Neke vrste stročji fižol

karlinka  

član od: 1.2.2008

sporočila: 181

tema odprta - 25. avg 2009 17:58 | ogledi: 9.059 | odgovori: 11

Lepo prosim, če mi kdo lahko pove, kako se imenuje posebna vrsta "stročjega" fižola, ki ima zelo, zelo dolge stroke. Če ste že debatirali o zadevi, pa prosim za povezavo. Lep pozdrav in hvala.

karlinka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

25. avg 2009 18:07

Vigna. Mislim, da je bilo nekaj o tem govora ze v temi Moj vrt. lp, proxima

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

25. avg 2009 18:31

Ja, je drug rod kot sicersnji fizol (Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis), za razliko od vecine fizolov, ki so Phaseolus vulgaris. Letos spomladi sem skoraj doktorirala iz komparativne fižolologije, tako da se se nekaj spomnim :))) lp, proxima

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. avg 2009 20:26

Evo, proxima je opravila moje delo.....

rimljanka - zasebno mnenje

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

26. avg 2009 8:00

Jaz sem pred leti dobila neki izredno dolgi in zelo širok fižol iz Avstralije. Ko sem ga posadila, je res imel stroke dolge več kot 1/2 metra, široke pa okoli 2-3 cm. Bil je zelo okusen, lahkko se je obral kot stročji in pozneje kot reden fižol. Tudi fižoli so bili ekstremno veliki in debeli, za kuhanje pa niso rabili dolgo.

Sedaj se mi je ta sorta izrodila, prijateljica pa ne gre v Avstralijo da bi mi ga spet prinesla. Ali mogoče katera ve, kje bi to sorto, ki ji ne vem imena, dobila mogoče pri nas?

Kyara

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

26. avg 2009 8:16

Zveni mamljivo *drool*, upam, da ga dobis (in te bomo potem naslednje leto "fehtali" za kako seme:))))) lp, proxima

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

16. sep 2009 11:53

Jaz sem "dolgo vigno" letos testno posejala, vendar očitno ne na pravo mesto (po moje preveč v senco), ker je rodila ena sama rastlina, pa še ta samo dva stroka, ki sem ju za povrh še prepozno pobrala, tako da niti nisem ugotovila kakšnega okusa je zadeva. Ostala je majhna in zanikrna, tako da ni bilo vse skupaj nič. Žal. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

16. sep 2009 11:57

Sem tudi jaz letos dobil nekaj tega čudnega "fižola" oz . Vigne od ene gospe, ki je imela tega kar precej. Sem skuhal pa moram reči da nima nič kaj dobrega okusa in se skrije pred slastnim maslencem. Tako da tega jaz zagotovo ne bi sejal. LP hedonist

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

17. sep 2009 11:05

Jaz sem letos kar nekaj dolge vigne posadil in je dobro obrodila. Nekje sem prebral, da se da uživat tudi surove plodove. To nikakor ne drži. Plodovi se uporabljajo samo mladi, starejši postanejo zelo hitro žilavi. Sam okus, kot pravi Hedonist, ni nič posebnega, oz. ga ni. Dva-tri krat sem vigno obral, obupal nad okusom, zdaj pa pač raste in čaka, da bo jesen opravila svoje. Skratka, po moje, škoda prostora, je stročji fižol neprimerno boljši. lp Vlado

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti