Kuža v bloku

Košuta  

član od: 8.7.2008

sporočila: 199

tema odprta - 17. avg 2009 15:05 | ogledi: 4.329 | odgovori: 79

Našla sem precej pasjih tem, a podobne ne. Ali ima morda kdo izkušnje s kužkom v bloku? Želiva si psička na nekaj več kot 60 kvadratnih metrih v bloku + precej velika terasa. Do zdaj sva naletela večinoma na komentarje v smislu, da žival ni za v blok, da mora biti na prostem...., ampak to so bili komentarji ljudi, ki nimajo psa.

Najin ne bi bil "kužek" prav dolgo - obema je namreč všeč bernski planšar. Sama vidim v tem problem - že beseda "planšar" mi pravi, da takšen pes z blokom ne more imeti kaj veliko skupnega. Resnično si želim slišati kakšno mnenje, zlasti pa če ima katera konkretne izkušnje z bernskim planšarjem, morda celo v bloku.

Najina želja je velika, srčnost pa tudi. Hvala za vaša mnenja!

Košuta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. avg 2009 15:20

No, če mene vprašaš, je bernski planšar za na travnike, ne za v blok. Če rečeš "kuža", je zame to nekaj malega, ne pa eden od največjih psov sploh.

Pa malo pomislita tudi na tiste, ki bodo (hoče, nočeš - moraš) poslušali lajež.................

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 17. 2009 15:20

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

17. avg 2009 15:22

Izkušenj z bernskim planšarskim psom nimam, sem pa imela nemškega ovčarja, ki je tudi solidno velika mrcina. Sama v stanovanju ne bi imela niti pudlja, kaj šele tako velikega psa. Sem zagovornica tega, da morajo živali biti na prostem, da higienskega vidika sploh ne omenjam. Prijateljica ima psa, sicer srednje velikega, v bloku, in vidim, da se ves njen urnik zdaj vrti okoli njega, saj ga ne more / noče puščati predolgo samega. Da uničene sedežne niti ne omenjam. Če nimaš dovolj prostora, da se pes giblje na prostem, si pač zavezan k temu, da ga stalno voziš na sprehode, da se znori, polula in pokaka - obveznost je praktično enaka kot pri otroku. Zdaj pa presodi sama. strelka

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. avg 2009 15:28

Bernski planšar je pasma z nadpovprecno izrazenimi zdravstvenimi problemi (velika incidenca obolenj lokomotoričnega aparata in raznih oblik rakov in precej kratka povprecna zivljenjska doba), kar morata vzeti v zakup, ce se odlocita za takega psa; jaz bi ga na vajinem mestu imela samo, ce ima blok dvigalo (ponavljajoca hoja po stopnicah bo morebitno okvaro sklepov zelo poslabsala). Sicer pa poskusita oceniti, kako vajin zivljenjski slog dopusca stirinozca - koliko sta doma, kam ga bosta vodila na sprehod, kaj bosta z njim med dopustom, ali si vajin proracun lahko privosci morebitne izredne izdatke za veterinarja, kaj bosta z njim, ce se vama bo predvideno ali nepredvideno pridruzil nov druzinski clan. Ali je stanovanje v bloku ali ne, se zdi meni se dalec najmanjsi problem. lp, proxima

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. avg 2009 15:30

Bernski planšarki pes spada v skupino delovnih psov. Že ima pove, da so namenjeni in torej vajeni dela in "pričakujejo", da so precej zaposleni. Res so sicer zelo nežni psi, ampak... Če se bodo dolgočasili, si bodo sami našli delo po hiši: Grizenje, in razdejanje vseh sort. Poleg tega odmetavajo dlako.

 

Pa da ne boš mislila, sploh nisem proti lastnikom psov, ki so v stanovanju ali hiši. Psi živijo v krdelih in ko jih ljudje "posvojimo", postanemo v očeh psov njihovo krdelo in nikakor ne bi smeli biti prepuščeni sami sebi na vrtu za ograjo. Tudi naša 45 kilska ovčarka je bila z nami v hiši (precej več kot 60 m2, ampak ne na pohištvu), samo na res intenzivne sprehode in igranja smo jo vodili vsaj 3x na dan in nikoli ni bila več kot 4 ure sama doma. Nikoli ni ničesar razdejala.

Že dolgo je znana statistika, da ljudje, ki imajo živali v majhnih stanovanjih, bolje skrbijo za pse kot tisti, ki jih imajo za ograjo na vrtu. Zakaj? Zaradi slabe vesti, da je pes zaprt med 4 zidovi (ali tako nekako) in jih zato vodijo na primerne sprehode.

Poišči si bolj primernega psa, takega, ki je po naravi len  in če bi lahko, bi ves dan spal na kavču. Sem spadajo tudi doge, verjemi ali ne.

 

Pomagaj si s tole stranjo, kjer imajo pse klasificirane na raznorazne načine, tudi pse res primerne za majhne prostore: http://www.dogbreedinfo.com/apartment.htm

 

S proximo se strinjam 100%, s Strelko pa samo, da se bo vse vrtelo okrog psa. Če imaš lepo vzgojenega in psu točno določiš meje, ne bodo plezali po pohištvu in hodili  v kuhinjo ali druge prostore, tudi če bodo vrata na stežaj odprta.

 

Upam, da nam boš poročala, kaj bosta izbrala.

 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 17. 2009 15:39

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. avg 2009 15:35

Ni važno ,kje pes živi, važno je kako gospodar skrbi zanj. Sem imel priliko videti veliko psov na obširnih posestvih, pa so bili kaj kilavi, zanemarjeni, nihče se ni ukvarjal z njimi, bili so lačni in žejni in izpostavljeni raznim grobostim. po drugi strani pa so psi, ki jih imajo lastniki v stanovanju zagotovo deležni vseh možnih pozornosti saj jih nenazadnje drugače niti ne bi imeli. Tako da je točno res to, kar je napisala proxima- kje pes živi je najmanjši problem. Zato če so vsi ostali pogoji zadovoljivo rešeni potem imejta psa, četudi je bernski planšar. LP hedonist

andreychika  

član od: 18.12.2006

sporočila: 40

17. avg 2009 15:36

Seveda lahko imaš psa v bloku. Kakšno korist pa imaš od njega, če ga imaš pred hišo? Da laja, ko pride kdo na obisk? In da ga pobožaš, ko prideš iz službe? Potem pa pes sameva? Večinoma so psi najbolj srečni, če so čimveč časa v družbi svojih ljudi. Ko so ljudje v službi, večinoma spijo. Je pa od tebe odvisno, koliko umazanije si pripravljena prenašati v stanovanju. Bernc se po mojem mnenju (izkušenj nimam) precej misi. Poleg tega moraš biti pripravljena na to, da boš pozimi in jeseni vsaj petkrat na dan pobrisala tla. :P Se pa je treba zavedati, da se bo treba s psom aktivno ukvarjati. Vsaj ena ura sprehoda na dan, plus seveda vsaj še trije krajši sprehodi. Ko bo mladiček, se ga vozi ven na dve uri ali pa še bolj pogosto, da se nauči, da se potreba opravlja zunaj. Razmisli tudi, kje bo pes, ko bo sam. Če bo imel kake uničevalske vzgibe, je najenostavneje nabaviti kletko. Še glede laježa - mislim, da bernci niso neki vdreni psi. Sicer ti bo pa o karakterju in njihovi (ne)zmožnosti bivati v stanovanju največ povedal dober vzreditelj. Poveži se tudi z lastniki psov te pasme, če ne gre v živo, vsaj preko kakega pasjega foruma. Pa veliko veselja s kužkom, ko (če) ga boste dobili. :) andreychika

Lizzie  

član od: 26.2.2009

sporočila: 504

17. avg 2009 15:43

S fantom imava maltežančka in živimo v bloku. Ni nobenih problemov, pes je lepo vzgojen, zato nimamo uničene sedežne ali česarkoli drugega, ne laja (ne toliko, da bi se sosedje pritozevali). Ko je sam je priden, se nikoli ni bilo nič narobe (trkam!), res pa je, da ga samega puščam le toliko kot je res nujno (vec kot 8 ur ne). Premisli, preden si omisliš psa, kje bo, ko bosta šla na dopust, kdo ga bo pelal lulat, če te ne bo doma cel dan, kdo mu bo dal svežo vodo, hrano,... Žival je le živo bitje in prav tako potrebuje toplino in družbo. Če te cele dneve ni doma, je bolje da je nimas (mogoče zlato ribico). Kar se pa tiče velikih psov v bloku sem absolutno proti. Ker je že tako malo prostora, veliki psi pa potrebujejo veliko gibanja in prostora. Takšni psi so za v hišo z velikih dvoriščem. Vidim pri svojih sosedih - imajo novorojena dvojčka, psa nemskega ovcarja in živijo v bloku na 50 m2. Res ne razumem kako jih uspe. Seveda pa tudi jaz želim veliko veselja s štirinožnim prijateljem! Lizzie Sporočilo je spremenil(a) Lizzie dne 17. 2009 15:46

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

17. avg 2009 15:43

Če bosta lepo skrbela za psa, ni ovire, če pa bo kuža prepuščen samemu sebi in ga bodo morali poslušati sosedje, pa raje ne. Predvsem poskrbi, da ne bo motil sosedov, ker smo ljudje zelo različni in (ne)tolerantni.

Drejček

neznan uporabnik

17. avg 2009 15:43

Moji sosedje so imeli bernsko planšarico v hiši - imela je izhod na vrt, pa je bila najraje znotraj, skupaj z gospodarji. Najraje je bila na balkonu, zleknjena se je sončila in se pustila razvajati. Sosed jo je peljal na sprehod 3x na dan. To je bila srečna kužika. jancka

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

17. avg 2009 15:44

Pes v stanovanju pa res ni nič posebnega. Drznila bi si trditi, da je večina psov dandanes v stanovanjih. Uničevanje in tuljenje pa nista splošna značilnost psov, temveč skupna lastnost tistih nevzgojenih. O bernskem planšarju žal ne vem ravno veliko, zato ti prilagam link na katerem vedo več: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=57.0 Dodala bi sam to, da je vsak pes najsrečnejši, ko je z gospodarjem in da prav noben ne spada zgolj v pesjak. Jaz bi se vprašala samo glede dvigala (če živite v višjih nadstropjih) in pa seveda glede časa. LP Nina nina _ Sporočilo je spremenil(a) nina _ dne 17. 2009 15:46

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti