Domače listnato testo

alexa*  

član od: 28.9.2008

sporočila: 72

tema odprta - 27. avg 2009 18:09 | ogledi: 23.541 | odgovori: 40

pozdravljeni, vsi skupaj!

jaz bi rada naredila domače listnato testo za burek, pa ne najdem primernega recepta. lepo prosim, če ima kdo kakšen recept in pozitivne izkušnje z njim, da napiše link ali pa kar v forum prepiše... lepo prosim

alexa*

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

27. avg 2009 18:32

Listnatega testa se pa res ne splača delat doma. A ni burek iz čisto navadnega vlečenega testa?

Vanja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. avg 2009 8:53

Saj je lahko tudi listnato, samo potem burek ni burek Loni Makaroni

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. avg 2009 12:18

In listnato testo se še kako splača delati doma. Je velika razlika med testom, narejenim s svežim maslom in med tistim iz najcenejše margarine.

nola

Majaaa  

član od: 21.8.2009

sporočila: 29

28. avg 2009 14:18

Pri bureku gre res za vlečeno testo. Kar se pa listnatega tiče, je pa OGROMNA razlika med kupljenim in doma narejenim!!! Je pa res, da je priprava malce zamudna. Jaz prisegam na recept sestre Vendeline, ker je gospa res vedla, kaj dela :)) LP Majaaa

Sunny09  

član od: 25.11.2009

sporočila: 219

24. avg 2013 22:03

Rada bi naredila domače listnato testo, pa me zanima, če ima kdo kakšen dober recept, ki bi ga delil z nami? :)

 

 

Sunny09

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

25. avg 2013 9:04

Meni se pa zdi, da se ga zelo splača narediti doma. Zdaj, ko se je malo ohladilo, je ravno pravi čas za pripravo.

Za približno kilo testa boš potrebovala 1/2 kg ostre moke, 3 dl vode, 1/2 kg mrzlega masla in žličko drobno zmlete piranske soli.                                                                                                                    

Moko presej, sol pa raztopi v vodi in zamesi iz tega testo. Zavij ga v folijo in spravi za pol ure v hladilnik.

Maslo pregneti in ga med dvema kosoma peki papirja oblikuj v približno centimeter debel pravokotnik in ga postavi v hladilnik.

Ko vzameš testo in maslo iz hladilnika preveri ali sta približno enako trda, če nista, tistega, ki je bolj topel še malo ohladi.

Testo malo pregneti, nato ga na pomokani deski (najlepše se dela na hladni marmorni plošči) razvaljaj v pravokotnik, še enkrat večji od maslenega . Na eno polovico testa položi maslo, drugo polovico pa pregani čezenj in robove dobro stisni skupaj. Testo previdno razvaljaj v podolgovat trak. Pregani ga od ožjih stranic proti sredini, tako, da se na sredini stika (ne pa prekriva), nato pa ga pregani še enkrat, da dobiš štiri plasti.

Postavi ga za pol ure v hladilnik. Valjanje in preganjanje ponovi še trikrat in vsakič testo po zlaganju za pol ure hladi v hladilniku.

Pred pripravo testo še zadnjič razvaljaj, potem pa zreži na željene kose. Peči ga v zelo razgreti pečici sedem minut, potem pa znižaj temperaturo na 200°C in peči še sedem minut.

 

Če se ti zdi ta postopek preveč zamuden, lahko pripraviš pripraviš listnatemu podobno testo takole:

 

Potrebuješ 1/4 kg ostre moke, 125 g masla in 4 jajca. Za sladko testo dodaj žličko mletega sladkorja, za slano pa pol žličke drobno zmlete piranske soli.

Moko presej, stresi jo na desko in napravi v kupčku jamico. Maslo, jajca in sladkor/sol zmešaj in vlij v jamico. Zdaj zelo postopoma tej mešanici dodajaj moko (najlaže z eno roko in samo z vršički prstov).

Testo zavij v folijo in ga postavi za nekaj ur, najbolje čez noč v hladilnik.

Naslednji dan zreži testo na 4 kose in vsakega čimbolj na tenko razvaljaj. Peči na mokrem peki papirju pri 200-220°C  15-20 minut.

 

 

 

 

 

nola

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

25. avg 2013 14:22

Od tistega leta 2009 sem ga tudi sama začela delati listnato testo delati doma in sicer po Pierre Herme-jevem receptu po "inside-out" metodi.  Res je en pult umazan od jutra do večera...ampak izdelek je pa res fenomenalen.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti