Uporaba mikrovalovke

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

19. avg 2009 6:08

tejč1 je napisal/a:
Frina, si vedela, da smo Slovenci na vrhu statistike nebralcev navodil (tudi sama sodim tja). Čimveč kulinaričnih užitkov z mikrovalovko ti želim. tejč1

Tole bo pa kar držalo, vsaj zame. Moja ima funkcijo žara in sploh ne vem, kako se prižge, pa jo imam že par let. Prejšna je imela vroč zrak in je zelo uporabna zadeva namesto pečice.

Sicer pa vroč zrak v MWP ni tako nova zadeva, zanj vem že vsaj 25 let. Ko sem kupila prvo pečico, sem šla na tečaj h gospe Marinki in takrat so že obstajale s to kombinacijo.

Frina, kot sem razumela, funkcije obvladaš, le časi in kombinacije ti delajo preglavice. Sčasoma boš dobila občutek in bo lažje, tisti časi iz navodil velikokrat ne držijo in tukaj se ne da kaj dosti pomagati.

Ena od možnih variant je, da greš v trgovino in poiščeš pečico s podobnimi karakteristikami in dobrimi navodili, potem pa prosiš prodajalko, če ti dovoli fotokopirat. Ali pa se obneš na Gorenje in zahtevaš obširnejša navodila. Če tole pečico izvažajo dvomim, da bi jo s tako skopimi navodili sploh smeli prodajat.

Želim ti, da si čimprej osvojiš znanje pri uporabi pečice, čeprav je ponavadi potem tako, kot pravijo predhodnice -za pogrevanje in odmrzovanje.

Lijana

tejkica  

član od: 10.3.2008

sporočila: 151

19. avg 2009 8:18

Jaz je ne bi dala stran za noben denar in ko mi je prva šla v pokoj (imela sem jo 12 let) mi je bil prvi nakup nova MW. Sicer jo res uporablajm v glavnem samo za pogrevanje in odtajanje, čeprav ima še kombinacijo z vročim zrako in žar. Vroči zrak se mi ni najbolj obnesel, kdaj pa kdaj pa uporabim žar za vroče kruhke. Navodola sem sicer brala, pobrala pa iz njih bolj malo  Že od začetka sem se zanašala na poskuse, raje počasi in boljše. Tajam pa vse od kruha, zamrznjene pese do mesa in vse je takšno kot bi odmrznila na zraku ali v hladilniku. Meso na primer tajam minuto in počakam kašno minuto, ppotem še za minuto, počakam, potem pa odvisno na pogled in otip dalje. Ponavadi kakšen kilski kos odtajam v kakšnih 20 minutah. Pri vsaki novi stvari, ki sem jo tajala prvič, sem raje začela počasi in tako ugotovila koliko časa potrebuje kakšna stvar v določeni količini. Kar pogumno, ko jo boš spoznala boš zelo zadovoljna 

tejkica

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

19. avg 2009 8:36

Jaz jo uporabljam za taljenje čokolade, masla in margarine, za pogrevanje kakšnih jedi, mogoče še za kaj, pa se trenutno ne spomnim. Žara mislim, da sploh nima. Mislim, da bi lahko bila brez nje. V knjižnici obstajajo vsaj 2 knjigi z recepti za mikrovalovno pečico, nisem jih pa nekaj hudo preučevala, ker meni ni do kuhanja makaronov v MW. Mesa ne odtajam, ker se mi je vedno začel kuhati. Vsaj na eni strani, na drugi je bil pa zmrznjen še, ne glede na to, kako sem ga obračala. Tako ga sedaj rajši odmrzujem v vodi, če potrebujem meso odtajati na hitro. Prejšnja MW je bila tudi Gorenje, zelo velika, ker je imela še funkcijo vročega zraka in sem jo uporabljala namesto pečice, ko mi je ta crknila. Drugače so mi pa všeč te od Whirlpoola, ko so take pisane, pa imajo še neko crisp funkcijo. Jo katera ima in kako se obnese? Jelenckova

Kitanna  

član od: 16.12.2008

sporočila: 116

19. avg 2009 8:39

Tudi moja MV ima funkcijo žara in toplega zraka. Ti dve funkciji ne uporabljam, ker je za to boljša navadna pečica, kar sem ugotovila po parih neuspelih poizkusih (narejenih po navodilih)... Tako MV uporabljam le za odtaljevanje in pogrevanje že gotovih jedi ter tekočin (beri mleko). Kruh odtajam v MV le v skrajni sili, ker se mi zdi ta kruh ok le takoj ko je odmrznjen, ko pa se ohladi, takoj postane tako suh, kot bi bil star že najmanj 3 dni Mesa ne odtajam v njej, ker se mi vedno začne že peči po zgornji strani, na sredini je pa še zamrznjeno. Pa ni važno kako naštelam zadeve in vmes obračam meso... Moja navodila so zelo lepo napisana, veliko tabel in vsega imajo, ampak žal nobena tabela ne drži, tako da sem rabila nekaj časa da sem ugotovila kako in kaj... Po moje boš sama najhitreje ugotovila kako funkcionira, ko jo boš nekaj časa uporabljala. Pa raje daš na manj časa in večkrat, kot pa na preveč in potem res lahko vržeš vse v smeti... Lp Kitanna

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

19. avg 2009 9:08

Jaz pa meso odtajam na dva načina. V plastično posodo natočim vodo in dam noter zamrznjeno meso in potem na najvišji T vse skupaj segrevam ali pa vodo zelo segrejem, dam ven iz mikrovalovke in notri meso. Ko se voda ohladi, spet segrejem samo vodo in dam šele nato meso notri. Odvisno od količine mesa.Če pa odtajam samo meso, se pa ravno tako tudi meni začne kuhati in je ob krajih kar trdo. kleo

ealy  

član od: 27.5.2004

sporočila: 173

19. avg 2009 9:36

Jaz sem tudi površno brala navodila, pa me zanima ali je normalno, da če kaj segrevam npr. klobaso ali pač kaj drugega, v MV "poka". Se kar bojim, da jo raznese:)) Ali mora biti to pokrito? ealy

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

19. avg 2009 9:40

Moje izkušnje kažejo, da se pri MV na koncu vse zreducira na uporabo START tipke, ki vklopi MV za e minuto (kar je ena tudi že napisala). V praksi zgleda pa to takole: -hočeš skodelico vročega mleka? START in po 1 min bo 2 dl mleka vroče -hočeš večjo skodelico toplega mleka za kosmiče? START in po 1 min bo 3 dl mleka toplega -hočeš kruh za zajtrk (zmrzujem ga po rezinah)? daš not košček kruha in 1 min bo vroč, če daš not 2 koščka kruha, sta po 1 min topla, kar je še vedno vredu za zajtrk, vsekakor ni treba več nič pritisnit -se mudi odtalit mali košček mesa, pa te ne moti da je zapečen na robu (ja, lakota...)? pritisneš START in... No, pa še nekaj brez heca, razen te tipke, sem se naučila odtaljevat z MV tudi z nastavljanjem procentov moči, večjo količino zamrznjenega mesa odtalim na primer tako, da dam na 10% ali na 30% (če se bolj mudi, vendar je večja verjetnost, da bo meso po robovih že malo kuhano) in za kakih 10 min (odvisno od količine). Tudi moja MV ima programe za odtaljevanje in pogrevanje, kjer vnašaš noter težo, pa jih nisem niti enkrat preizkusila. Uporabljamo pa MV še za mehčanje masla (s tem je treba previdno, ker ga lahko raznese po celi MV), topljenje čokolade, topljenje sira na kruhu, gretje ostankov kosila... piščanec

Kitanna  

član od: 16.12.2008

sporočila: 116

19. avg 2009 10:51

Ja moje izkušnje so, da po MV "poka", kadar daš greti noter meso s kostjo (npr. piščančjo bedro, rebrce,..) ali pa riž. Ali pa če se kaj res predolgo pogreva. In tudi jaz za vse uporabljam samo Start tipko . Sem pozabila prej napisat, da je MV res super za topljenje masla in čokolade... In hitro pripravo toplega sendviča. Kitanna

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

19. avg 2009 12:04

Crisp funkcija se obnese, če želiš recimo pogreti kos pice ali kaj podobnega. Običajno bi bila malo razmehčana, z uporabo crispa pa ostane spodaj taka kot je treba. Ni pa za pričakovati, da bo prav hrustljajoča, kar si jaz predstavljam pod besedo crisp. Ko sem sama kupovala MVP, sem dejansko mislila, da bo žar nadomestek za pečico in bom gratinirala na hitro kakšno reč v njej, pa delala hrustljajoče tople sendviče...ipd. Sem kupila najdražjo, Whirlpoolovo... pa so bile moje ideje malo drugačne kot proizvajalčeve. V glavnem - naslednja bi bila najmočnejša možna, z malo funkcijami. Tako ali tako jo uporabljam kot očitno vse ostale. Lisa

Kitanna  

član od: 16.12.2008

sporočila: 116

19. avg 2009 12:52

Lisa točno tako... Kitanna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti