredilaana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti